Jak rozwinąć karierę w branży IT

Branża IT należy do najbardziej perspektywicznych. Jeśli pracujesz w firmie z tego sektora, możesz liczyć na stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki. Sprawdź, jak zadbać o rozwój swojej kariery, aby Twoje umiejętności były coraz bardziej pożądane na rynku.

Na jakich specjalistów IT jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy?

W ramach branży IT możesz pracować na różnych stanowiskach. Obecnie istnieje spore zapotrzebowanie zwłaszcza na specjalistów z następujących obszarów IT:

  • cyberbezpieczeństwo,
  • przetwarzanie i analiza danych,
  • rozwój sztucznej inteligencji,
  • testowanie oprogramowania,
  • zarządzanie sieciami komputerowymi,
  • programowanie aplikacji mobilnych,
  • produkcja gier komputerowych,
  • usługi chmurowe,
  • wsparcie techniczne,
  • zarządzanie projektami IT.

Zdobywaj praktyczne umiejętności i certyfikaty

Niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się Twoja kariera, nie możesz poprzestać na dotychczas zdobytych umiejętnościach. Jeśli chcesz być cenionym pracownikiem na rynku pracy, nieustannie podnoś swoje kwalifikacje. Możesz m.in. uczestniczyć w stacjonarnych i zdalnych kursach, warsztatach i szkoleniach czy zapisać się na studia. Dobrym pomysłem może być także staż w renomowanej firmie.

Bądź na bieżąco z branżowymi nowinkami

Branża IT zmienia się każdego dnia. Aby nie zostać w tyle, warto czytać branżowe czasopisma i książki, oglądać webinary czy słuchać podcastów.

Rozwijaj umiejętności interpersonalne

Same umiejętności techniczne nie wystarczą, jeśli chcesz być cenionym specjalistą w branży IT. Pracodawcy zwracają również uwagę na kompetencje miękkie, w tym kreatywność, dobrą organizację pracy, odporność na stres, umiejętność współpracy czy zarządzania projektami. Możesz je rozwijać podczas szkoleń i warsztatów.

Dołącz do stowarzyszeń specjalistów IT

W naszym kraju funkcjonują liczne organizacje, które skupiają specjalistów IT, w tym Akademia Rozwoju Informatyki czy Stowarzyszenie Informatyków i Techników Komunikacji.

Zaangażuj się w projekty open source

Dzięki temu możesz zaprezentować swoje praktyczne umiejętności wielu potencjalnym pracodawcom.

Postaw na networking

Rozszerzaj swoją sieć kontaktów. Możesz poznawać innych specjalistów z branży m.in. podczas warsztatów, konferencji, targów czy różnego rodzaju eventów.

A może własna działalność gospodarcza?

Jedną ze ścieżek rozwoju kariery może być założenie własnej firmy. Najprostszą jej formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza, którą zarejestrujesz za darmo i bez wychodzenia z domu. Możesz wtedy pracować zdalnie dla wielu klientów i realizować różne ciekawe projekty. W ten sposób zapewnisz sobie także poczucie niezależności i dużą swobodę pod względem stylu i harmonogramu pracy.

Aby rozwinąć swój startup IT, musisz zainwestować w niezbędny sprzęt, w tym serwer, komputer, drukarkę, monitor czy urządzenia mobilne. Niezbędne będzie również biurowe oraz specjalistyczne oprogramowanie, w tym licencje. Jeśli zamierzasz wykonywać usługi u klientów, przyda się także samochód.

Jak sfinansować inwestycje w rozwój startupu IT?

Nie masz wystarczającej kwoty gotówki, aby kupić wszystkie potrzebne przedmioty? A może nie chcesz zamrażać kapitału? W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być leasing. Jest to zewnętrzne źródło finansowania, łatwo dostępne nawet dla nowych przedsiębiorstw. Niektóre firmy leasingowe oferują leasing dla startupów już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Zazwyczaj będzie to możliwe, jeśli wniesiesz opłatę wstępną na poziomie co najmniej 20% wartości przedmiotu. Będziesz go opłacać w wygodnych ratach, których wysokość dostosujesz do swoich możliwości spłaty. Po zakończeniu umowy zyskasz możliwość wykupu na korzystnych warunkach.

Startupy z branży IT mogą zdecydować się na leasing komputerów, a także innego sprzętu IT oraz oprogramowania. Dostępnym dla nich przedmiotem finansowania są również samochody osobowe i dostawcze.

Warto też ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie na otwarcie i rozwój działalności – np. ze środków unijnych czy Funduszu Pracy. Przedsiębiorca może zarazem podjąć współpracę z inwestorami lub pozyskać środki w ramach finansowania społecznościowego na platformie crowdfundingowej.