Dzisiejsze czasy jakie są, każdy wie. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, pracując, grając lub relaksując się. Do tego dochodzi także telefon, który niejednokrotnie towarzyszy nam do ostatnich minut przed zaśnięciem, tablety, z których korzystamy w ciągu dnia. To wszystko kumuluje się, powodując coraz więcej wad wzroku w populacji ludzkiej. Tym samym okulista staje się jednym z najczęściej odwiedzanych lekarzy! Jeśli czytasz ten artykuł, z pewnością wiesz, że zarobki na tym stanowisku mogą być bardzo zadowalające. Jednak czy wiesz, jak zostać okulistą? Zostań z nami i zobacz, jakie wskazówki dla Ciebie przygotowaliśmy.
Jak zostać okulistą?
Dla każdego, kto marzy o karierze okulisty, nasz post będzie bardzo przydatny! Zastanawiasz się z pewnością, od czego w ogóle zacząć i na czym się skupić? Rozwiązanie tego dylematu jest prostsze niż myślisz: musisz skończyć studia lekarskie, a następnie aplikować o przyjęcie na dalszym stopniu edukacji, jakim jest okulistyczna specjalizacja. Co zatem należy zrobić? Otóż przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek, który umożliwi kwalifikację, w miejscu, jakim jest Wielkopolskie Centrum Zdrowia Publicznego. Pozytywne rozpatrzenie wniosku jest możliwe dzięki dobrze przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej – to po niej dostaniesz odpowiedź na pytanie, czy dostałeś się na specjalizację okulistyczną. Gdy odpowiedź będzie twierdząca, możesz śmiało przystąpić do rozpoczęcia nauki na kierunku. Edukacja potrwa od 5 do 7 lat. A czego będziesz mógł się dowiedzieć na studiach? Twoja wiedza zostanie rozszerzona o wiele różnych dziedzin, w tym między innymi choroby powierzchni oka, chirurgia refrakcyjna, onkologia okulistyczna czy chociażby elektrofizjologia.
Jak można się spodziewać, samo podjęcie studiów to jedno. O sukcesie będzie decydować ich ukończenie, a także odbycie praktyk, które nierozerwalnie wiążą się z tym tematem. Warto już podczas samego wyboru miejsca na odbywanie praktyk miec na uwadze kilka czynników, a zatem prestiż miejsca czy możliwości, jakie są nam oferowane. W których placówkach może praktykować przyszły okulista? W poradniach okulistycznych i oddziałach okulistycznych, pracowniach histopatologicznych, bakteriologicznych i laserowych – te wszystkie placówki pozwolą na realne poszerzenie wiedzy oraz horyzontów. Zakończenie edukacji w przypadku specjalizacji okulistycznej wiąże się także ze zdawaniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, który składa się z trzech części: testu, egzaminu praktycznego oraz ustnego. Pozytywny wynik pozwoli nam na nazywanie się oficjalnie lekarzem okulistą i jednocześnie zyskanie uprawnień do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Praca okulisty. Na czym polega?
Sama praca na stanowisku okulisty polega – jak można się spodziewać – na badaniu narządu wzroku swoich pacjentów, a zatem ich oczu. Badanie to jednak jedno, pozostałe obowiązki to leczenie oraz korekta wad, z którymi borykają się różne osoby. Najczęściej jest tak, że okulista zostaje lekarzem pierwszego kontaktu, do którego przychodzimy z różnego rodzaju niepokojącymi objawami związanymi ze wzrokiem, a zatem ich niepohamowane łzawienie lub czerwienienie się. Okulista będzie w dniu codziennym przede wszystkim dobierał odpowiednie okulary oraz soczewki, dzięki którym polepszenie widzenia będzie coraz bardziej realnym skutkiem. Niezbędna jest tutaj wiedza specjalistyczna medyczna oraz sprzęt, który pozwoli na wygodną i swobodną pracę na najwyższej jakości obrotach.
Ile zarabia okulista? Finanse na stanowisku specjalisty
Niestety trudno jest określić jedną konkretną stawkę, jakiej można się spodziewać po objęciu stanowiska okulisty. Wynagrodzenie takiej osoby zależy od wielu czynników, a zatem długości stażu pracy, miejsca odbywania oraz jego prestiż, a także specjalizacja, w której się obracamy. Co więcej, na zarobki bezpośredni wpływ ma to, czy pracujemy na własną rękę, przyjmując prywatnych klientów, czy na NFZ – bowiem to ci pierwsi mogą liczyć na solidną wypłatę.