Adwokat
fot.pexels.com

Praca adwokata, jak i cała ścieżka kariery oraz edukacji to twardy orzech do zgryzienia. Studia prawnicze nie należą do łatwych, a razem z aplikacją adwokacką trwają aż 9 lat! Tutaj nauka się nie kończy bowiem adwokat musi doszkalać się przez całe swoje życie, a właściwie cały okres pracy w zawodzie. To jednak nie koniec trudności. Po przebrnięciu przez uczelnie, czas na kolejną ciężką decyzję – etat czy własna firma? Co się bardziej opłaca?

Adwokat – praca na etacie

Zaczynamy od pracy na etacie, ponieważ jest to znacznie łatwiejszy temat. Właściwie podpisujesz umowę o pracę i pracujesz. Składki odkładają się same, ty pieniądze dostajesz na konto, nic innego cię nie interesuje. Zarobki (netto) adwokata w Polsce to średnio ponad 5000 złotych. Jest to oczywiście zależne od stażu pracy, wiedzy, skończonej uczelni, miasta czy województwa, a także i wielkości firmy. Praca „pod kimś” ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie największym minusem jest brak totalnej swobody, w końcu szef może zerkać zza ramienia czy kontrolować to, co robisz lub czego właśnie nie robisz.

adwokat
fot.pexels

Własna działalność to jednak znacznie większa odpowiedzialność niż zwykły etat. Założenie firmy nie wydaje się proste, a co dopiero jej prowadzenie. Wymaga to na pewno dużej determinacji, ale także i zorganizowania. Co więc się bardziej opłaca? Na co powinieneś się przygotować, jeśli chcesz założyć własną działalność i ile to wszystko kosztuje?

Koszt własnej firmy w Polsce. Czy własna działalność się opłaca?

Wszystko tak naprawdę sprowadza się do finansów. W końcu nie pracujemy po to, aby spędzać czas poza domem, a po to, aby ten dom utrzymać, ale także pozwolić sobie na oszczędzanie czy inne mniejsze lub większe wydatki. W naszym kraju panuje przekonanie, iż prowadzenie własnej działalności to rarytas tylko dla tych, którzy finanse już mają i chcą je jedynie pomnożyć. Z czego to wynika? Ze składek. Oczywiście zupełnie inaczej traktowana jest duża firma, a jeszcze inaczej jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Założenie spółki handlowej to już około 600 złotych kosztów na samym starcie. 500 złotych kosztuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, a 100 zł ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zakładanie własnej firmy to temat rzeka, dlatego najlepszą opcją jest samodzielne doszukanie informacji oraz ewentualne zgłoszenie się do profesjonalisty, który przez cały ten etap cię poprowadzi. Co jednak dalej? Koszta nie kończą się na samym założeniu firmy. Jakie kwoty przyjdzie ci zapłacić za prowadzenie własnej działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy – koszta

Najważniejszą opłatą są składki. Chodzi tutaj oczywiście o ubezpieczenia społeczne czyli ZUS. Nie są to małe kwoty, a raczej spore, które naprawdę potrafią obciążyć przedsiębiorcę. Osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie firmy i zakładają pierwszą działalność mogą zostać zwolnione (oczywiście częściowo) ze składek na okres 24 miesięcy. Te zniżki jednak są bardzo zmienne i nie aplikują się do każdego zawodu, zatem warto to monitorować na bieżąco. Kwota, którą przyjdzie ci zapłacić jest bardzo często zależna także od twoich wpływów.

Poza ZUSEM konieczne jest także opłacenie podatków dochodowych (np. podatek PIT lub CIT), a także i podatek VAT, który wynosi 23%. To jednak nie jest wszystko. Własnej firmy zazwyczaj nie prowadzimy we własnym mieszkaniu w salonie, zwłaszcza jeśli mowa o tak poważnym zawodzie, jakim jest adwokat. Konieczne jest więc wynajęcie biura czy też lokalu. Tutaj koszty mogą pójść bardzo szybko w górę. Wiele zależy tak naprawdę od lokalizacji. Oczywiście czynsz będzie wyższy w Warszawie niż w małym mieście. Ceny zaczynają się tak naprawdę od około 800 złotych (za malutki lokal), a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych.

To jednak nie wszystko. Przedsiębiorca musi także opłacić media (prąd, woda, gaz itp.), abonament za telefon. Konieczne jest także dostosowanie biura do własnych potrzeb jak np. remont, wyposażenie (biurka, meble, dekoracje, sprzęty). Nie możesz zapomnieć także o pieczątkach, kursach, ewentualnym samochodzie w leasingu, księgowej, pracownikach.

adwokat
fot.pexels.com

Adwokat – etat czy własna firma?

Co więc się bardziej opłaca – etat czy własna firma? Niestety na to pytanie odpowiedź znasz tylko i wyłącznie ty. Z początku pakowanie się w tak dużą odpowiedzialność, jaką jest własna działalność może zwyczajnie cię przerosnąć, zwłaszcza jeśli nie masz żadnych znajomości, więc nie masz kogo podpytać o radę lub poprosić o pomoc. Prowadzenie własnej firmy może przynieść ci znacznie większe zarobki, a może wcale tak nie być. Pamiętaj, że budujesz swoją markę od podstaw, co oznacza, że nie masz stałych klientów, którzy niczym poczta pantoflowa, polecą cię swoim znajomym czy rodzinie. O klientów musisz zabiegać sam, co zdecydowanie nie należy do prostych czynności.