Drukarka w biurze – podstawa każdej firmy

0
39

Trudno by znaleźć biuro lub firmę, która mogłaby funkcjonować bez drukarki. Urządzenie to jest wręcz niezbędne w większości korporacjach – służy do drukowania ważnych dokumentów takich jak faktury, umowy czy zaświadczenia. Umożliwia pracownikom sprawne i profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków. W dużej mierze to właśnie od wyposażenia i znajdujących się w biurze urządzeń elektronicznych zależy rozwój firmy i osiąganie planowanych celów. Jak widać, wybór drukarki nie powinien być kwestią przypadku – do tego zakupu warto się odpowiednio przygotować. Na jakie urządzenie postawić? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą dokonać najlepszego wyboru.

Drukarka do biura – czym powinna się charakteryzować?

Chociaż coraz częściej w pracy posługujemy się urządzeniami elektronicznymi, to posiadanie wielu dokumentów w wersji papierowej jest wręcz niezbędne. Na jaką drukarkę więc postawić? Na samym początku warto zastanowić się nad swoim miejscem pracy – czy jest to biuro rachunkowe, a może pracownika grafika komputerowego? W pierwszym przypadku prawdopodobnie drukuje się głównie faktury i sprawozdania, w drugim – zdjęcia, projekty lub ilustracje. Rynek elektroniczny oferuje nam głównie dwa rodzaje urządzeń – laserowe i atramentowe.  Drukarki laserowe są tanie w eksploatacji oraz wydajne – koszt ich użytkowania można jeszcze bardziej obniżyć stosując zamienniki do Epson lub innych marek. Dużym wydatkiem jest natomiast ich zakup – jeżeli jednak sprzęt jest używany niemal codziennie, inwestycja ta szybko się zwróci. Natomiast drukarki atramentowe polecane są do mniejszych firm, w których nie drukuje się dokumentów w masowych ilościach. Zapewniają wysoką jakość wydruku, ale tusze do drukarek Warszawa – Asarto są nieco droższe niż tonery. Zawsze jednak można znaleźć wysokiej jakości zamienniki i tym samym obniżyć stałe wydatki. W jakiej jeszcze sytuacji sprawdzą się drukarki atramentowe? Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości druku w kolorze – na przykład zdjęć, ilustracji, map czy projektów, ale szybkość urządzenia nie jest dla Ciebie priorytetem.

Urządzenie wielofunkcyjne – czy to dobry wybór?

Wiele większych firm decyduje się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego do biura. Czy to dobre rozwiązanie? Jego zaletą jest funkcjonalność. Kupując jeden model zyskujesz nie tylko drukarkę, ale też skaner i kopiarkę. Na rynku dostępne są też modele 4 w 1, które wyposażone są także w faks. W firmie, w której drukuje się duże ilości dokumentów oraz często przenosi je do pamięci komputera, urządzenie wielofunkcyjne może okazać się najlepszym wyborem. Jeżeli w biurze i tak korzystasz ze skanera i kopiarki, to pozwoli ono zaoszczędzić sporo miejsca oraz usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków – między innymi, nie ma potrzeby chodzenia od urządzenia do urządzenia. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, w zasięgu ręki pracownika. Zaletą tego rozwiązania jest także mniejsze zużycie energii, co pozwala obniżyć koszty operacyjne – bez wątpienia jest to niezwykle ważne w każdej firmie. Używając jednego urządzenia zamiast dwóch, unikniesz chaosu w kablach – stanowisko pracy będzie prezentować się schludnie i estetycznie, o wiele łatwiej będzie utrzymać je w czystości oraz zapewnić bezpieczeństwo obecnym.

Najważniejsze funkcje drukarki do biura

Producenci sprzętu elektronicznego prześcigają się w produkcji coraz to bardziej nowatorskich urządzeń drukujących. Każdego roku wprowadzane są nowe rozwiązania technologiczne, których zadaniem jest usprawnienie pracy. Takim przykładem może możliwość połączenia drukarki z komputerem za pomocą sieci Wi-Fi lub bluetooth. Bezprzewodowa komunikacja to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala, aby kilka osób mogło bez przeszkód korzystać z urządzenia. Dzięki temu możliwe jest też ustawienie drukarki w dowolnym miejscu, na przykład na korytarzu, co pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń.

Tradycyjne urządzenia drukujące obsługują standardowy format papieru, czyli A4. W niektórych sytuacjach może być konieczne wykonania wydruku również na mniejszych formatach, na przykład na kopertach, które bardzo często są używane do wysyłania firmowej korespondencji. W takiej sytuacji warto upewnić się, czy drukarka wyposażona jest w regulowane prowadnice. Na rynku znajdziemy też sprzęty, które są gotowe drukować na większych formatach, na przykład A3.