Informatyk
fot.unsplash.com

Pracowanie w branży informatycznej to bardzo rozległe pojęcie. W końcu praca programisty różni się od pracy technika czy administratora sieci. Studia informatyczne na pewno nie należą do najłatwiejszych i wiążą się z potrzebą ciągłego samorozwoju. Jeszcze ciężej jest jeśli postanowimy nauczyć uczyć się wszystkiego samodzielnie od zera. Nie jest to coś niemożliwego, po prostu wszystkich informacji będziemy musieli szukać sami, bez pomocy wykładowcy. A co dalej po zdobyciu upragnionych przez nas umiejętności? Zakładanie własnej działalności gospodarczej czy też aplikowanie do jakiejś firmy i praca na etat? Co jest dla nas bardziej opłacalne?

Informatyk – praca na etacie.

Omawianie realiów pracy informatyka zaczniemy od opisywania standardu zarobków i wyglądu pracy w firmie. Jeśli pracujemy u kogoś nie mamy aż takiej swobody hjak gdy posiadamy własną działalność gospodarczą. To nasz pracodawca zadecyduje jaki wymiar pracy mamy wykonać. Wadą pracy na etacie jest też brak elastycznych godzin pracy w wielu firmach. Lecz jeśli jesteśmy kimś kto lubi rutynę i stabilność takie rozwiązanie może być dla nas dobre. Zarobki przy pracy w firmie wahają się średnio od 3700 PLN brutto jako technik informatyk aż po 7 500 PLN jako programista.

Informatyk
fot.unsplash.com

Praca w firmie gwarantuje nam to, że dostajemy stałą wypłatę i nie musimy zajmować się szukaniem nowych zleceń – to pracodawca powie nam co i kiedy mamy wykonać. Jednak gdy założymy własną działalność – zarobimy więcej niż jeśli pracujemy u kogoś ponieważ pełna kwota, jaką oferuje klient trafia do nas. Oczywiście spoczywa na nas wtedy więcej odpowiedzialności i trudów związanych z założeniem i utrzymaniem własnej firmy – lecz ciężki wysiłek, jaki w to włożymy opłaci się finansowo. Prowadzenie własnej działalności jest niestety bardziej stresujące niż praca w firmie u kogoś – spoczywa na nas więcej obowiązków niż tylko wykonywanie zleceń od klientów. Zaletą pracowania samodzielnie jest jednak o wiele większa swoboda tego co chcemy robić, możemy otworzyć swój sklep komputerowy, w którym będziemy zarabiać na naprawach komputerów jako technik komputerowy, programować z własnego domu i zarabiać na tym niemałe kwoty lub też administrować sieci komputerowe.

Miejsc pracy i ofert na rynku pracy na pewno nie zabraknie dla kogoś kto posiada umiejętności informatyczne. Nieważne czy chcemy pracować sami czy w firmie – obie opcje są dobre. Dla ekstrawertyków lub ludzi lubiących kończyć pracę na dany dzień gdy tylko opuszczą budynek firmy pracowanie na etat może być lepszym rozwiązaniem. Z kolei dla osób, które wolą zajmować się wszystkim od A do Z samodzielnie, lub zatrudniać innych lepszą opcją może być zakładanie własnej działalności. Na pewno na żadnej z wybranych opcji nie będziemy stratni – w takim zawodzie na pewno nie umrzemy z głodu.

Największe odpowiedzialności i ryzyka prowadzenia własnej firmy.

Przy własnej działalności gospodarczej musimy pamiętać o konieczności płacenia składek, ubezpieczenia społecznego – to jest ZUSu. Ceny, jaką zapłacimy za prowadzenie firmy jest niemała, może naprawdę mocno obciążyć przedsiębiorcę. Jednakże jeśli jesteśmy dobrym informatykiem – powinniśmy bez problemu poradzić sobie z faktem konieczności opłacanie ZUSu i podatku dochodowego takiego jak na przykład PIT i CIT oraz podatku VAT wynoszącego 23%. Niestety jeśli prowadzenie firmy z jakiegoś powodu „nie wypali” poniesiemy duże straty finansowe. Oczywiście idzie to w dwie strony i jeśli wszystko pójdzie dobrze będziemy zarabiać na wysokim poziomie, na swoich własnych warunkach.

Informatyk
fot.unsplash.com

Podsumowując praca na etacie jest zdecydowanie bezpieczną opcją dla osób niechcących podejmować dodatkowego ryzyka związanego z założeniem własnej firmy. Jesteśmy w stanie spokojnie utrzymać się pracując na etat, bez stresu związanego z prowadzeniem własnej działalności, a także możemy brać dodatkowe zlecenia w wolnym czasie. Dla osób chcących się wykazać i lubiących pracę samodzielną na własnych zasadach – własna firma to świetne rozwiązanie.