endokrynolog studia

Co do zasady endokrynolog będzie uczestnikiem jednej dużej dziedziny medycznej, jaką staje się endokrynologia. Ten dział będzie odpowiedzialny za wiele różnych obowiązków, które opierać się będą przede wszystkim o gruczoły oraz hormony oraz wszelkie ich niedogodności czy zaburzenia, które uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie organizmu pacjenta. Endokrynolog musi zatem liczyć się z tym, że codzienne dni jego pracy będą dotyczyć przede wszystkim stawiania diagnoz wraz z wprowadzaniem konkretnego leczenia w zakresie chorób tarczycy, jajników, przysadki mózgowej czy nadnerczy. Jak jednak zostać endokrynologiem? Co zrobić, żeby osiągnąć sukces w tym zakresie? Zebraliśmy najważniejsze informacje dla przyszłych endokrynologów w poniższym artykule.

Kim jest i czym zajmuje się endokrynolog?

Tak jak zostało powiedziane wcześniej, endokrynolog będzie stale obracał się w swojej pracy w zakresie endokrynologii, czyli dziedziny medycznej, której obowiązkiem jest dbanie o obserwację gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli w praktyce każdego, który ma możliwość produkcji hormonów w organizmie. Hormony to nic innego, jak substancje, które organizm produkuje, by następnie wydzielone zostały do krwiobiegu. Ich zadaniem jest stymulacja organizmu, w tym wszelkich tkanek oraz narządów wewnętrznych. Jak można zatem wywnioskować, praca endokrynologa będzie obejmowała rozwiązywanie problemów w powyższym zakresie, w tym między innymi chorób gruczołów, czyli tarczycy, trzustki, przytarczycy, przysadki mózgowej czy nadnerczy.

Badania wykazują, że życie ludzki jest coraz dłuższe, jednak co za tym idzie – rodzi się potencjalnie więcej problemów zdrowotnych związanych z jego wydłużaniem. Najczęściej spotykanym staje się niedobór hormonów, które muszą być następnie sztucznie produkowane przez wprowadzenie suplementacji konkretnymi lekami. Endokrynolog będzie tutaj niezbędnym specjalistą do oceny ryzyka oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia, którego zadaniem będzie wyrównanie poziomu hormonów i uregulowanie pracy gospodarki organizmu. Jak to wygląda w praktyce? Często zgłaszającymi się osobami do endokrynologa będą kobiety, które przeszły okres menopauzy oraz mężczyźni, których głównym zdrowotnym problemem staje się zespół niedoborów androgenów.

Niezbędna będzie tutaj oczywiście szeroka wiedza teoretyczna – choć endokrynolog zajmuje się jedną, konkretną dziedziną, to jednak postawienie trafnej diagnozy oraz leczenie, które ma szansę być skuteczne, wymaga posiadania wiedzy z wielu różnych zakresów medycyny. Między innymi warto wymienić tutaj epidemiologię, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, symptomatologię, leczenie chorób układu wydzielania wewnętrznego. To jednak tylko skrawek tego, z czym przyszły endokrynolog będzie musiał sobie poradzić podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków w pracy.

endokrynolog staż
fot. pixabay.com

Jak zostać endokrynologiem?

Oczywistym będzie, że by móc wykonywać zawód medyczny, konieczne będzie posiadanie odpowiedniego wykształcenia, które będzie prawnie udokumentowane. Studia medyczne, których należy się podjąć, są jednak jednym z trudniejszych orzechów do zgryzienia, a w dodatku – najdłuższych, ponieważ edukacja ta trwa aż sześć lat. W porównaniu do pozostałych kierunków z zakresu humanistyki, techniki czy przyrody, jest to o rok dłużej, a dodatkowo trzeba pamiętać o niezbędnym stażu i praktykach, które mają przygotować potencjalnego endokrynologa do wykonywania jego zawodu.

Niezbędne będzie tutaj zrobienie specjalizacji II stopnia, która może być przyznana na postawie konkretnych przepisów aktualnie obowiązujących w państwie lub przez lekarza, który takową specjalizację już posiada. Staż, o którym była wcześniej mowa, obfituje w aż 30 miesięcy stałej pracy, która ma za zadanie przygotować młodą osobę do nauki zawodu oraz wdrożenie w codzienność, z jaką przyjdzie jej się mierzyć podczas pracy na własnych zasadach.

endokrynolog edukacja
fot. pixabay.com

Ile zarabia endokrynolog?

W przypadku endokrynologa wynagrodzenie zaczyna się już od 4000 złotych netto w skali miesiąca. Jest to minimum obowiązujące w kraju, jednak średnia zarobków wynosi aktualnie 6300 złotych.