alergolog opis zawodu

O alergologu słyszały przede wszystkim osoby, które w letnim okresie borykają się z problemami takimi jak swędzenie, kaszel czy uciążliwe kichanie. To z reguły oznacza, że mamy uczulenie na któryś z alergenów – jednak rozstrzygnięcie tego, na który, leży w gestii lekarza. Jest nim wspomniany powyżej alergolog, który przeprowadza testy alergologiczne, by sprawdzić, czy pacjent jest uczulony na dane składniki pokarmowe lub pozostałe. Co więcej leży w obowiązkach takiej osoby? Na czym musi skupiać się dnia codziennego podczas swojego życia zawodowego? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, kim jest i czym zajmuje się alergolog. Zapraszamy do czytania!

Alergolog – opis zawodu

Jak można się spodziewać, alergolog jest przede wszystkim lekarzem, który w dniu codziennym ma za zadanie zajmować się swoimi pacjentami, którzy się do niego udają, w celu rozwiązania problemu ich alergii. Mogą one być wywoływane przez różne czynniki, często niespodziewane, w tym wyróżnić można między innymi składniki pokarmowe, kurz, sierść, leki czy pyłki niektórych roślin. Alergolog musi na samym początku podczas spotkania z pacjentem ustalić typ alergii – postawić diagnozę, by następnie móc wprowadzić leczenie. Niezbędne będzie zatem określenie alergenu, który wywołuje w pacjencie chorobę, a następnie dobór leków oraz terapii odczulającej, która ma za zadanie zminimalizować działanie alergenów na organizm. 

alergolog zawód
fot. pixabay.com

Alergolog – obowiązki

W dniu codziennym podczas pracy alergologa normalnością będzie zatem przeprowadzanie testów różnego rodzaju, w tym między innymi skórnych, śluzówkowych czy immunologicznych, a także badań czynnościowych układu oddechowego oraz wprowadzenie diety eliminacyjnej u pacjenta, u którego niezbędne będzie wdrożenie takiego rozwiązania w celu pozbycia się alergenu. Wszystkie te niezbędne badania prowadzą do określenia typu alergii, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie leczenia przy użyciu właściwie dobranych leków. W niektórych przypadkach można spodziewać się także rozpoczęcia terapii odczulającej, która z reguły polegać będzie na podaniu specjalnej szczepionki lub jej serii. Alergolog poza wspomnianymi powyżej obowiązkami musi pamiętać także o tym, by udzielać swoim pacjentom informacji na temat konkretnego typu alergii, z którym się borykają, wskazówek na temat odżywiania, trybu życia lub postępowania w przypadku sytuacji, w której pojawi się nagła reakcja alergiczna.

alergolog co robi
fot. pixabay.com

Alergolog – jak zostać?

W przypadku alergologa niezbędne będzie uzyskanie konkretnej specjalizacji, która umożliwi wykonywanie zawodu. W tej sytuacji specjalizacja należy do szczegółowych – czas jej trwania aktualnie wynosi 36 miesięcy. Pierwszym krokiem jednak jest ukończenie studiów z zakresu medycyny, a dopiero później udanie się na specjalizację. Obejmuje ona obszar chorób wewnętrznych, dermatologii, wenerologii, otorynolatyngologii i pediatrii – do wyboru studenta. W przypadku osób, które już posiadają specjalizację i kształcą się w systemie II stopniowym, niezbędne będzie posiadanie specjalizacji z tego stopnia – wówczas zakres obejmuje choroby wewnętrzne, choroby płuc, dermatologię, wenerologię czy pediatrię.

Niezbędne będzie także uczestnictwo w kursach podczas specjalizacji – ich zakres jest dość szeroki, dlatego studenci mogą dowiedzieć się wiele i wynieść niezbędną w przypadku tego zawodu wiedzę teoretyczną. Każdy z nich trwa od 2 do 5 dni i kończą się kolokwiami. Co więcej, warto pamiętać także o stażach specjalizacycjnych, które – tuż obok kursów – również są niezbędną formą zajęć, dzięki którym mamy mozliwość ukończenia specjalizacji. Całość zakończona zostaje egzaminem testowym jednokrotnego wyboru, po jego ukończeniu zyskujemy możliwość przejścia do etapu praktycznego, który polega na wykonaniu zabiegu gałkowego w obecności egzaminatora. Ostatnią częścią jest egzamin ustny – tutaj można spodziewać się co najmniej 4 zadań.

Zobacz też, ile zarabia alergolog.