szambo

W obecnych czasach jest już dostępna powszechna kanalizacja, ale należy wspomnieć że na wielu wsiach, które jeszcze nie mają dostępu do niej, ludzie muszą w jakiś sposób oczyszczać swoją własną kanalizację. Tutaj z pomocą przyjdzie zbiornik na szambo, lecz czym on właściwie jest?

Szambo jest rodzajem budowli hydrotechnicznej. Charakteryzuje się tym, że zbudowane jest pod ziemią, zazwyczaj wykonywane z betonu, a jego cechą bardzo charakterystyczną jest to, że nie posiada samodzielnego odpływu. Jego podstawową funkcją jest odprowadzanie nieczystości z domowych instalacji sanitarnych do jego wnętrza. Czasem zdarzyć się może, że szambo może być podłączone do systemu kanalizacji miejskiej, co stanowi wtedy rodzaj zbiornika retencyjnego lub może odprowadzać wodę z przetworzonych ścieków do gleby przez system drenażu. Pierwsze z wymienionych – szamba bezodpływowe, muszą być co jakiś czas opróżniane przez specjalistyczne firmy, posiadające wozy asenizacyjne, a sama ich zawartość wywożona jest do dedykowanych punktów zlewnych. Najpopularniejszym rodzajem szamb, które używane są przez prywatne gospodarstwa domowe, są te betonowe. Związane jest to przede wszystkim z wysoką funkcjonalnością oraz niską ceną.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru zbiornika na szambo?

Wybór zbiornika na szambo może być bardzo problematyczny, ze względu na ich różne rodzaje. Pierwszym rodzajem jest szambo jednokomorowe, które jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Jest to szczelny zbiornik, który umożliwia montaż przyłączy wejściowych i wyjściowych oraz posiada rzecz, która jest konieczna przy posiadaniu szamba, a mianowicie kominek wentylacyjny. Kolejnym rodzajem zbiornika jest szambo dwukomorowe, które charakteryzuje się tym, że wykonane jest z betonu oraz wyposażone jest w przegrodę dzielącą „część roboczą” na dwie przestrzenie. Ma to za zadanie oddzielenie części stałych od płynnych, dzięki czemu bakterie znajdujące się w tych materiałach nie będą się łączyły, co pozwoli na szybszy rozkład zawartości. Rodzaj tego zbiornika ma za zadanie również odprowadzić część płynnych zawartości- przede wszystkim wody poza zbiornik. Bardzo często nazywany jest również szambem przelewowym, ponieważ część płynna nieczystości przelewa się ponad ścianką, która odgradza dwie części zbiornika zatrzymując w ten sposób gęste, bardziej stałe nieczystości. Kolejnym problemem przy wyborze zbiornika może być sama jego pojemność. Powinniśmy się przede wszystkim kierować tym ile nieczystości produkujemy, aby nie przepłacać za jego wielkość lub nie przesadzić w drugą stronę, kupując za małe szambo. Na rynku znajdują się zbiorniki na szambo o pojemnościach od 4 do kilkunastu metrów sześciennych. Najmniejsze z nich przeznaczone są przede wszystkim do obsługi domków letniskowych lub małych budowli, z których nie korzystamy zbyt często. Oczywiście można dokonać zakupu takiego zbiornika do domu jednorodzinnego, lecz będzie się to wiązało z częstymi wizytami wozu zbierającego szambo co w pewnym momencie będzie bardzo nieopłacalne.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru szamba?

Wersja z jedną komorą będzie przede wszystkim tańszym rozwiązaniem oraz jego zamontowanie nie będzie wymagało zbędnych formalności. Szambo betonowe 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłosić montaż takiego zbiornika. W przypadku, gdy będą większe, to należy wystąpić o odpowiednie pozwolenie. W wersji dwukomorowej, montaż jest bardziej skomplikowany. Sam zbiornik jest o wiele droższy niż ten jednokomorowy, ale jego zaletą będzie rozdzielenie nieczystości płynnych od gęstych oraz wyprowadzenie poza zbiornik płynnej części. Dzięki temu zbiornik na szambo będzie napełniał się wolniej, a co za tym idzie wizyty specjalistycznego wozu nie będą potrzebne zbyt często. Minusem rodzaju tego zbiornika jest przede wszystkim to, że potrzebne są liczne zgody, a uwarunkowanie naszego terenu musi spełniać określone wymagania, przykładowo jaki występuje na nim rodzaj gleby oraz jaka jest wielkość działki. Jedną z najbardziej znanych ofert na rynku jest szambo 10m3 z tanie-szambo24.pl.