alergolog jak zostać

Każdy, kto latem kicha i drapie się w każdym miejscu na ciele, słyszał o alergologu – a z pewnością niejednokrotnie go odwiedził. To nikt inny, jak lekarz, który zajmuje się diagnozą naszej alergii – oceną tego, jakiego alergenu dotyczy, a następnie wprowadzeniem odpowiedniego leczenia, które ma zminimalizować skutki choroby. Wiele alergii dotyczy składników pokarmowych, ale także sierści czy pyłków roślin, dlatego tak ważne jest, by poddać się testom, a następnie alergolog oceni, w czym leży problem. Jak jednak dostać się na to stanowisko? Co zrobić, żeby zostać alergologiem? Czy wystarczy ukończenie kierunku medycznego na studiach? Na te i wiele innych pytań zawarliśmy odpowiedź w poniższym artykule.

Alergolog – kim jest i czym się zajmuje?

Jak powiedzieliśmy na wstępie, alergolog to lekarz, który zajmuje się chorobami swoich pacjentów na tle alergologicznym. Udają się do niego osoby, które borykają się z różnego rodzaju alergiami, poszukując skutecznego rozwiązania i poprawy komfortu życia. Alergie pojawiają się niezależnie od nas – często są też wywoływane przez czynniki, których nieraz moglibyśmy się nawet nie spodziewać. Wśród nich warto pamiętać o składnikach pokarmowych, sierści zwierząt, kurzu, lekach oraz pyłkach roślin – to zdecydowanie najpopularniejsze przyczyny łzawienia oczu, duszącego kaszlu czy wysypek będących objawami alergologicznymi.

Bardzo ważna staje się zatem pierwsza wizyta pacjenta u alergologa, kiedy to lekarz musi postawić diagnozę na podstawie przeprowadzonych badań, dzięki którym ma możliwość wykrycia alergenu powodującego chorobę. O jakich badaniach mowa? Otóż przede wszystkim niezbędne będą testy skórne, śluzówkowe oraz immunologiczne, badania czynnościowe układu oddechowego oraz dieta eliminacyjna – dzięki tym strategiom możliwa jest właściwa ocena zachowania organizmu oraz dostosowanie odpowiedniego leczenia. Prowadzi to zatem do wdrożenia odpowiednich leków, a w niektórych sytuacjach nawet terapii odczulającej – czyli serii szczepionek mających za zadanie osłabić działanie alergenu na organizm.

Ważne jest też to, by alergolog dzielił się swoją wiedzą z pacjentami dotkniętymi chorobą – powinien udzielać informacji na temat alergii, z którą borykają się konkretne osoby, w tym wskazówek dotyczących odżywiania się, trybu życia czy tego, co zrobić, gdy pojawi się nagła reakcja alergiczna.

alergolog staż
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać alergologiem?

Wiemy już, kim jest alergolog – przejdźmy zatem do tego, jak nim zostać. Niezbędne będzie tutaj posiadanie odpowiedniej specjalizacji, dzięki której lekarz zyskuje możliwość do wykonywania zawodu. Specjalizacja alergologiczna należy do szczegółowych, ponieważ czas jej trwania wynosi aż 36 miesięcy. Przedtem jednak należy mieć ukończoną szkołę wyższą z zakresu medycyny – dopiero potem można przystąpić do specjalizacji. Jej zakres obejmuje wenerologię, dermatologię, choroby wewnętrzne, pediatrię – zostaje to do wyboru studenta. Mogą być jednak takie osoby, które kształcą się w systemie II stopniowym.

Zakres specjalizacji w takim przypadku będzie się nieco różnił, bowiem obejmować będzie – poza wspomnianymi powyżej – dodatkowo choroby płuc. Co więcej, na przyszłego alergologa czekać będą także kursy, które należy odbyć podczas specjalizacji, a wraz z nimi staż specjalizacyjny. Całość kończy się egzaminem pisemnym jednokrotnego wyboru – dopiero jego zdanie umożliwia przejście do kolejnego etapu, jakim jest egzamin praktyczny w postaci wykonania zabiegu gałkowego. Koniec edukacji to egzamin ustny.

alergolog studia
fot. pixabay.com

Alergolog – ile zarabia?

W przypadku alergologa, tak jak w wielu innych profesjach, pensja jest uzależniona od wielu różnych czynników. Najważniejszym jednak jest zakres pracy – czy jest to NFZ, czy gabinet prywatny. Jak można się spodziewać, to dopiero w tym drugim przypadku można liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie alergologa – dlatego warto mieć to z tyłu głowy podczas odbywania specjalizacji. W przypadku NFZ alergolog może zarobić 2000 złotych w skali miesiąca.