Programowanie dla dzieci

Biegłość w operowaniu na komputerze jest już niemalże umiejętnością konieczną, z którą radzą sobie prawie wszyscy bez względu na wiek. Większość prac polega właśnie na obsłudze komputera. Wielu jego użytkowników poprzestaje tylko na podstawowych czynnościach lub narzędziach, umożliwiających im korzystanie z niego lub na tych, które wykorzystują oni jedynie w celach rozrywkowo-konsumenckich. Natomiast programowanie komputerowe ma opinię zajęcia przeznaczonego wyłącznie dla tęgich technicznych umysłów. Tymczasem branża informatyczna staje się atrakcyjna dla coraz większej liczby odbiorców. Dla dorosłych jest ona wciąż bardzo lukratywna zarobkowo, za to dla dzieci jest doskonałym narzędziem rozwoju – nie tylko kompetencji cyfrowych.

Programowanie – czym jest?

Jest to czynność polegająca na kodowaniu tekstu źródłowego dla programów komputerowych. Innymi słowy, programowanie jest komunikacją, wraz z całym swoim systemem znaków, w ramach której porozumiewamy się z komputerem. Celem tej niejednostronnej wymiany jest zaprogramowanie czynności komputera wedle naszych potrzeb. Jak mówią sami programiści, programowanie nie jest tak trudne, jak się wydaje, a oparte jest w dużej mierze na zwykłych zasadach logiki i cyfrowej intuicji, w którą wyposaża się już niemal każdy. Oczywiście trzeba nauczyć się wielu komend i poleceń, dzięki którym będziemy mogli odpowiednio ten fach wykonywać.

Programować każdy może?

Pośród wielu innowacyjnych metod nauczania, jakie wprowadza się w nauce wczesnoszkolnej, pojawiła się i ta związana z nauką programowania. To z pozoru nieosiągalne dla dzieci zajęcie okazuje się niezwykle rozwijające, pożyteczne i bardzo przyswajalne. Istnieje wiele angażujących zabaw, które szkolą umiejętności przydatne do programowania. Jedną z nich jest nawigowanie poruszającą się po współrzędnych postacią lub obiektem. Wydawane przez graczy komendy, mają na celu planować ruch w porządku nakreślonym przez poszczególne sektory planszy. Istnieje wiele gotowych gier planszowych, umożliwiających taką pożyteczną rozrywkę.

Na dalszym etapie nauki programowania dla dzieci mogą być wprowadzone ćwiczenia przy wykorzystaniu komputera. Interaktywna, obrazkowa i intuicyjna forma zajęć może skutecznie zachęcić ich do stania się programistą. Jedną z najpopularniejszych gier dla młodych programistów jest Scratch. Dla tych nieco bardziej zaawansowanych pożyteczna okaże się platforma Khan Academy.

Programuję więc jestem

Korzyści wynikających z wczesnej nauki programowania komputerowego jest bardzo dużo. Bez względu na predyspozycje, dotychczasowe wykształcenie lub zawód każdy powinien zmierzyć się, choćby tylko zapoznawczo ze specyfiką programowania. W trakcie takiej praktyki może dojść do rozwinięcia w umyśle dziecka, jak i dorosłych bardzo przydatnych umiejętności. Myślenie analityczne, strategiczne i logiczne to jednak niejedyne zdolności, w które możemy się wyposażyć. Jest to bowiem zajęcie uczące kreatywności, ponieważ mimo ścisłych reguł i zasad, które go dotyczą, oferuje ono mnogość rozwiązań, wyborów, trybów, możliwości oraz funkcji.

Ponadto umiejętność programowania pozwoli na dogłębne zrozumienie procesów zachodzących w komputerze, a także w sieci. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaprojektować system, dzięki któremu usprawnimy swoje codzienne życie na wielu polach. Każda aplikacja, bez której nie wyobrażamy sobie życia, jest przecież wymyślona przez programistów. Początkujący programista z pewnością nie od razu stworzy program dorównujący najbardziej złożonym systemom operacyjnym, lecz wymyślenie budzika lub chociażby przelicznika walut jest wyzwaniem w pełni osiągalnym.