okulista zawód

Najczęściej odwiedzanym lekarzem zarówno przez osoby starsze, dorosłe jak i dzieci, jest okulista. Dlaczego? Coraz częściej nasze życie zawodowe, a także czas wolny, skupiają się na siedzeniu przed monitorem komputera, tableta czy telewizji lub telefonu. Z tego względu wady wzroku pojawiają się coraz częściej, sprawiając, że wizyta u okulisty staje się obowiązkowym punktem. Na czym jednak tak naprawdę polega ten zawód? Co okulista robi w dniu codziennym i co musi wiedzieć, żeby osiągnąć sukces na polu zawodowym? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

Okulista. Jak nim zostać?

Jeśli czytasz ten artykuł, z pewnością zastanawiasz się, jak w ogóle zostać okulistą – od czego zacząć? Otóż najlepszym startem będzie ukończenie kierunku lekarskiego oraz aplikowanie o przyjęcie na okulistyczną specjalizację. Jak to zrobić? Należy złożyć odpowiedni wniosek kwalifikacyjny w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Publicznego. O pozytywnej decyzji decydować będzie między innymi rozmowa kwalifikacyjna, dzięki której dowiesz się, czy dostałeś się na specjalność okulistyczną. Następnie można rozpocząć edukację w tym kierunku – nauka będzie trwać nieprzerwanie przez kolejnych 5 do 7 lat. Czego będzie uczył się przyszły okulista? Otóż przede wszystkim zagadnień z szeroko rozumianych dziedzin medycznych, a wśród nich elektrofizjologia, choroby powierzchni oka, chirurgia refrakcyjna, neurookulistyka czy onkologia okulistyczna.

Co więcej, studia wymagać będą od nas ukończenia odpowiedniej ilości godzin praktycznych w dowolnie wybranym przez nas miejscu, którego program będzie zgadzał się z tym, który otrzymamy na uczelni. Jakie miejsca nalezy brać pod uwagę? Otóż wszelkiego rodzaju poradnie okulistyczne czy oddziały okulistyczne – te miejsca z pewnością zdadzą egzamin pod kątem realizacji praktyk każdego przyszłego okulisty. Co więcej, warto zwrócić uwagę na pracownie histopatologiczne, bakteriologiczne i laserowe, które również są ściśle powiązane z tematyką. Sama specjalizacja, o której mówiliśmy wcześniej, kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym obejmującym trzy kolejne etapy, a wśród nich: część testową, egzamin praktyczny oraz ustny. Pozytywny wynik oznacza zyskanie miana lekarza, a wraz z nim tytułu okulisty – to umożliwia natychmiastowe wykonywanie zawodu przez daną osobę.

praca jako okulista
fot. pixabay.com

Co w dniu codziennym robi okulista?

Jak można się spodziewać, okulista jest specjalistą, który zajmuje się szeroko rozumianym badaniem narządu wzroku, jakim są oczy. Bada je oraz leczy, a także koryguje jego wady. To z reguły lekarz pierwszego kontaktu, który przyjmuje pacjentów natychmiastowo, gdy pojawiają się u nich pogorszenia wzroku, a wraz z nimi niepokojące objawy w postaci łzawienia, zaczerwienienia i inne. Okulista w dniu codziennym zajmuje się zatem dobieraniem odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych, które mają za zadanie skorygować wzrok pacjentów. Niezbędna jest zatem specjalistyczna wiedza z zakresu medycznego, ale też nowoczesny sprzęt diagnostyczny, który pozwala na wygodne wykonywanie komputerowego badania wzroku. Sama dziedzina okulistyki nie jest jednak prostym tematem – jest dość rozległa i trudno zmieścić ją w opisie w kilku zdaniach. Konsultacje w zakresie okulistyki mogą dotyczyć zarówno niewielkich, podstawowych problemów, ale także lekarzy specjalistów, którzy pomogą zniwelować objawy takie jak zez. Wówczas należy udać się do okulisty, który specjalizuje się w strabologii.

zawód okulisty
fot. pixabay.com

Zarobki okulisty. Ile zarabia okulista?

Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin, tak i w okulistyce trudno jest wskazać konkretne widełki wynagrodzenia. Wiele czynników ma wpływ na jego wysokość, a wśród nich między innymi staż pracy i specjalizacja, którą posiadamy. Zdecydowanie wyższych zarobków można się jednak spodziewać, pracując prywatnie – poza NFZ. Wielu lekarzy jednak decyduje się na łączenie wielu miejsc pracy, co bezpośrednio wpływa na wyższą wypłatę. Co więcej, okulista może wykładać na uczelniach, przez co jego zarobki mogą również znacząco wzrosnąć.