ile zarabia psycholog
fot.pixabay.com

Psychologia jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów i coraz więcej młodych osób rozważa podjęcie pracy w tym zawodzie. U wielu osób pojawiają się jednak obawy, że ze względu na popularność tego kierunku, na rynku pracy będzie tak wielu specjalistów, że znalezienie miejsca pracy stanie się dużym wyzwaniem. Przy wybieraniu zawodu, który chcemy wykonywać ważnym elementem są również zarobki. Psychologia jest niezwykle interesującą dziedziną, a praca psychologa jest dla wielu osób spełnieniem marzeń, ale czy zapewni nam ona stabilność finansową?

Ile zarabia psycholog?

Niestety zarobki psychologa w Polsce nie są zbyt wysokie. Szacuje się, że aż 93,1% psychologów zarabia poniżej średniej krajowej.  W Polsce zarobki psychologa wynoszą średnio 3640 PLN brutto, a co drugi psycholog w Polsce zarabia od 3100 PLN do 4410 PLN brutto. 25% psychologów zarabia więcej niż 4410 PLN, a mniej niż 3100 PLN zarabia 25% najgorzej opłacanych psychologów. Stawki psychologów wahają się w zależności od miejsca zatrudnienia i specjalizacji. Psycholog sportowy zarabia średnio 3029 PLN brutto, natomiast zarobki psychologa klinicznego ok. 3630 PLN. Psycholog może również prowadzić prywatne konsultacje psychologiczne,  które zazwyczaj kosztują 100 do 200 PLN za godzinę, może to być osobna ścieżka kariery, ale również dobry sposób na dodatkowy zarobek.

Czy znalezienie pracy na stanowisku psychologa będzie wyzwaniem?

Coraz więcej osób rozważa tę ścieżkę kariery, a o jedno miejsce na studiach psychologicznych może konkurować nawet 20 osób. Czy taka ilość chętnych nie utrudni znalezienia pracy? Psycholodzy zatrudniani są nie tylko przez osoby prywatne, potrzebujące wsparcia psychicznego, ale również m.in. korporacje, które chcą zwiększyć efektywność pracowników, szkoły, które chcą zapewnić uczniom pomoc psychologiczną, czy szpitale. Miejsc pracy dla psychologów nie brakuje, jednak znaczna część tych prac wymaga specjalizacji i dodatkowych staży, dlatego, aby znaleźć dobrze płatną pracę, nie możesz zakończyć swojej edukacji w momencie ukończenia studiów i musisz kontynuować, rozwijać  się i poszerzać swoje kwalifikacje.

Ile zarabia psycholog
fot.unsplash.com

Gdzie najlepiej zarabiają psycholodzy?

W różnych częściach Polski zarobki psychologów mogą znacznie się od siebie różnić. Najlepiej zarabiają psycholodzy mieszkający w dużych miastach i ich okolicach, jednak stawiki różnią się również ze względu na województwa. Psycholodzy najlepiej zarabiają w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, a najmniejsze zarobki otrzymują psycholodzy w województwach świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i podkarpackim.

Ile zarabiają psycholodzy za granicą?

Niestety zarobki psychologów w Polsce nie spełniają oczekiwań młodych osób, którzy szukając pracy biorąc pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale również stabilność finansową. Szukając sposoby na zwiększenie swoich zarobków często pojawia się pomysł wyjazdu za granice, jednak czy w innych krajach zarobki psychologów rzeczywiście są znacznie większe? W Anglii psycholog zarabia średnio 20.000 PLN brutto, w Niemczech 22.000 PLN, a w USA średnia płaca psychologa to aż 28.000 PLN brutto miesięcznie. Praca psychologa jest o wiele lepiej płatna w innych krajach, dlatego tak wielu specjalistów decyduje się na wyjazd z kraju z powodów finansowych.

Ile zarabia psycholog
fot.unsplash.com

Czy psychiatra zarabia o wiele lepiej od psychologa?

Mimo że psychiatra i psycholog to zawody, które wydają się bardzo podobne to w rzeczywistości jest pomiędzy nimi wiele różnic. Jednym z czynników odróżniającym te dwa zawody jest płaca. Psychiatra, w odróżnieniu od psychologa, posiada doktorat, więc nie dziwi nas fakt, że zarobki na tym stanowisku są o wiele większe. Psychiatra zarabia średnio 6000 PLN brutto miesięcznie, a co drugi lekarz na tym stanowisku zarabia w granicach od 4650 PLN do 8650 PLN brutto. Jednak praca psychologa i psychiatry różnią się nie tylko pensją, ale również wieloma innymi czynnikami. Psychiatra może wystawiać recepty i zajmuje się leczeniem pacjentów cierpiących na choroby psychiczne, natomiast psycholog zajmuje się głównie udzielaniem wsparcia psychicznego i wystawianiem diagnoz, dlatego praca psychiatry jest o lepiej płatna, ale również bardziej wymagająca.