ile zarabia adwokat
fot.pixabay.com

Adwokat, prawnik, radca prawny itp. to zawody, które kojarzą nam się z bardzo dużymi zarobkami. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że studia prawnicze to jedne z najbardziej obleganych kierunków. Jak jest jednak w rzeczywistości? Ile tak naprawdę zarabia adwokat i czy jest to opłacalny zawód? Odpowiadamy!

Praca adwokata – na czym polega? Studia, szkoła i wykształcenie

Studia prawnicze kojarzą się większości osób z trudnym materiałem, którego na pewno nie brakuje, a wręcz przeciwnie, jest go aż nadmiar. Mimo wysokiego poziomu jest to wciąż popularny kierunek. Często kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt aplikantów konkuruje o jedno miejsce w „klasie”. Skąd to się bierze? Przede wszystkim w naszym kraju studia prawnicze są czymś, czym można się pochwalić i taka informacja zawsze odebrana zostanie z podziwem i szacunkiem. Dodatkowo panuje przekonanie, że takie studia zapewnią absolwentowi bardzo dobre zarobki i życie na wysokim poziomie.

Ile zarabia adwokat
fot.pxhere.com

Wakacje w hotelu z basenem, duża willa czy apartament w centrum miasta, jedzenie z najlepszych restauracji, szybkie samochody i wiele więcej. Kto o tym nie marzy, prawda? Niestety, nic z tych rzeczy nie zostanie nam po prostu podane na tacy. Jeśli chcemy to osiągnąć to tylko i wyłącznie naszą ciężką pracą, a jak wszyscy wiemy, do pracy nie chodzi się przez rok czy dwa, ale tak naprawdę większość swojego życia. Im wcześniej wiemy, co chcemy robić, tym lepiej. Możemy już we wczesnym etapie edukacji wybrać odpowiedni profil w liceum, zapisać się na korepetycje, przystąpić do matury na poziomie rozszerzonym i wiele więcej.

Koszta studiów prawniczych, czyli ile kosztuje zostanie adwokatem

Aby zostać adwokatem, konieczne są tzw. pieniądze na start. Przede wszystkim często uczelnie nie są darmowe. Jeśli więc marzycie o konkretnym mieście czy wydziale, sprawdźcie dokładnie, na jakie koszta miesięczne czy też roczne musicie się przygotować. Pomijamy już tutaj koszta związane z wynajmem w innym mieście, samodzielnym utrzymaniem się, pożywieniem, dojazdem na uczelnie i wiele więcej. Po studiach prawniczych konieczne jest zdanie aplikacji adwokackiej, która również kosztuje swoje. To jednak nie wszystko.

Ile zarabia adwokat? Etat czy może własna działalność?

Czas na najważniejszy punkt, czyli ile tak właściwie zarabia adwokat? Zarobki są oczywiście zależne od miasta, lokalizacji oraz tego, czy dana osoba pracuje na etat, czyli u kogoś w firmie czy sama jest swoim szefem i prowadzi własną działalność gospodarczą. Oczywiście pensja adwokata zależy od wielu czynników, nie tylko to, czy dana osoba pracuje na etat czy pod firmę, ale także np. wielkość tej firmy, wykształcenie, wiedza czy staż pracy. Przede wszystkim przy adwokacie ważna jest także renoma. Dobrze przeprowadzona sprawa z sukcesem dla obu stron, zarówno dla adwokata, jak i dla klienta, może otworzyć nowe ścieżki. Zadowolony klient powróci w przypadku innego problemu lub też poleci daną kancelarię czy osobę swoim znajomym lub też rodzinie.

Ile zarabia adwokat
fot.pxhere.com

Na stronie wynagrodzenia.pl zawarto informacje na temat miesięcznego wynagrodzenia na stanowisku adwokata. W Polsce wynosi ono 7 140 złotych (brutto), co daje 5 122 zł netto, czyli „na rękę”. 

7 140 złotych (brutto) to oczywiście mediana, czyli średnia. Zarobki adwokata zaczynają się od 5 190 złotych (brutto) do 9 340 zł (brutto). Oczywiście zdarzają się także sytuacje, kiedy ktoś zarabia mniej niż 5 190 złotych lub więcej niż 9 340 zł. Z pewnością pensja na początku pracy będzie niższa, niż dla kogoś, kto pracuje już kilka lat. Należy jednak pamiętać, że tak odpowiedzialny zawód, wymaga od pracownika ciągłej nauki. Przepisy się zmieniają lub też wchodzą w życie nowe ustawy lub rozporządzenia. Za tą naukę, nikt ci absolutnie nie zapłaci, robisz to w swoim własnym, wolnym czasie, jednak jest to niezbędna kwestia. Studia plus cała reszta to aż 9 lat samej nauki, a do tego dochodzi nauka do końca pracy. Zanim więc złożysz aplikację, poczytaj o tym zawodzie i upewnij się, że jest to coś, czego chcesz i na co jesteś gotowy.