ile zarabia okulista

Nie ulega wątpliwościom, że w dzisiejszych czasach jednocześnie najczęściej odwiedzanym, a także najlepiej zarabiającym specjalistą medycznym jest okulista. Dlaczego? Otóż wystarczy zwrócić uwagę na to, jak często spędzamy czas przed komputerem, telefonem, telewizorem – wnioski nasuwają się same! To elektronika ma wpływ na nasze oczy, tak samo jak korzystanie z niej, gdy jest ciemno – wzrok się psuje, przez co konieczne stają się wizyty u okulisty. Ile można zarobić na tym stanowisku? Jak wysokie może być wynagrodzenie okulisty i co zrobić, żeby było jak najwyższe? Znaleźliśmy odpowiedź na te pytania i opisujemy Ci ją w poniższym tekście!

Kim jest okulista? Co robi w pracy?

Zacznijmy może od początku: kim w ogóle okulista jest i co robi w codziennym życiu zawodowym? Otóż jest to specjalista, który zajmuje się oczami swoich pacjentów – bada je, leczy z różnych chorób, a także koryguje ich wzrok. Bardzo często zdarza się, że okulista jest lekarzem pierwszego kontaktu – to właśnie on przyjmuje pacjentów od razu, gdy tylko zauważą u siebie pogorszenie wzroku lub inne niepokojące objawy w postaci łzawienia czy czerwienienia oczu. Obowiązki okulisty są dość szerokie, a codzienne godziny pracy mijają przede wszystkim na dobieraniu odpowiednich okularów i soczewek korygujących tak, by realnie zadbać o wzrok osób, które będą je nosić.

Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się dużą wiedzą specjalistyczną z zakresu medycyny, a także nowoczesnym sprzętem, który umożliwi wykonywanie zaawansowanych badań komputerowych. To zdecydowanie niezbędny punkt. Dziedzina okulistyki jest jednak dość rozległym tematem, który trudno streścić w kilku punktach. Konsultacje z tego zakresu mogą dotyczyć pogorszenia widzenia lub łzawienia, ale także poważniejszych problemów, w tym między innymi leczenie zeza.

wypłata okulista
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie okulisty. Ile zarabia okulista?

Jak wiadomo, w wielu dziedzinach nie da się określić tego, ile będzie zarabiać dana osoba na stanowisku. Podobnie jest w przypadku okulisty – na wysokość wynagrodzenia okulisty wpływ ma wiele czynników, w tym między innymi długość stażu pracy oraz specjalizacja, w której podjął się pracy. Co więcej, zdecydowanie wyższe – i to sporo – zarobki dla okulistów są przewidziane w momencie, w którym decydują się na przyjmowanie pacjentów prywatnie.

Wielu lekarzy podejmuje się jednak pracy w kilku placówkach naraz – i w NFZ, i prywatnie, dzięki czemu ich zarobki diametralnie wzrastają. Okulista może zdecydować się na wykładanie na uczelni, co również bezpośrednio przekłada się na większą wypłatę. Na samym początku kariery lekarz ten może liczyć na zarobki, które znacznie będą przekraczać średnią krajową. W niektórych przypadkach wynagrodzenie okulisty wynosi dużo ponad 10 tysięcy złotych w skali miesiąca.

wynagrodzenie okulisty
fot. pixabay.com

Jak zostać okulistą?

Wiesz już, ile zarabia okulista oraz czym zajmuje się w ciągu dnia pracy. Jeśli te dwa aspekty przekonują Cię do podjęcia kariery na tym stanowisku, warto poznać fakty, które będą istotną pomocą przez następne lata. Przede wszystkim, jak zostać okulistą? Pierwszym punktem jest tutaj ukończenie studiów z zakresu kierunku lekarskiego, a następnie aplikowanie na specjalizację okulistyczną. Aby tego dokonać, należy zgłosić swój wniosek do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego, a następnie udać się na rozmowę kwalifikacyjną.

To właśnie ten punkt będzie decydować o tym, czy dostaniesz się na wymarzony kierunek – warto zatem zadbać o to, by wypaść na rozmowie jak najlepiej. Gdy decyzja będzie pozytywna, można przystąpić do nauki, która potrwa przez kolejnych od 5 do 7 lat. Co ważne, podczas studiów będziesz mieć obowiązek odbycia wyznaczonych godzin praktyk – trzeba pamiętać o  tym, by ten czas maksymalnie wykorzystać i znaleźć placówkę, która da nam rzeczywiste doświadczenie, a nie tylko podpis na papierku. To może realnie wpłynąć na nasze szanse na rynku pracy, ponieważ zyskamy większy autorytet w oczach pacjentów i potencjalnych pracodawców.