Praca informatyka
fot.unsplash.com

Lubisz technologie i chciałbyś zacząć zarabiać poprzez realizowanie swoich pasji? Masz ścisły umysł i lubisz ciągle się rozwijać? Praca informatyka to może być coś właśnie dla ciebie! Od programowania aplikacji przez projektowanie sieci, czy też składanie komputerów aż po współtworzenie gier komputerowych, możliwości w tej branży są nieskończone. Co najlepsze, żeby zostać dobrym informatykiem, wystarczy samozaparcie – większość wiedzy na temat programowania możesz znaleźć online! W tym artykule dowiesz się jak tak naprawdę wygląda praca w tej branży i czy warto podjąć taką ścieżkę kariery.

Jakie są największe zalety pracy w tym zawodzie?

Praca informatyka jest dobra zarówno dla ekstrawertyków jak i introwertyków – możesz wykonywać ją jako freelancer i realizować zlecenia otrzymane od indywidualnych klientów, lub pracować razem z ludźmi w sprawdzonej i respektowanej firmie. Możliwe jest też połączenie jednego z drugim i oprócz podjęcia pracy na etacie robienie samodzielnych projektów. W tej branży nie zabraknie ekscytacji związanej z rozwiązywaniem problemów więc jeśli jesteś kimś kto lubi się wykazać i pokazać swoje umiejętności to może być dobra droga kariery, której wybór możesz rozważyć. Ogromnym plusem na pewno są wysokie zarobki, jakich możemy się spodziewać jako doświadczony informatyk, a także możliwość pracy z zacisza własnego domu.

Praca informatyka
fot.unsplash.com

Jako zaletę możemy też postrzegać fakt, że wszystkich języków programistycznych możemy nauczyć się samodzielnie bez konieczności skończenia jakichkolwiek studiów. Programowania możemy nauczyć się od podstaw dzięki różnym stronom internetowym a także tutorialom na youtubie. W tej branży liczą się umiejętności – nie papier licencjata czy magistra. Wiadomo, że udokumentowany fakt posiadania danego stanu wiedzy informatycznej nie zaszkodzi – zwłaszcza w dużych firmach jednakże na pewno nie będzie przeszkodą to, że wszystkiego nauczyliśmy się samodzielnie od zera. Pod warunkiem, że będziemy w stanie udowodnić stan posiadanej wiedzy, czy to przez portfolio czy wykonywane wcześniej prace lub zlecenia. W tym zawodzie (oczywiście jeśli jesteśmy dobrzy w tym co robimy) na pewno nie zabraknie też miejsc pracy biorąc pod uwagę cyfryzacje całego świata.

Co wiec możemy zaliczyć do wad wykonywania pracy jako informatyk?

Na pewno rozpoczęcie takiej ścieżki kariery wymaga dużo wysiłku i samozaparcia a także chęci do nauki. Jeśli lubimy dużo prokrastynować lub zwyczajnie nie lubimy się uczyć warto rozważyć inną ścieżkę kariery. Należy też pamiętać o tym, że technologia jest czymś co rozwija sie cały czas i to w drastycznym tempie. To, że nauczyliśmy się czegoś w przeszłości może być zupełnie nieprzydatne w przyszłości, jako informatyk musimy stale się kształcić i być otwarci na nowe rozwiązania i pomysły. Patrząc na obecny postęp technologiczny możemy śmiało stwierdzić, że w ciągu najbliższych kilku lat wykonywanie pracy związanej z informatyką na pewno diametralnie się zmieni, przez to, że cały czas powstają nowe programy i rozwiązania obecnych problemów technologicznych.

Praca informatyka
fot.unsplash.com

Branża technologiczna to branża stale rozwijająca się i pnąca do przodu w drastycznym tempie. Rozwiązania, które były uznawane za dobre kilka lat temu teraz są kompletnym przeżytkiem i równie dobrze mogłyby znajdować się w muzeum – w tej branży ważne jest uczenie się cały czas nowych rozwiązań. Nie wystarczy nam sucha teoria – tu potrzeba też kreatywnego myślenia. Oczywiście i to jest coś co możemy nabyć z doświadczeniem, każdą umiejętność w życiu nabywamy poprzez naukę i popełnianie błędów – nikt nie urodził się posiadając wiedzę na temat programowania w c# czy pythonie, każdy musi gdzieś zacząć. Swoje pierwsze kroki z programowaniem możesz wykonać już po zamknięciu tego artykułu – znalezienie informacji na temat podstaw programowania w internecie jest banalnie proste!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać farmaceutą?
Następny artykułIle zarabia kurier?