Ile zarabia kurier
fot.unsplash.com

Praca kuriera może interesować wiele osób ze względu na to, że dostanie jej jest banalnie proste! Wystarczy nam tylko prawo jazdy kategorii B i chęci – to tyle! Jeśli lubisz podróżować samochodem, taka oferta pracy brzmi jak coś w sam raz dla ciebie. Ile więc możemy zarobić w tym zawodzie, który nie wymaga od nas ani ukończenia szkoły, ani żadnych specjalnych kwalifikacji? Odpowiemy na to pytanie w tym artykule!

Praca kuriera – na czym polega?

Praca w tym zawodzie jak każdy z nas wie polega na dostarczaniu przesyłek z jednego punktu do drugiego. Kurierzy często działają pod presją czasu, więc ta praca nie jest łatwą – aby ją wykonywać musimy być odporni na stresujące sytuacje, być elastyczni a także posiadać wysoką kulturę osobistą. Trzeba pamiętać, że na kurierach spoczywa ogromna odpowiedzialność – dbają w końcu o bezpieczeństwo i odpowiednie dostarczenie naszych paczek w terminie. Oprócz odporności na stres oczywiście niezbędne też jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. To i chęci do pracy to naprawdę wszystko, czego potrzebujemy, aby pracować w firmie kurierskiej, chociaż w lepiej płatnych firmach wymagania mogą być wyższe. Do negatywów wykonywania zawodu kuriera możemy zaliczyć monotonię, która po pewnym czasie może spotkać nas w tej pracy, nawet jeśli będziemy robić różne trasy po całej Polsce. Dodatkową zaletą pracownika w zawodzie kuriera dla pracodawcy może być posiadanie własnego pojazdu spełniającego odpowiednie wymagania a także podstawowa znajomość języka obcego najczęściej angielskiego.

Ile zarabia kurier
fot.unsplash.com

Czy możliwe jest więc utrzymanie się dzięki pracy w takim zawodzie? Ile tak naprawdę zarabia kurier?

Rozkład zarobków na tym stanowisku waha się od 3 070 PLN do 4 340 PLN – takie dane podaje serwis wynagrodzenia.pl, biorąc pod uwagę, że jest to ścieżka kariery, którą możemy podjąć bez konieczności ukończenia studiów wyższych czy nawet szkoły średniej – takie zarobki nie wyglądają tak źle. Jest to nieco powyżej minimalnej krajowej. Często też kurierzy mają płacone od ilości dostarczonych przesyłek, więc zarobki mogą się różnić w zależności od poziomu zaludnienia danego miejsca. Według statystyk największe dochody mają osoby pracujące na stanowisku kuriera w województwie wielkopolskim, potem mazowieckim i lubuskim. Jednakże w praktyce zarobki kurierów wyglądają trochę inaczej niż w sztywnych statystykach. Różne firmy posiadają różne wynagrodzenia. Na przykład DPD w przypadku gdy prowadzimy swoją własną działalność gospodarczą oferuje swoim kurierom nawet 6000 PLN miesięcznie! Taka kwota bez konieczności posiadania żadnego wykształcenia ani kwalifikacji innych niż posiadanie prawa jazdy wygląda bardzo dobrze na tle wynagrodzeń w naszym kraju. Trzeba też pamiętać o możliwościach awansu lub premii. Za to za granicą – na przykład w Niemczech kurier zarabia około 9000 PLN brutto, a w Wielkiej Brytanii około 8000 PLN – więc nieco gorzej niż w Niemczech. Tutaj już potrzebna jest nam znajomość języka obcego i dostanie pracy za granicą może być trudniejsze niż w Polsce.

Ile zarabia kurier
fot.unsplash.com

Jak najlepiej rozpocząć poszukiwania pracy w zawodzie kuriera tak, aby uzyskać jak największe zarobki?

Najlepiej rozpocząć od sporządzenia swojego CV i wysłania go do firm kurierskich, które nas najbardziej interesują. Prace kuriera możemy rozpocząć gdy tylko uzyskamy pełnoletność i prawo jazdy – jest to więc dobry wybór da tych którzy nie są przekonani do żadnego kierunku studiów, lub po prostu nie są zainteresowani edukacją na studiach wyższych. W końcu nie każdy z nas musi posiadać wykształcenie wyższe, a jak widać przy obecnym rynku pracy możemy sobie świetnie poradzić nawet bez niego. Każda duża firma kurierska ma swoją stronę internetową gdzie możemy szczegółowo przeczytać jak wyglądają warunki pracy w niej. Na podstawie porównania warunków pracy w poszczególnych firmach i sprawdzenia opinii o tym jak wygląda praca w poszczególnej firmie kurierskiej możemy zadecydować co najbardziej odpowiada naszym potrzebom.