Zmiany na rynku pracy

Rynek pracy jest w ostatnich latach niezwykle dynamiczny. Nowe zawody wypierają te, które są już dziś nieużyteczne. Jednocześnie niejako wracamy do korzeni, zwracając uwagę nie tylko na wygląd, ale również na jakość, co nie pozostaje bez znaczenia dla działalności rozmaitych przedsiębiorstw. Jak w obecnych czasach odnaleźć się na rynku pracy?

Bieżący rok przyniósł świeże spojrzenie na wiele kwestii – również na te zawodowe. Mimo wstrzymania pandemicznych obostrzeń, pracujemy zdalnie, bo zauważyliśmy wygodę tego rozwiązania. Doceniamy możliwość załatwienia wszelkich spraw – prywatnych i urzędowych – bez wychodzenia z domu. Czy nasze wybory i nastroje realnie wpływają na rynek pracy w 2022 roku?

Branża IT od lat na topie

Trudno się dziwić, że przeniesienie znacznej części życia do Internetu jeszcze bardziej podniosło zapotrzebowanie na pracowników IT. Szczególnie rozchwytywani są programiści. Z tego trendu korzystają często ci, którzy – wypaleni w swoim zawodzie lub bezskutecznie poszukujący w nim pracy – pragną się przekwalifikować.

Programowanie, choć nie jest dla wszystkich, ma ogromną zaletę: stosunkowo niski próg wejścia. Nauka programowania nie jest kosztowna – można bowiem uczyć się wybranego języka programowania z licznych internetowych kursów, często niedrogich, a nawet darmowych. Nieocenionym wsparciem mogą się też okazać grupy tematyczne w mediach społecznościowych, gdzie wielu początkujących programistów poszukuje pomocy i dzieli się postępami pracy nad projektem.

Wielu programistów pracuje zdalnie – dotyczy to szczególnie freelancerów (znaczna część tej branży opiera się na kontraktach B2B). Aby jednak dojść do tego poziomu, warto zacząć od pracy stacjonarnej, gdzie – mając na miejscu zespół – łatwiej będzie przeskoczyć kolejne pułapy doświadczenia. Ścieżka kariery w korporacjach IT zaczyna się zwykle od stanowiska stażysty (trainee) i dopiero po pewnym usamodzielnieniu się w pracy otwiera się droga do awansu na stanowisko juniorskie. Przy odrobinie pracowitości, samozaparcia i dobrej organizacji kariera może rozwinąć się błyskawicznie, pozwalając nie tylko na pracę zdalną, ale również na bardzo wysokie zarobki.

Nie tylko programiści

Nie wszyscy odnajdą się w pracy programisty, co nie oznacza, że nie mogą skorzystać z rozwoju IT. Wbrew pozorom, branża ta potrzebuje również wielu pracowników o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, a także z wiedzą o innych niż programowanie dziedzinach.

Kto, poza programistami, pracuje w branży IT?

  • UX designerzy,
  • UI designerzy,
  • specjaliści HR, rekruterzy,
  • pracownicy supportu (helpdesku),
  • analitycy danych,
  • specjaliści SEO,
  • scrum masterzy

i wielu innych.

Pamiętaj, że korporacje to prężnie działające biura, do których obsługi potrzeba wielu osób, takich jak recepcjoniści czy asystenci zarządu.

Dlaczego pracownicy nie chcą wracać do biur?

Specjaliści od liczb

Analizując zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów różnych dziedzin, można odnieść wrażenie, że każdy dobry i zaangażowany ekonomista czy księgowy znajdzie bez problemu pracę dla siebie. Kierunki studiów, takie jak finanse i rachunkowość lub ekonomia, są oblegane nie bez powodu. Osoby skrupulatne, pracowite i pewne swojej wiedzy mogą liczyć na wysokie zarobki i wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery.

Należy pamiętać, że praca w rachunkowości to nieustanne dokształcanie się. Nowe przepisy wymagają przeczytania, warto też uczestniczyć w szkoleniach.

Dlaczego osoby znające się na finansach i podatkach są tak potrzebne w dzisiejszych czasach? Ma na to wpływ polityka finansowa kraju, zmiany przepisów podatkowych i idąca za nimi trudność w odnalezieniu się w tej sytuacji przez wiele przedsiębiorstw. Co więcej, wiele korporacji to firmy zagraniczne, międzynarodowe – w cenie jest zatem umiejętność odnalezienia się w przepisach podatkowych różnych państw. Praca w rachunkowości wymaga ogromnej wiedzy i odpowiedzialności!

XXI wiek: powrót do korzeni

Czy w dobie Internetu, mediów i liczb możemy mówić o powrocie do korzeni? Wydaje się to absurdalne, ale w pewnym sensie tak.

Praca rękodzielnika czy artysty to z pewnością ciężki kawałek chleba, nie da się jednak ukryć, że po latach zalewania rynku dóbr materialnych powtarzalną chińszczyzną znów zaczynamy doceniać rzeczy wyjątkowe. Wstrzelenie się w niszę jest w tej branży bardzo trudne, bo umiejętności, które kiedyś były przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie, dziś może zdobyć każdy człowiek z dostępem do Internetu lub książek. Niemniej – jeśli masz wyjątkowy pomysł na twórczą ekspresję, którą można spieniężyć – spróbuj! Na początku możesz zajmować się tym po godzinach, dorabiając do wypłaty w pracy etatowej. A jeśli pomysł chwyci – wejdź w to na sto procent. Możliwość robienia tego, co się kocha, jest dziś ogromnie cenna i potrzebna.

Jeśli zajmujesz się rękodziełem, pamiętaj, że możesz swoją pracą promować postawę proekologiczną, używając naturalnych materiałów, a także wykorzystując pewne przedmioty czy surowce ponownie – czyli stosując recykling lub upcykling.

Rok 2022 wydaje się przełomowy: połączenie tęsknoty za naturą i spokojem z nieustannym rozwojem technologicznym wydaje się trudne. Jest to jednak możliwe! Ciekawe, jak nasze zwykłe ludzkie potrzeby wpłyną na rynek pracy w kolejnych latach.