Szafki rack – do serwerowni, centrum danych oraz innej infrastruktury komputerowej

0
599

Popularność szafek rack rośnie wraz z rozwojem technologii komputerowej. Nie powinno to zresztą dziwić – szafki rack są dedykowane właśnie do tworzenia rozbudowanych systemów przechowywania i danych na komputerach i serwerach. Kompaktowe wymiary, możliwość swobodnego zarządzania oraz dopasowania do posiadanej przestrzeni – to podstawowe zalety systemów rack, z powodu których sięgają po nie liczni odbiorcy. Poniżej podajemy temat szafek rack dokładnej analizie – skupiamy się na kryteriach zakupu szafek, na ich rozmiarach oraz innych sprawach, ważnych z punktu widzenia interesu kupującego. 

Szafki rack – komfortowe, kompaktowe, elastyczne 

Wykorzystanie szafek rack to dziś powszechnie przyjęta norma w niemal wszystkich serwerowniach. Wszędzie tam, gdzie znajduje się duża liczba sprzętu komputerowego, można korzystać ze zunimorfizowanych szaf rack. Ich najważniejsze zalety wiążą się z kompaktowymi wymiarami oraz możliwością swobodnego montażu, demontażu i przemodelowania. Najczęściej, zakup szafek rack rozpoczyna się od dokładnego ustalenia dwóch spraw: (1) ilości wolnej przestrzeni, którą pragniesz zagospodarować oraz (2) ilości sprzętu komputerowego, który będzie się w niej znajdował. 

Następnie, dokonuje się obliczenia ilości potrzebnych szafek oraz konfiguracji ich ustawienia. Warto pod tym względem skorzystać z pomocy specjalistycznych dostawców, dla których szafy rack to chleb powszedni. Pomogą Ci nie tylko dobrać odpowiednie szafki, ale także określić ich układ oraz inne kluczowe parametry, by tworzona serwerownia była optymalnie zagospodarowana. 

Mniej i bardziej popularne szafy rack 

Rozmiar szaf rack należy dostosować do ilości i wielkości przechowywanych wewnątrz komputerów. Najczęściej, zaleca się sięgać po szafki o około 25% wyższe niż umieszczone w ich wnętrzu sprzęt. A więc – jeśli przechowywana wewnątrz jednostka komputera ma aż 100 cm wysokości, wówczas warto wybrać szafkę wysoką na przynajmniej 125 cm. Dodatkowe centymetry pozwolą na zbudowanie serwerowni w przyszłości oraz będą tworzyć wolną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi przestrzeń. 

W przypadku głębokości warto także pamiętać, że każda jednostka centralna jest podpięta do dużej liczby przewodów, które będą dodatkowo zabierać wolną przestrzeń. Ponadto, ważna jest sprawna cyrkulacja powietrza, od której zależy żywotność urządzeń. Pod tym kątem, znajdziesz szafy rack dwudzielne, które ułatwiają dostęp do tylnych części komputerów na przykład w celu wymiany okablowania.

Szerokość jest najbardziej ustandaryzowanym wymiarem szafek rack. Niemal wszystkie dostępne szafki – zarówno te przeznaczone do zawieszenia jak i postawienia na podłożu – posiadają identyczną szerokość.

Szafki rack stojące i wiszące – które warto wybrać?

Wśród dostępnych szaf rack znajdziesz dwa główne typy – szafy przeznaczone do stawiania na twardym podłożu oraz szafy wiszące. Główną różnicę stanowi nie tylko sposób ustawiania, ale także rozmiar i przeznaczone miejsce montażu.

Do bardziej zaawansowanych serwerowni oraz sieci komputerowych, warto wybierać szafki stojące. Niezwykle popularne są modele szafek wyposażone w kółka, co pozwala na swobodne przemieszczanie komputerów lub przemeblowanie serwerowni. Szafki wiszące są częściej stosowane w biurach, recepcjach, portieraniach – wszędzie tam, gdzie nia ma wydzielonego miejsca na serwerownię. Szafki takie można zamontować na ścianie, dzięki czemu przechowywany wewnątrz sprzęt komputerowy nie będzie zajmował miejsca na podłodze.