endokrynolog gabinet

Jak wiadomo, endokrynolog jest lekarzem specjalistą, który w dniu codziennym obraca się w zakresie swojej specjalności, a zatem dziedziny medycznej, jaką jest endokrynologia. To dział, który jest odpowiedzialny za regulację oraz stałą kotrolę gruczołów i hormonów ludzkich wraz z wyłapywaniem nieprawidłowości i szybkiej reakcji w razie potrzeby. Stawianie diagnoz i wdrażanie leczenia w przypadku chorób tarczycy to będzie codzienność w pracy endokrynologa. Jak sprawa wygląda w przypadku założenia własnego biznesu w zakresie endokrynologii? Ile może zarobić endokrynolog prywatnie? Czy w ogóle opłaca się jeszcze prowadzenie własnego gabinetu? Sprawdź informacje, o których musisz wiedzieć przed podjęciem pracy na własną rękę jako lekarz endokrynolog.

Kim jest i czym zajmuje się endokrynolog?

Lekarz endokrynolog będzie w dniu codziennym swojej pracy zawodowej obracał się w zakresie dziedziny medycznej, jaką jest endokrynologia. To zakres, który zmusza do obserwacji gruczołów wydzielania wewnętrznego swoich pacjentów – to bowiem one są odpoweidzialne za produkowanie hormonów i dostarczanie ich do organizmu. Następnie są wprowadzane do krwioobiegu, dzięki czemu mają możliwość regulacji poziomu oraz wpływ na cały organizm, w tym tkanki oraz narządy wewnętrzne. Najważniejszym aspektem pracy endokrynologa będzie zatem diagnoza i leczenie chorób gruczołów, w tym przede wszystkim tarczycy, przytarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej czy trzustki.

Dane statystyczne wykazują, że życie ludzkie z roku na rok ulega stałemu wydłużaniu, a co za tym idzie – zdrowotnie nie jesteśmy w najlepszej formie. To całkowicie naturalne i dzieje się tak ze względu na starzenie się organizmu. Najczęściej pojawiającym się problemem w takim przypadku staje się rozregulowana gospodarka hormonalna – w przypadku kobiet będzie to przede wszystkim okres po menopauzie, a u mężczyzn – zespół niedoboru androgenów, który może pojawić się w którymś momencie życia. Endokrynolog musi zatem wykazywać się ogromną wiedzą teoretyczną, by następnie móc wykorzystać ją w codziennym życiu praktycznym podczas stawiania diagnoz i wdrażania leczenia, które ma pomóc w odzyskaniu sprawności organizmu.

Co obejmuje wiedza endokrynologa? Otóż przede wszystkim diagnostykę laboratoryjną i obrazową, profilaktykę, symptomatologię, leczenie chorób wydzielania wewnętrznego, a nawet otyłość, miażdżycę tętnic, rozrosty nowotworowe czy homorny hormozależne innych narządów. Oczywiście, nie można zapomnieć o samej endokrynologii, która również jest szerokim zakresem wiedzy, niezbędnym do zdobycia przez przyszłego potencjalnego lekarza specjalistę.

endokrynolog nfz
fot. pixabay.com

Jak zostać lekarzem endokrynologiem?

Dość spodziewanym obrotem spraw w przypadku zawodów medycznych jest ukończenie studiów kierunkowych, które mogą umożliwić otwarcie wielu drzwi do rozpoczęcia swojej kariery jako endokrynolog. W przypadku studiów medycznych jednak warto mieć świadomość wydłużonego czasu edukacji, bo aż sześć lat nauki – w porównaniu do zawodów humanistycznych, technicznych czy przyrodniczych jest to o rok więcej. To jednak nie koniec – do objęcia stanowiska endokrynologa niezbędne będzie także ukończenie specjalizacji II stopnia, która umożliwi do wykonywania zawodu zarówno na NFZ, jak i na własnej działalności.

Co jednak ważne, to długość stażu pracy – podczas studiów niezbędne będzie wyrobienie odpowiedniej godzin praktyk, które w przypadku zawodów medycznych są względnie długie i wymagają wielu dni poświęcenia zawodowi. Endokrynolog w swojej karierze musi najpeirw odbyć 30 miesięcy stałego stażu, by móc następnie pracować samodzielnie i niezależnie na lekarskim specjalistycznym stanowisku.

endokrynolog prywatnie
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie endokrynologa

Choć trudno jest określić zarobki endokrynologa ze względu na zróżnicowaną sytuację wielu osób starających się o objęcie tego stanowiska, to jednak widełki wyszczególnione z danych statystycznych zbieranych przez wiele źródeł są dość jasne. Minimum zarobków endokrynologa wynosi aktualnie 4000 złotych miesięcznie, jednak średnia oscyluje w granicach 6300 złotych.