Dezynfekcja i sterylizacja w salonie okulistycznym

Utrzymanie prawidłowej higieny placówki medycznej to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed jej właścicielem, pracownikami czy zatrudnioną firmą sprzątającą. Zwłaszcza obecnie, kiedy pandemia koronawirusa wszystkim dała się we znaki, jest to szczególnie ważne, gdyż może uchronić zarówno pracowników, jak i pacjentów przed zakażeniem. Co zatem warto wykorzystać w gabinecie?

Sterylizacja powietrza

Powietrze, które nas otacza, bardzo często jest przyczyną roznoszenia się drobnoustrojów. W szczególności jeśli w danym pomieszczeniu znajduje się klimatyzacja, może ona stanowić idealne środowisko do ich rozwoju, a następnie, jeśli nie jest prawidłowo czyszczona i konserwowana, może prowadzić do ich rozsiewania. Dlatego też, oprócz okresowej konserwacji tego elementu wyposażenia, warto zadbać także o sterylizację samego powietrza.

Sterylizacja powietrza powinna odbywać się za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń, które mogą zwalczać grzyby, bakterie, wirusy oraz ich przetrwalniki w sposób bezpieczny dla człowieka, pracując w trybie ciągłym. Takimi urządzeniami są między innymi lampy UV-C z komorą przepływową, dostępne na stronie krak-optic.pl.

Lampy UV-C pobierają powietrze do specjalnej komory, w której emitowane jest światło ultrafioletowe typu C, które ma zdolność zabijania mikroorganizmów i ich przetrwalników. Dzięki szczelnej obudowie są w pełni bezpieczne dla ludzi, a za sprawą energooszczędnej konstrukcji, umożliwiają pracę nawet 24h na dobę. Świetnie sprawdzają się między innymi w placówkach medycznych, gdzie bezustannie eliminują mikroorganizmy, nie pozwalając im się namnażać i skutecznie zmniejszając szansę rozprzestrzeniania chorób.

Sterylizacja oprawek z pomocą UV-C

Profesjonalne lampy sterylizacyjne UV-C mogą zostać wykorzystane również do sterylizacji oprawek okulistycznych, które są następnie używane do dobierania szkieł korekcyjnych dla pacjentów. Lampy te mają kształt specjalnych boxów, z miejscem wyprofilowanym na okulary tak, aby mogły one zostać oczyszczone jak najlepiej nawet w newralgicznych miejscach. Dzięki wykorzystaniu światła UV-C śmierć drobnoustrojów następuje już w ciągu kilku sekund na każdej powierzchni, czy to metalowej, plastikowej, czy szklanej. Co więcej, nie są wymagane do tego żadne dodatkowe środki chemiczne czy wysoka temperatura.

Dezynfekcja drobnych przedmiotów w myjce ultradźwiękowej

Innym rodzajem popularnego sprzętu, który umożliwia skuteczne czyszczenie i sterylizację, jest myjka ultradźwiękowa. Dzięki specjalnie dopasowanej częstotliwości ultradźwięków, które powodują drgania i ogrzewanie cieczy, znajdującej się w zbiorniku, w której zatopione są akcesoria, nawet najdrobniejsze drobinki brudu są odmywane ze wszystkich zakamarków sprzętu.

Myjki ultradźwiękowe świetnie nadają się do czyszczenia opraw i okularów, zapewniając im najwyższą czystość. Przy wykorzystaniu specjalnych środków dezynfekujących, gwarantują także, że wszelkie drobnoustroje zostaną zabite i usunięte, a wyposażenie będzie w pełni bezpieczne dla każdego pacjenta.