stewardessa zarobki

Praca stewardessy przez lata była uważana za coś ekskluzywnego, czego mało kto może się podjąć. Z czasem jednak loty samolotem stały się bardziej przystępne cenowo, więc coraz więcej osób  w różnych sytuacjach finansowych mogło sobie pozwolić na ten sposób podróżowania. Razem z popularyzacją lotów samolotami praca stewardessy przestała wydawać się niedostępna i trudna do zdobycia, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad jej podjęciem. U wielu osób pojawiły się jednak obawy, że skoro zawód ten nie jest tak nieprzystępny jak mogłoby się wydawać to zarobki najprawdopodobniej również są znacznie niższe, jednak czy rzeczywiście tak jest?

Ile zarabiają stewardessy?

Szacuje się, że średnie zarobki stewardessy to ok. 4333 PLN brutto miesięcznie, a co druga stewardessa w Polsce zarabia od 3000 do 5000 PLN brutto. Tylko 25% stewardess zarabia poniżej 3000 PLN brutto, więc nie musisz się obawiać, że nie uda ci się znaleźć dobrze płatnej pracy w tym zawodzie. Pensja stewardessy może również znaczenie różnić się w zależności od linii lotniczej. Osoby pracujące jak personel pokładowy, dla ekskluzywnych linii lotniczych mogą zarabiać nawet do 25000 PLN brutto, jednak zdobycie pracy, która zapewnia tak wysoką pensje jest mało prawdopodobne.  Nie należy jednak tracić nadziei na wysokie zarobki, ponieważ stewardessy pracujące, dla zagranicznych przewoźników zarabiają nawet 15000 PLN brutto, jednak praca ta wiąże się często z wyprowadzką z kraju. W Niemczech stewardessa otrzymuje średnio 12000 PLN za 20 godzin pracy tygodniowo, a w USA średnio około 19600 PLN miesięcznie.

Ile zarabia stewardessa
fot.unsplash.com

Które linie lotnicze płacą najwięcej?

Mimo że w wielu tanich liniach lotniczych stewardessy zazwyczaj zarabiają  od 2800 do 3500 PLN to ich zarobki mogą być znacznie wyższe. W Polsce najlepiej płacą linie lotnicze LOT, które oferują zarobki w wysokości od 5000 do 9000 PLN brutto. Najwięcej zarabiają  stewardessy pracujące dla Emirates oraz Quatra Airlnes, a ich pensje wynoszą od 6000 do 11500 PLN brutto.

Na czy polega praca stewardessy?

Wiedząc jak wysokie są zarobki stewardessy pojawia się pytanie: na czym właściwie polega ich praca? Poza sprzedażą przekąsek i napojów oraz sprzątaniem pokładu stewardessy mają za zadanie utrzymanie bezpieczeństwa podczas lotu. Wiąże się to m.in. z uspokajaniem pasażerów zdenerwowanych długą podróżą lub panikujących z powodu np. turbulencji. Stewardessy muszą również przejść kurs pierwszej pomocy, aby móc zareagować w razie nagłego przypadku medycznego, oraz świetnie pływać. Personel pokładowy musi również dobrze posługiwać się językiem angielskim (co najmniej na poziomie B2) oraz, w niektórych przypadkach, jednym dodatkowym językiem. Poza tym do obowiązków stewardessy należy również m.in. sprawdzenie wyposażenia awaryjnego, czy blokowanie drzwi. Stewardessy mają wiele obowiązków, które wymagają od nich odpowiedzialności i dużej cierpliwości, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że ich zarobki są wysokie. Co więcej, praca na pokładzie samolotu wiąże się z ciągłymi podróżami, a co za tym idzie, ze spędzaniem wielu godzin lub nawet dni poza domem, z dala od swoich bliskich, co zdecydowanie ma wpływ na wielkość wypłaty.

Ile zarabia stewardessa
fot.unsplash.com

Jak zostać stewardessą?

Wysokie zarobki przyciągają do tego zawodu wiele osób, jednak aby zostać stewardessą, należy spełnić pewne wymagania. Wygląd stewardessy jest bardzo ważny, ponieważ jest ona wizytówką linii lotniczej, dla której pracuje, dla tego musi ona wyglądać schludnie, a nieuczesane włosy, czy pogniecione ciuchy są niedopuszczalne. Co więcej, stewardessa nie może mieć więcej niż 180 cm wzrostu i musi być dość drobnej postury, aby móc swobodnie poruszać się po pokładzie, jednak nie może być na tyle niska, że nie jest w stanie dosięgnąć do schowka bagażowego. Stewardessa nie może mieć również żadnych chorób, które mogłyby przeszkodzić jej w pracy na wysokościach lub przez które potrzebuje nieskrępowanego dostępu do opieki medycznej, dlatego osoby chore np.  na epilepsje czy nadciśnienie nie mogą podjąć się pracy na pokładzie samolotu.