Nauka języka obcego przez Internet w praktyce

Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się także alternatywne formy nauczania, które z biegiem czasu zyskują sobie coraz więcej zwolenników. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza nauka języka obcego online. Dzieje się tak nie bez powodu. Udział w zdalnym kursie językowym przynosi bowiem uczestnikom szereg korzyści. Warto dowiedzieć się, jakie są zalety takiego kursu oraz jak wygląda on w praktyce.

Możliwości przyswajania sobie tajników języka obcego przez Internet jest naprawdę wiele. Niektóre osoby decydują się na samodzielną naukę. W sieci można znaleźć wiele ciekawych stron oferujących różnorodne materiały dydaktyczne wspomagające proces nauczania. Za korzystaniem z tego rozwiązania przemawiają niewątpliwie niskie koszty oraz elastyczność działania. 

Niestety, nauka języka obcego online bez zaangażowania profesjonalnego lektora jest też obarczona różnymi wadami. W takiej sytuacji nie ma bowiem realnej możliwości ćwiczenia konwersacji z osobą doskonale znającą dany język. Co więcej, samodzielne nauczanie może prowadzić także do utrwalenia różnych błędów językowych. Wielu uczących się na własną rękę z biegiem czasu zaczyna też odczuwać zmęczenie i zniechęcenie do dalszej nauki. W tych okolicznościach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów nauki języka obcego online organizowanych przez profesjonalne szkoły językowe.

Zalety i wady nauki języka obcego przez Internet

Zalety i wady nauki języka obcego przez Internet

Za podejmowaną przez wiele osób decyzją o wzięciu udziału w kursach językowych zwykle kryją się praktyczne przesłanki. Wśród licznych zalet tego typu szkoleń można bowiem wymienić:

  • wygodę i elastyczność nauki – kursanci mogą dopasować cykl nauczania do swoich indywidualnych możliwości czasowych;
  • oszczędność czasu – nie trzeba go tracić na uciążliwe dojazdy;
  • wysoką wartość merytoryczną przekazywanych treści – kursy nauki języka obcego online odbywają się w oparciu o program przygotowany przez wysoko wykwalifikowanego, doświadczonego metodyka;
  • możliwość przeprowadzania konwersacji w danym języku obcym – zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych lektorów, tzw. native-speakerów, którzy w razie potrzeby korygują różne błędy językowe;
  • dostęp do wysokiej jakości materiałów dydaktycznych – można z nich korzystać zarówno w trakcie zajęć, jak i podczas samodzielnej nauki;
  • wysoki poziom motywacji – wsparcie nauczyciela dopinguje ucznia do regularnej pracy i systematycznego opanowywania nowego słownictwa i reguł gramatycznych.

Jak zatem widać, nauka języka obcego online prowadzona w formie kursu wiąże się z różnymi zaletami. Za jedyną wadę tego przedsięwzięcia można uznać jego koszty. Choć zazwyczaj nie są one wygórowane, nie każdego kursanta stać na pokrycie wydatków związanych z uczestnictwem w tego typu kursie. Wiele szkół językowych wychodzi jednak naprzeciw potrzebom uczniów w tym względzie, oferując im możliwość spłaty zobowiązania w dogodnych ratach.

Zajęcia online w praktyce

Nauka języka obcego online odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem specjalnej platformy e-learningowej. W zależności od indywidualnych preferencji kursanci mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach indywidualnych bądź grupowych. Niezależnie od wybranej formy zajęć o umówionej wcześniej godzinie lektor łączy się z uczniami za pośrednictwem Skype’a i rozpoczyna się lekcja. Zarówno w jej trakcie, jak i po zakończeniu można korzystać z udostępnionych materiałów dydaktycznych.

Udział w kursie nauki języka obcego online zwykle przynosi kursantom wymierne korzyści w postaci nabycia umiejętności praktycznego posługiwania się danym językiem. Dzięki niemu można też zdobyć odpowiednie certyfikaty.