holandia praca

Wielu Polaków wyjeżdża do zachodnich krajów w celach zarobkowych. Część z nich robi to rok do roku i wraca do Polski po kilku miesiącach. W ten sposób mogą uzyskać znacznie wyższe wynagrodzenie. Polacy pracują jako robotnicy, zbieracze truskawek, opiekunowie osób starszych lub jako kierowcy. Jeśli pracują legalnie, mogą liczyć na zwrot podatku z Holandii. Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze?

Zwrot podatku z Holandii – jak otrzymać zwrot dochodów?

Składając zeznanie podatkowego do holenderskiego urzędu skarbowego Belastingdienst jesteśmy zobowiązani do przestrzegania kilku istotnych rzeczy. Przede wszystkim, aby otrzymać szybszy zwrot podatku, musimy złożyć niezbędne dokumenty do ostatniego dnia marca. W ten sposób jest w stanie odzyskać nadpłacony podatek nawet w przeciągu 3 miesięcy, czyli do 30 czerwca. Jednocześnie pamiętając o tym, że w przypadku, gdy urząd skarbowy nie otrzyma zeznania podatkowego, może nałożyć karę finansową na podatnika. W Holandii rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe.

Pracownik, który miał odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego przez swojego pracodawcę, musi posiadać dwa wymagane dokumenty. Pierwszym z nich jest Jaaropgave, czyli zestawienie dochodów od pracodawcy. Drugim jest zaświadczenie o dochodach dla osób bez meldunku. Ów dokument powinien posiadać pieczątkę z polskiego urzędu skarbowego.

Dodatkowe ulgi zwiększające wysokość zwrotu 

Dobrą informacją dla podatników starających się o zwrot podatku, są ulgi, które można uzyskać. Pierwszą z nich jest ulga rozłąkowa. Można się o nią starać, jedynie posiadając partnera fiskalnego. Podobnie, jak w Polsce, w sytuacji rozliczenia wspólnie z małżonkiem. O “rozłąkowe” mogą starać się partnerzy będący w formalnym związku i posiadający wspólne zameldowanie. 

Drugim z nich jest popularna ulga na dziecko. Warunkiem jest, aby dziecko posiadało mniej niż 12 lat, a roczny dochód rodziny był wyższy niż 4993 euro. W przypadku tej ulgi dziecko może mieszkać w Polsce, ale sam rodzic powinien być zameldowany i utrzymywać gospodarstwo domowe w Holandii. Dzięki tego typu ulgom podatkowym podatnik jest w stanie otrzymać dodatkowe pieniądze z tytułu zwrotu podatku z Holandii.

Rozliczenie podatku – samemu czy z biurem podatkowym?

Rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym jesteśmy w stanie dokonać samemu. Jednak w przypadku pomyłki, cała procedura może się wydłużyć i Belastingdienst będzie wymagał poprawki wypełnionych formularzy. Sposobem na szybki i bezproblemowy zwrot podatku z Holandii jest wybór biura rachunkowego, które od lat pomaga Polakom starać się o należne pieniądze. Krok po kroku wypełnij z nami zeznanie podatkowe, które w naszym imieniu wyśle do holenderskiego urzędu skarbowego. 

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę https://holandia.org/ i uzyskaj więcej informacji na temat zwrotu podatku z Holandii.