Praca logistyka
fot.unsplash.com

Szukając odpowiedniego zawodu dla siebie z pewnością możesz być lekko przerażony. W końcu istnieje tyle różnych profesji i skąd masz wiedzieć czego ty właściwie chcesz od życia i co będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Właśnie z tego powodu powstał nasz portal. Przeglądając artykuły tutaj z pewnością będzie ci łatwiej podjąć jakąkolwiek decyzję. Dziś zajmiemy się zawodem logistyka. Krok po kroku wytłumaczymy ci na czym polega ta praca, jak to wszystko wygląda i jakie wymagania musisz spełnić, aby się dostać do firmy na takie stanowisko. Gotowy? Zaczynajmy!

Czym jest logistyka i na czym polega praca logistyka? Logistyka od A do Z – z czym to się je?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli czym właściwie jest logistyka i co logistyk robi? Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, produktów oraz materiałów z jednego punktu do drugiego. Jest to oczywiście bardzo ogólna definicja, jako że sama w sobie logistyka obejmuje wiele różnych pojęć. Logistyk to więc osoba, która potrafi zaplanować każdy krok dla swojej firmy. Dzięki niej na magazynach nie zalega towar, transport jest zaplanowany tak, aby do TIRa weszło jak najwięcej materiału, oczywiście uwzględniając wymogi czy przepisy. Twoim zdaniem jako logistyka, będzie na dobrą sprawę zamiana towaru na pieniądze. W końcu towar, który po prostu leży i jest na stanie, to towar, a nie finanse, które firma mogłaby wykorzystać także i do wypłacenia twojej wypłaty.

Praca logistyka
fot.unsplash.com

Praca logistyka może obejmować także zagadnienia związane z obsługą klienta, prognozowaniem popytu, kontrolowaniem zapasów, przepływem informacji, realizacją zamówień, transportem, składowaniem oraz wiele innych czynników. Jak sam więc widzisz ten zawód składa się z wielu obowiązków, które musisz wszystkie ze sobą pogodzić. Z pewnością nie sprawdzi się on u kogoś, kto ma problemy z organizacją swojego czasu czy często zdarzy mu się zapomnieć o wykonaniu jakiegoś zadania i później próbuje je robić na ostatni moment. W logistyce bardzo ważna jest reguła 7W. Co ona oznacza? Tak naprawdę jest to:

  1. Właściwy produkt.
  2. Właściwa ilość.
  3. Właściwy stan.
  4. Właściwe miejsce.
  5. Właściwy czas.
  6. Właściwy klient.
  7. Właściwa cena.

Czy logistyka to przyszłościowy zawód? Jak wybrać odpowiednią profesję dla siebie?

Wybranie odpowiedniej profesji do siebie powinno być przemyślane pod wieloma względami. Głównie liczy się to, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze. Jeśli cyferki, liczenie i ogólnie matematyka to coś, czego nie potrafisz zdzierżyć i na samo wspomnienie o matematyce w szkole włosy stają ci dęba i to nie z powodu wrednej nauczycielki, najpewniej ciężko będzie ci odnaleźć się w logistyce. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę to fakt czy ten zawód, który sobie obrałeś, jest przyszłościowy i opłacalny. W końcu każdy z nas chce kiedyś dorosnąć, wyfrunąć z gniazda, wziąć kredyt na mieszkanie czy nawet z początku wynająć skromną kawalerkę. Nie da się tego zrobić zarabiając niewiele, nawet jeśli pracę kochasz całym sercem.

Praca logistyka
fot.unsplash.com

Aby odpowiedzieć na pytanie, „czy logistyka to przyszłościowy zawód?” wystarczy zerknąć na portale z ogłoszeniami o pracę jak np. OLX czy też pracuj.pl. Wpisując tam frazę „logistyk” pokaże ci się naprawdę sporo ofert. Logistyka to dziedzina, która będzie się stale rozwijać. Zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie każdego dnia i tak naprawdę nie przestanie rosnąć do momentu, w którym nie wymyślimy lepszego czy tańszego sposobu na transport towarów czy materiału. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym zawodem – działaj! Warto także zwrócić uwagę na zawody powiązane z branżą logistyczną, jest ich naprawdę sporo. Po skończeniu uczelni nie musisz koniecznie zostać logistykiem, co również jest dużym atutem, w momencie, w którym np. praca logistyka by ci się znudziła lub jednak chciałbyś pójść w nieco innym kierunku.