Praca psychologa
fot.pexels.com

Psychologia jest bardzo popularnym kierunkiem studiów wśród młodych ludzi i coraz więcej osób rozważa ją jako przyszłą karierę. Próbując znaleźć informacje na temat tego zawodu możemy  natknąć się na wiele artykułów, które zniechęcają nas i wywołują nas wątpliwości. Jednak jak w rzeczywistości wygląda praca psychologa i czy rzeczywiście jest tak wymagająca?

Na czym polega praca psychologa?

Osoba na tym stanowisku zajmuje się psychiką ludzką i tym jak wpływa na nią otoczenie. Psycholog przede wszystkim udziela pomocy psychologicznej, przeprowadza diagnozy, prowadzi badania oraz wydaje zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne, nie może jednak stosować  farmakoterapii. Warto również pamiętać, że psychologia to bardzo szeroka dziedzina i dzieli się na wiele działów, które mogą znacznie się od siebie różnić (są to np. psychologia biznesu, psychologia sądowa, psychologia kliniczna, psychoterapia, psychologia zdrowia lub psychologia społeczna). W zależności od specjalizacji psycholog może mieć  różne obowiązki i spotykać się z różnymi pacjentami.

Praca psychologa
fot.pexels

Gdzie może pracować psycholog?

Psycholodzy mogą prowadzić prywatne sesje, podczas których oferują pomoc ludziom, którzy borykają się z trudną sytuacją życiową, traumą, mają problemy w związku oraz osobą z uzależnieniami. Korzystanie z pomocy psychologa nie jest już postrzegane jako coś czego należy się wstydzić, dlatego ludzie coraz częściej się na to decydują i nie postrzegają już konsultacji z psychologiem jako ostateczności. Psycholodzy zatrudniani są również przez korporacje, szkoły, sądy, domy dziecka, policje, poradnie psychologiczne, czy sanatoria, jednak w większości przypadków by podjęć te prace potrzebujemy konkretnych specjalizacji.

Jakie wymagania muszę spełnić, aby zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, należy ukończyć 5-letnie studia magisterskie o wybranej przez ciebie specjalizacji.  Decyzje o specjalizacji należy dobrze przemyśleć, ponieważ ma ona duży wpływ na to gdzie zostaniesz zatrudniony. Aby znaleźć dobrą pracę w tym zawodzi często nie wystarczy ukończyć studiów, ponieważ wielu pracodawców wymaga ukończenia dodatkowych kursów i staży. Psychologia nie jest jednak zawodem dla wszystkich, ponieważ wymaga kontaktu z ludźmi i dużej cierpliwości wobec pacjentów, którzy zazwyczaj znajdują się w trudnej sytuacji i wymagają  zrozumienia i indywidualnego podejścia.

Ile zarabia psycholog?

Wybierając zawód kierujemy się nie tylko naszymi zainteresowaniami i umiejętnościami, ale również zarobkami. Ile tak naprawdę zarabiają psycholodzy? Co drugi psycholog w Polsce otrzymuje pensje w wysokości od 3100 PLN do 4410 PLN brutto miesięcznie. Na pensje psychologa wpływ ma jednak wiele czynników np. specjalizacja, ukończenie dodatkowych kursów, miejsce pracy czy nawet miejsce zamieszkania (najlepiej zarabiają psycholodzy w dużych miastach i ich okolicach oraz w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim), dlatego podjęcie tej pracy nie musi oznaczać małych zarobków. Zawód ten zazwyczaj nie jest wybierany z powodów finansowych, a raczej z powodu chęci zdobycia wiedzy w tym zakresie, więc niewysoka pensja zazwyczaj nie zniechęca ludzi do podjęcia tej kariery.

Praca psychologa
fot.unsplash.com

Czym różnią się psycholog, psychiatra i psychoterapeuta?

Zawody te różnią się głównie obowiązkami i upoważnieniami oraz ukończoną edukacją. Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie i zajmuje się głównie diagnostyką i udzielaniem profesjonalnego wsparcia psychologicznego, jednak nie może prowadzić psychoterapii, jeżeli nie szkoliła się w tym kierunku. Psychoterapeuta musi ukończyć studia medyczne (nie koniecznie na kierunku psychologii), a następnie ukończyć studia podyplomowe oraz samemu ukończyć terapię. Psychoterapeuta może prowadzić psychoterapie, ale nie może m.in. przepisywać leków, jednak jego kompetencje nie są dokładnie określone. Psychiatra Warszawa to osoba, która ukończyła studia medyczne i zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobami  psychicznymi takimi jak  umiarkowana lub ciężka depresja, stany lękowe, schizofrenia itd. Psychiatra również jako jedyny może przepisywać leki.