Automatyzacja procesów w biurze rachunkowym dzięki systemowi ERP

Nowoczesne programy komputerowe dedykowane pracy zaprojektowano w taki sposób, by sprzyjały większej efektywności i wydajności. Część czynności się powtarza i można je zautomatyzować, a z tego wynika wiele zalet. O automatyzacji pracy warto pomyśleć m.in. podczas wybierania oprogramowania do biura rachunkowego.

System ERP jest specjalistycznym rozwiązaniem informatycznym służącym do zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi, jakie wiążą się z przedsiębiorstwem. Jest przy tym narzędziem elastycznym, którego moduły można dopasować pod kątem profilu działalności. Systemy ERP sprawdzają się więc w każdej organizacji. A dlaczego to właśnie na nich warto się skupić? Praca z takim oprogramowaniem wiąże się z korzystaniem z jednej wspólnej bazy danych. Drugą istotną cechą jest automatyzacja czynności, co docenią na przykład pracownicy biur rachunkowych.

Automatyzacja procesów księgowych

Praca księgowego wymaga dużej dokładności. Wystarczy drobny błąd, by narazić klienta bądź biuro rachunkowe na poważne konsekwencje. Jednocześnie jest wiele zadań, które się powtarzają. Chodzi o różnego rodzaju rozliczenia, raporty, dokumenty wysyłane do urzędów. Właśnie w tym miejscu pomocne okazują się narzędzia sprzyjające automatyzacji. Dysponując systemem ERP, można znacząco uprościć wykonywanie rutynowych zadań. To z jednej strony duża oszczędność czasu, który można spożytkować na bardziej wymagające czynności. Z drugiej jednak pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych błędów, a tym samym uniknąć wynikających z tego kosztów.

Dużym atutem jest to, że kiedy będą nowelizacje w przepisach wymagające nowych dokumentów lub zmian w drukach, do programu ERP będą dostępne aktualizacje, przez co nie trzeba poświęcać dużo czasu na śledzenie prawa. Jakie są inne zalety ERP?

Jak automatyzacja poprawia kontakt z klientem?

To, że możemy wiele procesów zautomatyzować, przekłada się na kontakt z klientem. Szybsza obsługa, czy automatycznie wysyłane przypomnienia z terminami znacząco wpływają na relacje. Ponadto niektóre systemy ERP oferują taką opcję jak Panel Kontrahenta służący do wymiany informacji, wiadomości i dokumentów. To również skraca czas i jest wygodne zarówno dla księgowego, jak i jego klienta. Z tym rozwiązaniem możemy się spotkać m.in. w systemie ERP enova365. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.enova.pl.

Automatyzacja to nie jedyna zaleta systemów ERP

Chociaż możliwość automatyzacji jest jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania, nie jest to jedyny powód, dla którego warto o ERP pomyśleć. To oprogramowanie dla biur rachunkowych pozwalające na uporządkowanie dokumentacji, a które może być zintegrowanie z innymi programami. Przede wszystkim jednak praca z takim narzędziem dotyczy korzystania z jednej wspólnej bazy danych dla całego biura. Pracownicy widzą w czasie rzeczywistym, co wprowadzają inni. Jest to wygodne w każdej firmie, zwłaszcza tej zatrudniającej więcej osób i mającej większą liczbę działów.