Praca stewardessy
fot.wikipedia

Stewardessy często nazywane są podniebnymi kelnerkami, ale czy aby na pewno jest to odpowiednie porównanie? Praca cabin crew wydaje się łatwa i przyjemna i wiele osób odnosi wrażenie, że jedynym obowiązkiem stewardessy jest sprzedaż napojów i przekąsek podczas lotu. W rzeczywistości jednak praca na pokładzie samolotu wymaga odpowiedzialności, cierpliwości i dużej odporności na stres i niestety często praca ta zdecydowanie różni się od wyobrażeń osób, które decydują się ją podjąć. Jeżeli rozważasz podjęcie tego zawodu, to na pewno słyszałaś wiele informacji na jego temat, które wydają się nieprawdopodobne lub nawet absurdalne. Przez często rozpowszechniane mity na temat np. wyglądu stewardess wiele osób zaczyna kwestionować czy aby na pewno są odpowiednimi kandydatami na to stanowisko, jednak czy te informacje są prawdziwe?

Na czym polega praca stewardessy?

Prawdą jest, że stewardessy mają za zadanie sprzedawać przekąski, sprzątać pokład samolotu, a także dbać o komfort podróży pasażerów podczas lotu, jednak wbrew powszechnej opinii, nie są to ich jedyne obowiązki. Stewardessy odpowiedzialne są również za zachowanie bezpieczeństwa na pokładzie poprzez m.in. blokowanie drzwi, czy sprawdzenie wyposażenia awaryjnego. Co więcej, stewardessy muszą ukończyć kurs pierwszej pomocy, aby wiedzieć, jak zareagować w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowie jednego z pasażerów. Muszą one również posiadać umiejętności pływanie, aby móc pomóc sobie i pasażerom w razie wodowania.

praca stewardessy
fot.unsplash.com

Czy praca stewardessy jest łatwa?

Praca na pokładzie samolotu wiąże się ze spędzaniem wielu godzin lub nawet kilku dni poza domem, dodatkowo od niektórych stewardess, oczekuje się zmiany miejsca zamieszkania, a nawet wyprowadzki za granice. Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne wielu stewardess i jest to bardzo duża wada pracy cabin crew. Stewardessy nie mają też dokładnie ustalonych godzin pracy. Loty odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy, a nieregularny harmonogram dnia może mieć zły wpływ na samopoczucie.  Sama praca na pokładzie również nie jest łatwa. Stewardessy na co dzień mają styczność ze zmęczonymi i zdenerwowanymi podrożą pasażerami oraz z osobami, którzy panikują ze względu na lęk wysokości, czy turbulencje, dlatego muszą one być bardzo cierpliwe oraz być zdolne do działanie w stresie. Ponadto, czasami zdarza się, że jeden z pasażerów potrzebuje pomocy medycznej, a udzielenie pierwszej pomocy na pokładzie samolotu nie należy do łatwych zadań, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie ma możliwości szybkiego przetransportowania poszkodowanego do szpitala, nawet jeśli jego stan jest krytyczny.

Jakie są pozytywy pracy stewardessy?

Praca na stewardessy, chociaż nie zawsze łatwa, może być przyjemna. Największym plusem niewątpliwie są liczne podróże i możliwość zobaczenia wielu pięknych miejsc na całym świecie. Zapierające dech w piersiach widoki z okien samolotu również mogą  być powodem, dla którego z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego dnia pracy. Co więcej, personel pokładowy wielu zagranicznych linii lotniczych składa się z osób z całego świata, co pozwala na poznanie nowych kultur i zdobycie wielu doświadczeń.

praca stewardessy
fot.unsplash.com

Jakie wymagania musi spełniać stewardessa?

Dużo słyszy się na temat bardzo rygorystycznych wymaganiach, które muszą spełniać stewardessy, jednak jak to wygląda w rzeczywistości. Stewardessy muszą przede wszystkim wyglądać schludnie, ponieważ są one wizytówką linii lotniczej, dla której pracują.  Ich makijaż, włosy, ubrania i postura muszą być nienaganne. Dodatkowo zazwyczaj muszą mieć od 160 do 180 cm wzrostu, jednak przedział ten jest różni w zależności od linii lotniczej. Spowodowane jest to tym, że zbyt niski lub zbyt wysoki wzrost mógłby utrudnić swobodne poruszanie się po pokładzie samolotu oraz dosięgnięcie do schowków bagażowych. O wiele bardziej restrykcyjne są wymagania co do zdrowia stewardessy. Zanim będziesz mogła podjąć pracę jako personel pokładowy czeka cię wiele badań, w tym badania krwi, moczu i kręgosłupa, które mają ustalić, czy twój stan zdrowia jest wystarczająco dobry. Wiele chorób takich jak np. cukrzyca,  nadciśnienie, czy duża wada wzroku całkowicie uniemożliwiają zostanie stewardessą. Tłumaczy to, dlaczego jest tak mało stewardess w podeszłym wieku. Mimo że znaczna część linii lotniczych nie posiada już górnej granicy wiekowej dla personelu pokładowego, to większość osób w średnim wieku nie może kontynuować pracy w lotnictwie ze względu na swój stopniowo pogarszający się stan zdrowia.