endokrynolog opis zawodu

Dziedzina, w której obraca się endokrynolog, to oczywiście endokrynologia. Ten dział medycyny zajmować się będzie przede wszystkim ludzkimi gruczołami oraz hormonami, a wraz z nimi – nieprawidłowościami oraz zaburzeniami istniejącymi w tym zakresie, uniemożliwiającymi poprawne funkcjonowanie organizmu. W praktyce najczęściej zdarzać się będzie, że endokrynolog większość swojego czasu pracy poświecać będzie na stawianie diagnozy oraz wdrażanie leczenia w zakresie chorób tarczycy, nadnerczy, jajników czy przysadki mózgowej. Czym jeszcze zajmuje się endokrynolog? Co należy do jego codziennych obowiązków? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji przed podjęciem się tego zawodu.

Endokrynolog – opis zawodu

Jak wspomnieliśmy powyżej, endokrynologia, czyli dziedzina, w obrębie której będzie pracować endokrynolog, jest ściśle powiązania z obserwacją gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli wszystkimi tymi, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów. Same hormony są jednak substancjami, które wydzielane są do krwiobiegu i oddziałują na cały organizm, w tym tkanki oraz narządy wewnętrzne. Praca endokrynologa będzie zatem obejmować choroby różnych gruczołów, wśród nich tarczycy, przytarczycy, nadnerczy, trzustki, gonad czy przysadki mózgowej.

Życie ludzkie stale ulega wydłużaniu, co jednak wiąże się z kolejnymi problemami zdrowotnymi, przede wszystkim w zakresie niedoboru hormonów. Dzieje się tak w momencie starzenia orgamizmu. Endokrynolog będzie zatem odpowiedzialny za uzupełnienie tychże niedoborów, zwłaszcza u kobiet, które przeszły okres menopauzy oraz u mężczyzn, którzy borykają się z zespołem niedoboru androgenów. Endokrynolog musi posiadać ogromną wiedzę teoretyczną – obejmować będzie epidemiologię, etiologię, patogenezę, historię naturalnej choroby, profilaktykę, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, symptomatologię czy leczenie chorób układu wydzielania wewnętrznego.

Co więcej, wiedza endokrynologa powinna obejmować również zakres otyłości, miażdżycy tętnic, rozrostów nowotworowych, hormonów homozależnych innych narządów.

endokrynolog co robi
fot. pixabay.com

Endokrynolog – jak zostać?

W przypadku zawodu medycznego niezbędne będzie ukończenie studiów w odpowiednim kierunku. Studia te zazwyczaj będą nieco dłuższe niż w przypadku pozostałych dziedzin, w tym między innymi humanistycznych, technicznych czy przyrodniczych. Następnym krokiem będzie uzyskanie odpowiedniej specjalizacji. W przypadku endokrynologii nabycie specjalizacji z tego zakresu będzie możliwe dopiero w momencie, w którym dana osoba będzie posiadała specjalizację II stopnia w zakresie chirurgii ogólnej, medycynie oraz chorobach wewnętrznych, a także pediatrii, położnictwie czy ginekologii.

Musi być ona przyznana na podstawie przepisów obowiązujących aktualnie w kraju bądź od lekarza, który posiada wspomnianą specjalizację na podstawie konkretnego rozporządzenia. Przyszły endokrynolog musi zatem odbyć konkretne kursy, a wśród nich:

  • wprowadzający, który trwa tydzień
  • obowiazkowy, którego minimalna częstotliwość to raz na rok, a jego zadaniem jest doskonalenie potencjalnego lekarza podczas studiów specjalizacyjnych
  • atestacyjny, który trwa 4 tygodnie i jest obowiązkowy dla każdego lekarza, który odbywa specjalizację z zakresu endokrynologii, jednak wyjątkiem stają się te osoby, które odbywają specjalizację w ramach zatrudnienia na etacie w konkretnej klinice endokrynologicznej.

Jak można się spodziewać, konieczne będzie także odbycie stażu, którego zadaniem jest przygotowanie do pracy w zawodzie endokrynologa. To, jaki staż zostanie przyznany danej osobie, zależy przede wszystkim od tego, jaką specjalizację aktualnie posiada. W przypadku specjalizacji II stopnia trzeba liczyć się ze stażem, który łącznie będzie trwać aż 30 miesięcy.

endokrynolog obowiązki
fot. pixabay.com

Endokrynolog – zarobki

Najważniejszym aspektem dla wielu osób poszukujących odpowiedniego dla siebie zawodu w życiu stają się jednak zarobki. Endokrynologa trudno przypisać do konkretnych widełków, ponieważ wpływ na wynagrodzenie ma mnóstwo czynników, które będą zmienne w zależności od sytuacji danej osoby. Aktualne dane statystyczne wykazują, że wynagrodzenie endokrynologa to minimum 4000 złotych, jednak średnia krajowa to 6300 złotych.