Praca z domu

Praca zdalna posiada mnóstwo zalet, które doceniają osoby poszukujące nowego zatrudnienia. O ile praca z każdego innego miejsca niż biuro nie musi oznaczać od razu pracy z tropikalnej plaży, o tyle ten rodzaj zatrudnienia daje pracownikom o wiele większy komfort pracy, pozytywnie wpływając na ich samopoczucie.

Trend na poszukiwanie pracy zdalnej widać także na portalach ogłoszeniowych, w których nie brakuje interesujących ofert tego rodzaju zatrudnienia. Niestety, szacuje się, że na każdą uczciwą i legalną ofertę pracy zdalnej przypada nawet 70 nieuczciwych i nielegalnych. Pracownicy poszukujący pracy z domu muszą liczyć się z tym, że około 3% wszystkich ofert można uznać za bezpieczne i legalne.

W tym artykule przyjrzymy się sposobom, w jaki można rozpoznać fałszywe oferty pracy z domu. Podczas przeglądania wielu serwisów z ogłoszeniami o pracę warto także zadbać o bezpieczeństwo swojej aktywności i danych. Pomoże w tym oprogramowanie wirtualnej sieci prywatnej VPN dla Windows 10, które bezpiecznie szyfruje przesyłane dane, na przykład te, które są podawane podczas uzupełniania formularzy rekrutacyjnych. Dzięki temu, zachowując ostrożność, możesz lepiej chronić nie tylko swoją tożsamość, ale także inne wrażliwe dane.

Oferta jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa

Osoby poszukujące pracy zdalnej mogą być tak mocno nastawione na chęć znalezienia wymarzonego zatrudnienia, że rozróżnienie fałszywych ofert od ofert uczciwych będzie dla nich zbyt trudne. Warto jednak sprawdzić kilka podstawowych elementów, aby zyskać nieco szerszy obraz sytuacji.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wynagrodzenie nieproporcjonalne do wykonywanych obowiązków, zwłaszcza jeśli poszukiwane są osoby bez żadnego doświadczenia. Jeśli firma pomimo tego, że nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji proponuje Ci pracę za wysoką stawkę, powinna zapalić Ci się lampka alarmowa.

Ponadto równie podejrzane są namowy do wzięcia udziału w szkoleniu, po którego ukończeniu ma się gwarantowane zatrudnienie w danej firmie tym bardziej, jeśli taki kurs jest dodatkowo płatny. Warto zwrócić także uwagę na sposób konstruowania ogłoszeń o pracę. Jeśli jakaś pozycja oferuje “szybkie pieniądze”, “nieograniczony potencjał na zarobek” czy “pracę bez wysiłku” można domyślić się, że jest to ogłoszenie nastawione przede wszystkim na zgromadzenie jak największej ilości zainteresowanych kandydatów.

Trudno jest znaleźć informacje o danej firmie

Uczciwe firmy poszukujące pracowników nie mają problemu z udostępnieniem informacji na temat swojej działalności. Dzięki temu osoby zainteresowane zatrudnieniem w firmie mogą dowiedzieć się więcej o jej profilu i poznać opinie innych pracowników. Warto sprawdzić, czy firma oferująca zatrudnienie posiada swoją stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych.

Wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce można znaleźć wiele istotnych informacji na temat doświadczeń innych użytkowników, którzy poszukiwali pracy w danej firmie lub zostali w niej zatrudnieni. Jeżeli przeważająca ilość komentarzy jest negatywna warto omijać daną firmę szerokim łukiem. Można także pójść nieco dalej i obok nazwy firmy wpisać słowo “oszustwo”, aby zawęzić wyniki wyszukiwania.

Próby wymuszenia danych lub pieniędzy

Po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej można uzyskać szerszy obraz na temat działalności danej firmy. Sygnałem, że coś jest nie tak zawsze są prośby o dokonanie opłaty “wpisowej”, wpłacenia zaliczki lub konieczność samodzielnego opłacenia szkolenia. Jeszcze bardziej niepokojące jest dodawanie do ogłoszeń lub przesyłanie kandydatom linków, które docelowo mają przekierować użytkownika do strony, w której można dokonać opłaty. Niektóre firmy mogą także namawiać do zakupienia drogiego sprzętu niezbędnego do wykonywania przyszłych obowiązków. Równie niebezpieczne są próby wymuszenia danych osobowych, na przykład poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego, paszportu czy innych wrażliwych informacji.

Wymaganie rekrutowania innych

Szczególną grupą ofert pracy zdalnej są te związane z marketingiem wielopoziomowym (MLM). Są one legalne, jednak wymagają od pracownika wydania własnych pieniędzy na produkty marki oraz obiecują maksymalne zyski przy spełnieniu określonych warunków, nie skupiając się tak bardzo na wynagrodzeniu podstawowym wynagrodzeniu. Co więcej, aby zarabiać, trzeba rekrutować nowych pracowników, co nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać.

Optymistyczne prognozy dla pracy zdalnej

Pomimo pojawiających się fałszywych ofert pracy zdalnej nie można mieć wątpliwości, że jest to forma zatrudnienia preferowana nie tylko przez tzw. freelancerów, ale także pracowników pełnoetatowych. Skrupulatnie filtrując oferty można znaleźć wymarzoną pracę z domu, spełniającą wszystkie kryteria bezpiecznego i uczciwego zatrudnienia.