fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad tym, jaki zawód możesz wykonywać, który będzie związany z nieruchomościami? Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie, tych zawodów jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest np. agent nieruchomości, innym administrator nieruchomości. Na czym polega praca administratora? Czy administrator nieruchomości to to samo co zarządca budynku? Odpowiadamy na wszystkie pytania! Gotowy? No to zaczynajmy! 

Czy administrator nieruchomości to to samo co zarządca nieruchomości?

Wiele osób mylnie uważa, że administrator nieruchomości, a zarządca nieruchomości to jedna i ta sama osoba, która zajmuje się, tym samym. Wcale nie jest to prawda. Czym różnią się od siebie te dwa zawody?

W prawie polskim określenie „administrator” nie występuje w ogóle lub pojawia się incydentalnie. Administrowanie jest czynnością, która generalnie zawiera się w pojęciu zarządzania nieruchomością, ale oznacza przede wszystkim podstawowe czynności dotyczące opieki nad nieruchomością, takie jak np. sprzątanie w obrębie danej nieruchomości, pobieranie opłat czynszowych od lokatorów, monitorowanie i usuwanie awarii, prowadzenie korespondencji itp.

fot.unsplash.com

Natomiast zarządca nieruchomości, który jest wybierany przez wspólnotę mieszkaniową, ma o wiele więcej obowiązków niż administrator. Odpowiada nie tylko za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa, ale także ma obowiązek zająć się odśnieżaniem chodników, dróg osiedlowych, ma za zadanie przeprowadzić terminową kontrolę stanu technicznego budynku (sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych, przegląd instalacji gazowej itp.). Zarządca nieruchomości może odpowiadać również za przygotowywanie dokumentów i prowadzenie obszernej dokumentacji zarządzanego budynku.

Obowiązki administratora nieruchomości:

– nadzoruje budynek, budynki, osiedla,
– dba o czystość budynków mieszkalnych,
– prowadzi prace konserwacyjne i remontowe,
– kontroluje stan techniczny urządzeń i instalacji,
– przyjmuje skargi i zgłoszenia od lokatorów,
– bezpośrednia obsługa Wspólnot Mieszkaniowych,
– nadzoruje nad jakością świadczonych usług przez firmy obsługujące nieruchomość (usługi porządkowe, remontowe, serwisowo-techniczne).

Administrator nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się administrowaniem budynku, budynkami lub osiedlem. Bierze on także udział w realizacji zadań czy to inwestycyjnych czy remontowych. Jak już wyżej wspomnieliśmy odpowiada za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w administrowanych budynkach. Oczywiście nie oznacza to, że administrator nieruchomości poza papierologią, zajmuje się także sprzątaniem i biega po klatce schodowej z miotłą – nie.

Na czym polega praca administratora nieruchomości?

Obowiązkiem administratora jest zadbanie o czystość budynków mieszkalnych, a nie samo czyszczenie ich. Musi więc on wyszukać odpowiednią firmę czy też osobę prywatną, podpisać kontrakt lub umowę, ustalić wszystkie szczegóły tej współpracy i zapewnić mieszkańcom w ten sposób, dostęp do czystej klatki schodowej, strychu, piwnicy czy otoczenia wokół bloku lub kamienicy. Jeśli mieszkasz w bloku z pewnością nie raz spotkałeś dozorcę lub dozorczynię, która właśnie ogarnia te sprawy. Zazwyczaj nie tylko sprząta, ale także i dba o zieleń wokół danej nieruchomości.

fot.unsplash.com

Podobnie jest z wszelkimi pracami konserwacyjnymi, remontowymi czy z kontrolami stanu technicznego całego budynku (w tym urządzeń i instalacji). Również administrator nie robi tego sam, a szuka odpowiednich specjalistów właśnie do tych zadań. W końcu administrator nieruchomości, nie jest elektrykiem, prawda? Ten zawód wymaga więc sporo cierpliwości i zaradności. Musisz znaleźć odpowiednią firmę, załatwić wszystkie papiery, tak aby nawiązać współpracę, dodatkowo utrzymywać kontakt zarówno telefoniczny/mailowy jak i fizyczny z lokatorami, którzy tam mieszkają i wiele wiele więcej. Z pewnością nie jest to najłatwiejszy zawód świata, jednak jeśli czujesz, że jest to coś idealnego dla ciebie – spróbuj!