Przedstawiciel handlowy

Współczesny świat oferuje tak szeroki wachlarz zawodów, że często trudno nawet zrozumieć czym jest dana specjalizacja. Zastanówmy się czy zapytany na ulicy średniej wielkości miasta przeciętny 50-latek będzie wiedział kim jest specjalista od miękkiego HR lub copywriter? Prawdopodobnie odpowiedź będzie przecząca. Istnieją jednak zawody, które są znane od wielu lat, ale obecnie przybrały inną, często bardziej współczesną nazwę. Jednym z nich jest przedstawiciel handlowy niegdyś nazywany domokrążcą lub akwizytorem. W przypadku tej specjalizacji zmieniła się jednak nie tylko nazwa, ale również zakres obowiązków i sposób wykonywania zawodu.

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Już na samym początku trzeba powiedzieć, że ten zawód jest dość trudny do scharakteryzowania. Wynika to z faktu, że w każdej branży czy firmie panują inne mechanizmy działania, które wynikają z indywidualnego zapotrzebowania danego przedsiębiorcy. Spróbujmy jednak odnaleźć wspólne cechy dla wszystkich przedstawicieli handlowych, by chociaż w pewnym stopniu przybliżyć sobie charakterystykę tego zawodu. Tym co wyróżnia pokaźne grono przedstawicieli handlowych jest fakt, że bardzo często pracują oni poza biurem własnej firmy. Przeważnie odbywają spotkania w kawiarniach, domach czy biurach swoich klientów. Drugą cechą wyróżniającą tę profesję jest nieustanny kontakt z klientami. Z uwagi na ten fakt, podkreślić należy, że jest to zawód wymagający ciągłej mobilności i bycia w ruchu, przemieszczania się od firmy A do B, C, D itd. Głównie z tego powodu wykonywanie tej specjalności wiąże się z firmowym samochodem i sprzętem elektronicznym zapewnianym przez pracodawcę. Kluczowym elementem w pracy przedstawiciela handlowego jest nawiązywanie i podtrzymywanie relacji biznesowych z klientami, czego efektem jest porozumienie między stronami i sprzedaż oferowanego produktu.

>> Sprawdź oferty pracy na przedstawiciela handlowego w Gowork.pl

Kolejnym istotnym elementem tej pracy jest rozpoznawanie rynku na zapotrzebowanie danej usługi czy produktu. W związku z tym, przedstawiciele handlowi bardzo często dokonują analiz, a także przeprowadzają wywiady i sondaże z określonymi grupami odbiorców.

Tutaj dochodzimy do momentu, w którym dość ciężko jest jednoznacznie wskazać, że dotyczy on wszystkich przedstawicieli handlowych. Chodzi o kwestie związane nie tylko z nawiązaniem kontaktu i sprzedażą produktu bądź usługi danemu kontrahentowi, ale również o dostawę towaru, koordynację sprzedaży oraz nadzór nad przebiegiem transakcji. Wynika to z uwagi na wspomniane wcześniej potrzeby danej branży oraz konkretnego przedsiębiorstwa, w którym przedstawiciel jest zatrudniony.

Jakie są zarobki przedstawiciela handlowego?

Również tutaj niełatwo jest udzielić konkretnej odpowiedzi. Jak wynika z ustaleń opublikowanych na stronie wynagrodzenia.pl średnia zarobków na tym stanowisku wynosi 5630 złotych brutto. Należy podkreślić tutaj słowo „średnia”, ponieważ rozbieżności wynagrodzeń wahają się od od 4540 złotych do 7260 złotych. Podobnie jak z charakterystyką zawodu, również w przypadku wysokości płacy rozbieżności wynikać mogą z branży, w której działa dany przedstawiciel, indywidualnych ustaleń pracownika z pracodawcą a także regionu, w którym świadczy on pracę. Na zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia istotny wpływ ma również staż zawodowy, zdobyte doświadczenie, wykształcenie oraz kapitał przedsiębiorstwa.

Na pensję tego specjalisty składa się najczęściej stała pensja (nazywana też „podstawą”) oraz dodatki finansowe w postaci benefitów czy prowizji. Te drugie, są często indywidualnie ustalane w przypadku każdego pracownika, dlatego niezwykle trudno jest oszacować ich wysokość, bowiem zależeć mogą od wypracowanej normy, liczby sprzedanych produktów czy usług, nawiązanych czy podtrzymanych relacji biznesowych oraz wielu innych czynników.

Nie sposób przejść obojętnie obok innych korzyści, które czerpie pracownik na tym stanowisku. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim firmowy samochód, służbowy telefon komórkowy, komputer czy inne urządzenia elektroniczne.

Czy w moim mieście znajdują się oferty pracy dla przedstawicieli handlowych?

Jest to jedno z bardzo często zadawanych pytań pojawiających się w wyszukiwarkach internetowych. Wynikać może to z faktu opłacalności tego zawodu, o którym wspomniane zostało wcześniej. Kogo bowiem nie zachęca możliwość posiadania służbowego samochodu, praca z dala od wzroku szefa czy stosunkowo wysokie wynagrodzenie? W związku z tym należy wskazać, że oferty pracy dla przedstawicieli handlowych są jednymi z najczęściej pojawiających się ogłoszeń na stronach z anonsami. Łączy się to z tym, że większość rynków znajduje się w stanie rozkwitu, w związku z czym istnieje popyt na osoby umiejące sprzedawać i utrzymywać relacje biznesowe.

Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że jest to łatwa i przyjemna praca. Specjaliści w branży zwracają uwagę na trudność w nawiązywaniu nowych relacji, często nienormowany czas pracy, długi czas przebywania „na nogach” oraz nieustanną konieczność podnoszenia swoich umiejętności komunikacji i argumentacji.