fot.unsplash.com

Do twoich zainteresowań należą realia świata mody? Od zawsze interesował cię świat wybiegów? Jesteś kreatywny i uwielbiasz projektować ubrania? Chciałbyś, żeby to właśnie twoje projekty znalazły się na wybiegach, noszone przez sławne modelki? W takim razie pewnie nie raz myślałeś o tym, żeby zostać projektantem odzieży! Jest to praca niewątpliwie ciekawa, często związana z podróżowaniem po świecie i poznawaniem nowych osób. Chcesz się dowiedzieć więcej o tym zawodzie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Praca jako projektant mody

Praca projektanta mody
fot.unsplash.com

Jeśli chcemy pracować jako projektant mody na pewno musimy posiadać zdolności artystyczne. Myślenie kreatywne to jedna z kluczowych umiejętności w tej branży. Stworzenie swojej własnej kolekcji, która będzie wyróżniać się od innych na rynku czy w świecie mody może być nie lada wyzwaniem; w związku z tym musimy też być odporni psychicznie na coraz bardziej wymagające normy w świecie mody. Niektórym z nas może się wydawać, że wszystko już zostało wymyślone – jednak projektanci wciąż nie przestają zadziwiać! Tym bez zrozumienia dla mody artystycznej niektóre projekty mogą wydawać się niepotrzebnie ekscentryczne. Nie znaczy to jednak, że są złe. Moda na wybiegach znacznie różni się od tego co znajdziemy w sieciówkach. Niektóre projekty powstają po to, żeby szokować i poruszać granice naszej wyobraźni – inne zaś stworzone są do tego, żeby nosił je przeciętny człowiek. Oczywiście i do tej i do tej potrzeba projektanta. Nie możemy powiedzieć, że jeden liczy się mniej niż drugi – oczywiście projektanci mody zakładanej tylko na wybiegi są bardziej znani niż ci robiący ubrania do sieciówek – jednakże to z usług tych drugich każdy z nas korzysta codziennie. Projekty artystyczne „cieszą oko” przeciętnego człowieka lecz to jednak bez tych użytkowych ciężko by nam było się obyć w codziennym życiu.

Praca projektanta mody
fot.unsplash.com

Jakich więc umiejętności wymaga od nas praca jako projektant mody?

Oprócz kreatywnej wyobraźni przydadzą się zdolności manualne – nie tylko przy szkicowaniu projektów ale także umiejętności krawieckie potrzebne do uszycia naszych projektów. Oczywiście już bardziej doświadczonych projektantów stać na zatrudnienie swoich własnych krawców jednakże jeśli dopiero będziemy zaczynać w tej branży często będziemy musieli szyć swoje własne projekty. Pozwoli nam to oszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na to, żeby ktoś uszył nasz projekt za nas – a jak wiadomo nie każdy na start posiada dużą ilość pieniędzy do dyspozycji. W pracy projektanta warto też pamiętać, że jedna osoba nie zajmuje się projektowaniem wszelkiego rodzaju odzieży. Wiadomo, że szeroki zakres umiejętności nikomu nie zaszkodzi jednakże najpopularniejsze firmy na rynku skupiają się tylko na jednej rzeczy – to jest jedna marka zajmuje się szyciem bielizny a jeszcze inna robi garnitury. Pozwala to na dopracowanie projektów w danej firmie do perfekcji, zamiast zajmować się kilkoma rzeczami naraz i w końcu nie doprowadzając żadnej do skutku i nie angażując w nią wszystkich zasobów co może kończyć się tym, że mimo szerokiej gamy produktów, wszystkie wypadają słabo. Jakie jeszcze umiejętności musi posiadać projektant? Na pewno musi być komunikatywny, nie tylko po to, żeby w przyszłości rozmawiać z agencjami modelek ale także po to, żeby być w stanie w rzetelny i klarowny sposób przekazywać swoją wizję krawcowi czy reszcie zespołu zajmującego się manualną robotą. Projektant mody użytkowej musi też posiadać inne umiejętności niż ten specjalizujący się w modzie zakładanej tylko na wybiegi. Jeśli jesteśmy zainteresowani modą codziennego użytku musimy myśleć o wygodzie naszego odbiorcy. Ubranie w takim przypadku nie może tylko wyglądać, musi też być funkcjonalne, aby zadowolić naszego klienta. Jeśli więc jesteś osobą kreatywną i posiadasz zdolności manualne a do tego chciałbyś widzieć innych czy to modelki czy zwykłych ludzi na ulicy noszących twoje ubrania – praca projektanta jest właśnie dla ciebie!