Jak zostać stewardessą
fot.flickr

Praca stewardessy jest szczególnie interesująca dla młodych osób, które uwielbiają podróże i które nie chcą pozostawać całe życie w jednym miejscu można, jednak usłyszeć wiele mitów na jej temat dotyczących np. wymagań dotyczących wyglądu, wieku lub umiejętności, które mogą skutecznie cię do niej zniechęcić. Praca na pokładzie samolotu wymaga dużej odpowiedzialności i odwagi, ale piękne widoki i możliwość zdobycia nowych doświadczeń zdecydowanie wynagradza wszelki niedogodności.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać stewardessą/stewardem?

Aby zostać stewardessą, zazwyczaj nie jest wymagane kształcenie wyższe, a jedynymi wymogami są zdanie matury i ukończenie specjalnego kursu. Nie oznacza to jednak, że każdy może podjąć pracę cabin crew. Stewardessa musi biegle posługiwać się językiem angielskim oraz jednym dodatkowym językiem, oraz posiadać umiejętność pływania, aby w przypadku awaryjnego lądowania na wodzie była wstanie pomóc pasażerom. Ponadto stewardessa musi być zdrowa, a choroby takie jak cukrzyca, epilepsja, czy duża wada wzroku całkowicie uniemożliwiają podjęcie tej pracy. Przed rozpoczęciem pracy w tym zawodzie konieczne jest wykonanie wielu testów w tym m.in. badanie krwi, moczu, kręgosłupa, ciśnienia tętniczego oraz płuc. Wiek stewardessy nie jest ważny, jeżeli ukończyła ona 18 lat i jest w pełni zdrowa. Prawdą jest to, że nie wiele jest stewardess w podeszłym wieku, ale jest to spowodowane tym, że u takich osób częściej występują choroby, które mogłyby sprawić, że praca na dużych wysokościach i ciągłe przemieszczanie się stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W zdobyciu tej pracy pomóc może posiadanie doświadczenia w pracy z ludźmi oraz w pracy w obsłudze klienta.

Jak zostać stewardessą
fot.flickr

Czy wygląd jest ważny w pracy stewardessy?

Wymaganie co do wyglądu nie są, aż tak wysokie, jak mogłoby się wydawać, jednak stewardessa musi spełniać ustalone wytyczne. Stewardessa musi dobrze się prezentować i zawsze wyglądać schludnie, mieć nienaganny makijaż i włosy oraz zadbane dłonie. Niedopuszczalne jest, by stewardessa wyglądała niehigienicznie. Większość linii lotniczych podczas aplikacji o pracę wymaga zdjęć twarzy oraz całego ciała, aby upewnić się, że kandydatka spełnia te wymagania. Zdarza się, że prace w tym zawodzie uniemożliwia wzrost. Spowodowane jest to tym, że osoby bardzo wysokie mogłyby mieć problem ze swobodnym poruszaniem się po pokładzie samolotu, natomiast osoby bardzo niskie nie byłyby w stanie m.in. pomóc pasażerom w ściągnięciu bagażu ze schowków bagażowych.

Czy praca stewardessy jest odpowiednia dla mnie?

Praca stewardessy wymaga częstego kontaktu z pasażerami, którzy są zmęczeni i zestresowani długą podróżą, dlatego do tej pracy niezbędna jest cierpliwość i mocne nerwy. Praca stewardessy polega na ciągłym przemieszczaniu się, dlatego bardzo ważna jest dyspozycyjność. Co więcej, od niektórych stewardess, zazwyczaj tych pracujących dla zagranicznych linii lotniczych, wymagane jest zmienienie miejsca zamieszkania, dlatego praca ta nie nadaję się dla osób silnie przywiązanych do swojego kraju lub rodzinnego miasta oraz takich, które nie chcą rozłąki z rodziną i przyjaciółmi.

Jak wygląda szkolenie na stewardessę?

Na szkoleniu, które trwa około 6 tygodni, czeka cię m.in. kurs bezpieczeństwa, kurs obsługi klienta, kurs pierwszej pomocy oraz kurs przeciwpożarowy. Nauczysz się również procedur ewakuacyjnych oraz prawa lotniczego. Szkolenie zakończy się egzaminem, po którym czeka cię okres próbny na pokładzie samolotu, który może trwać od 3 miesięcy do roku i podczas którego twoja pensja niestety nie będzie zbyt wysoka.

Jak zostać stewardessą
fot.wikipedia

Na czym polega praca stewardessy?

Praca stewardessy wbrew powszechnej opinii nie jest łatwa, a wręcz przeciwnie wymaga dużej odpowiedzialności. Stewardessa musi przygotować pokład do lotu (poprzez m.in. posprzątanie po poprzednich pasażerach), sprawdzić wyposażenie awaryjne samolotu, powitać pasażerów na pokładzie i zapewnić im komfort podczas podróży oraz dbać o bezpieczeństwo na pokładzie podczas lotu, a jest to tylko część jej obowiązków.