Ile zarabia nauczyciel
fot.unsplash.com

Chciałbyś osobiście przyłożyć się do kształtowania młodych umysłów, ich przekonań i systemu wartości? Przede wszystkim – lubisz przekazywać swoją wiedzę innym? Zawód nauczyciela to coś dla ciebie! Ile więc możesz w nim zarobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Praca nauczyciela – największe wady i zalety tej branży.

Na pewno ogromnym plusem pracy w tej branży jest to, że nauczyciele posiadają więcej urlopu niż pracownicy wykonujący pracę w innych zawodach. Przerwa zimowa, wakacje, ferie – inne grupy zawodowe mogą o tym tylko pomarzyć! Dodatkowo wymiar pracy nauczyciela to jedynie 18 godzin tygodniowo – należy jednak pamiętać, że oprócz pracy wykonywanej bezpośrednio w klasie nauczyciel musi poświęcić czas na ułożenie planu lekcji, spotkania i rozmowy z rodzicami i przede wszystkim sporządzenie sprawdzianów i kartkówek weryfikujących poziom wiedzy posiadanej przez uczniów a następnie sprawdzić i ocenić dane prace klasowe.

Ile zarabia nauczyciel
fot.unsplash.com

Sporą część ze swojej pracy nauczyciel zabiera „do domu”, częste też jest to, że nauczyciel zostaje w szkole po lekcjach angażując się w rozmowy z rodzicami czy też spotkania kadry – wszystko to po to, aby potrafić kształcić młodych w jak najlepszy sposób. Od nich w końcu zależy jak będzie wyglądać przyszłość naszego kraju, więc chcemy, aby byli jak najlepiej wyedukowani. Konieczne do zostania nauczycielem jest ukończenie studiów wyższych – nieważne na jakim kierunku, ale najlepiej, żeby był to taki, jaki nas interesuje. Oczywiście same studia nie wystarczą konieczne jest też zaliczenie kursu pedagogicznego – w końcu będziemy pracować z młodymi ludźmi, dla których będziemy autorytetem. Aby pracować w tym zawodzie, musimy najpierw zdobyć dużo doświadczenia i umiejętności.

Ile więc możemy zarobić jako nauczyciel?

Teraz odpowiemy na najbardziej nurtujące nas pytanie czyli ile tak właściwie zarabia nauczyciel i jakie jeszcze korzyści mamy z wykonywania tego zawodu? Nauczyciel stażysta z tytułem magistra zarabia 2750 PLN brutto a nauczyciel mianowany, również posiadający wykształcenie magistra zarobi 3700 PLN miesięcznie według mediany rynkowej. Oprócz tego co dostajemy brutto praca nauczyciela wiążę się z otrzymaniem dużej ilości dodatków to jest:

  • dodatek wiejski (jeśli szkoła ma swoją lokalizację na wsi jest to 10% od wynagrodzenia zasadniczego);
  • dodatek mieszkaniowy – jego kwota jest zależna od gminy;
  • dodatek stażowy oraz dodatek za wysługę lat – jest on przyznawany nauczycielom pracującym w zawodzie po czterech latach pracy;
  • dodatek motywacyjny – jego wysokość to maksymalnie 50% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela;
  • dodatek za wychowawstwo – wynosi od 2% do 20% wynagrodzenia zasadniczego;
  • dodatek funkcyjny – zależny jest od samorządu zarządzającego;
  • dodatek za trudne warunki pracy – maksymalnie do 50% wynagrodzenia zasadniczego;
  • dodatek w postaci wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe;
Ile zarabia nauczyciel
fot.unsplash.com

Tak przedstawiają się zarobki nauczyciela na obecny rok, nie jest to najbardziej dochodowa finansowo praca ale na pewno pozwoli nam czuć się spełnionym poprzez pomaganie innym i możliwość edukowania i kształcenia młodych. Dodatkowo w wolne wakacje, ferie czy weekendy możemy podjąć inne prace. Ponieważ nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo powszechne jest pracowanie przez osoby w tym zawodzie w dwóch szkołach, lub uczenie w tej samej szkole dwóch przedmiotów – wtedy nasza pensja oczywiście się podwaja. Na pewno nie będziemy się nudzić w takiej pracy, wciąż poznając nowych ludzi i wzbogacając się o doświadczenia związane z pracą z rozmaitymi ludźmi.

Jeśli nie jesteś kimś komu zależy na wysokich zarobkach, lubisz pracę z dziećmi a także lubisz mieć chwile wolnego; a do tego nie boisz się wyzwań związanych z pracą w tej branży – ten zawód jest właśnie dla ciebie! Nie jest łatwo zostać nauczycielem – ale satysfakcję, jaka będzie płynąć z faktu wyedukowania innych ciężko porównać do jakiegokolwiek innego zawodu; możemy śmiało powiedzieć, że zawód nauczyciela jest niezbędny do dobrego funkcjonowania społeczeństwa.