Pracownik produkcyjny

Zapotrzebowanie na pracowników w firmach przemysłowych rośnie i wszystko wskazuje na to, że mimo częściowej automatyzacji procesów produkcyjnych, w najbliższych latach wciąż będzie utrzymywało się na wysokim poziomie. Do zalet pracy w tym sektorze należą m.in. wysokie zarobki względem posiadanego przez kandydata doświadczenia. Kto jednak może rozważyć taką ścieżkę kariery?

Praca w sektorze produkcyjnym to zajęcie, w którym bardziej od posiadanych kwalifikacji, świadectwa ukończonych kursów, doświadczenia czy wiedzy ceni się posiadane umiejętności lub predyspozycje. Stąd też jest świetnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery bądź posiadają cechy, które sprawiają, że będą potencjalnie atrakcyjnymi kandydatami. Jakie elementy przesyłanych CV zwracają szczególną uwagę pracowników działów HR? 

Wymagania wobec kandydatów 

Obowiązki przy linii produkcyjnej często obejmują układanie towarów, kontrolę ich jakości, etykietowanie oraz przygotowywanie do wysyłek. Zadaniem pracownika jest sprawdzenie, czy produkty opuszczające zakład odpowiadają przyjętym standardom jakości, trafiają we właściwe miejsce. Do ich priorytet należy również zadbanie o to, by maszyny były ustawione na konkretne parametry i zakonserwowane w odpowiedni sposób. Dlatego też od osób rozpoczynających pracę na produkcji oczekuje się, by były skrupulatne, przywiązywały dużą wagę do szczegółów oraz posiadały wysokie zdolności manualne. Ważne są również umiejętności związane z organizacją pracy i działaniem w grupie. 

Wiele przedsiębiorstw z tej branży działa właściwie bez przerwy, dlatego od kandydata oczekuje się również gotowości do pracy w systemie zmianowym, czasami na tzw. „nocki”. Fizyczny charakter pracy na stanowiskach produkcyjnych wymaga, by osoba rozważająca jej podjęcie posiadała dobre zdrowie, które musi oczywiście poświadczyć odbytymi badaniami. W wielu przypadkach ceniony jest też bardzo dobry wzrok, umożliwiający eliminowanie produktów, które swoją jakością nie odpowiadają standardom firmowym. 

Dlaczego warto? 

Praca w sektorze produkcyjnym oznacza obiektywnie atrakcyjne zarobki. Osoby zatrudnione w największych koncernach mogą często pochwalić się znacząco wyższymi pensjami od tych pracujących w usługach czy handlu. Organizacja pracy na produkcji przewiduje również często system premiowy za wyniki, co ma znaczący wymiar motywacyjny. Dodatkowo, poza aspektami finansowymi, firmy z tej branży często oferują szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych. 

Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest fabryka opon Bridgestone oferująca pracę w Poznaniu. Kandydat rozważający podjęcie się stanowiska operatora maszyn może liczyć na zarobki w wysokości 5400 złotych brutto „na start”, umowę o pracę oraz cały szereg dodatków – m.in. prywatną opiekę medyczną, PPE opłacane przez pracodawcę, dopłaty do dojazdów, posiłków czy startów w zawodach sportowych. Poza tym otrzymuje również ubezpieczenie grupowe i zniżki telekomunikacyjne. 

Rozpocząć pracę na produkcji może właściwie każdy, kto jest zmotywowany do niej – również osoby nieposiadające wykształcenia kierunkowego. Przedsiębiorstwa z tej branży, w tym również wspomniana już fabryka Bridgestone Poznań, oferują szereg szkoleń i kursów podnoszących kompetencje nowego pracownika. To sprawia, ze jest to atrakcyjna perspektywa dla osób rozpoczynających swoją ścieżkę kariery, a także dla tych, które rozważają przekwalifikowanie zawodowe. W zakładach produkcyjnych w kilka lat można osiągnąć umiejętności i doświadczenie pozwalające na zdobycie awansu. 

Czy więc warto rozważyć rozpoczęcie pracy jako np. operator maszyn? Na pewno. Taka kariera zawodowa jest atrakcyjną opcją ze względu na korzyści jakie oferuje. Jednocześnie próg wejścia w branżę jest stosunkowo niski, co sprawia, że pracę rozpocząć może właściwie każdy. Warto więc rozejrzeć się za ofertami zakładów produkcyjnych w swoim mieście – jak np. za pracą w Poznaniu oferowaną przez Bridgestone.