bankowiec co robi

Zazwyczaj, jeśli nie pracujemy na co dzień w banku, kojarzymy pracę bankowca z prostymi obowiązkami. Jest to jednak dość mylne przekonanie – niejednokrotnie osobie na tym stanowisku może brakować czasu na dokończenie wszystkich planów zawodowych! Co jednak jest faktem: bankowiec dużo zarabia. O ile na początku wynagrodzenie jest dość standardowe, o tyle później, gdy już nabierzemy doświadczenia, może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Co zrobić, żeby zostać bankowcem? Jakie szkoły i studia warto skończyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

Co bankowiec robi w pracy?

Co do zasady bankowiec jest pracownikiem banku. To właśnie ta osoba zajmuje się wszelkimi operacjami bankowymi zlecanymi z różnych stron przez osoby trzecie. To jednak tylko jeden z obowiązków, których można się spodziewać na tym stanowisku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że aby zyskać miano bankowca, wcale nie trzeba pracować bezpośrednio w banku. To bardzo często są osoby, które posiadają też inne kwalifikacje, w tym między innymi ci, którzy na co dzień pracują jako analitycy finansowi. W takiej sytuacji obowiązki są nieco inne i polegają na tym, by doradzać innym osobom w kwestiach finansowych. Co ciekawe, bankowcem można nazwać także księgowego. Samo stanowisko ma szerokie zastosowanie, o czym nie wszyscy wiedzą, jednak dla ułatwienia można przyjąć, że bankowiec zajmuje się sprawami związanymi z finansami i operacjami, do których są one niezbędne.

bankowiec studia
fot. pixabay.com

Bankowiec. Jak nim zostać?

Jeśli marzysz o tym, by kiedyś zostać bankowcem, z pewnością wiesz, że wiąże się to z podjęciem konkretnej ścieżki edukacyjnej. Najlepszym sposobem w tym przypadku jest wybór szkoły o kierunku związanym z ekonomią. Jak można zatem się spodziewać, momentem, w którym najwygodniej jest podjąć decyzję o swojej przyszłości, jest chwila, w której wybieramy szkołę średnią. Wśród jej rodzajów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liceum i technikum – to właśnie ta druga placówka daje największe możliwości pod kątem zawodowym, dając miano technika po jej ukończeniu. Należy jednak mieć świadomość, że najważniejszy jest wybór właściwego kierunku czy profilu, w tym przypadku ekonomicznego.

Edukacja w technikum da Ci przede wszystkim ogromne zaplecze teoretyczne, które podczas praktyk połączysz z wiedzą praktyczną niezbędną w zawodzie bankowca. Kolejnym krokiem na drodze do sukcesu powinny być studia powiązane z naszym kierunkiem zainteresowania – to właśnie one nadają autorytet w oczach potencjalnego pracodawcy każdemu, kto otrzyma dyplom absolwenta, a dodatkowo poszerzają wiedzę, która przyda się na stanowisku. Wśród kierunków, w których warto wybierać, znajdują się zarządzanie i finanse albo ekonomia. Dzięki ich ukończeniu obsada bankowca jest możliwa zarówno po odbyciu studiów, jak i podczas nauki. Nie ma jednej odpowiedzi na to, które miasto proponuje najlepsze warunki studiowania. Każdy z nich powinniśmy ocenić pod kątem ważnej dla nas wiedzy i doświadczenia, które nabędziemy, porównać je i zdecydować się wówczas na wybór.

Najchętniej przyjmowanymi bankowcami są absolwenci uniwersytetów krakowskich oraz warszawskich, jednak nie jest to zasada. Podczas wyboru uczelni najlepiej jest kierować się pozostałymi czynnikami wpływającymi na ostateczną decyzję. Co więcej, podczas studiów mamy możliwość – a wręcz obowiązek – odbycia praktyk. To w tym momencie powinniśmy pamiętać o wyborze jak najlepszej placówki, która wpłynie na nasze CV pozytywnie. Praktyki pozwalają na poznanie stanowiska od podstaw wraz z jego tajnikami od środka, dlatego warto o nich pamiętać.

jak zostać bankowcem
fot. pixabay.com

Ile zarabia bankowiec?

Na wynagrodzenie bankowca wpływ mają przede wszystkim staż pracy, czyli jego długość oraz miejsca, w których pracuje. Im wyższy prestiż danej placówki, tym łatwiej o wyższą pensję. Dla uśrednienia można jednak przyjąć, że początkowa stawka dla bankowca to 2500-4000 zł, która jednak – przy ciągłym rozwoju – może wzrosnąć nawet kilkukrotnie to kilkudziesięciu tysięcy w skali miesiąca.