optyk co robi

Wady wzroku są coraz częściej spotykane wśród młodych ludzi w Polsce i nie tylko. Oczy męczą się od urządzeń, z którymi mamy codzienną styczność oraz zjawisk, które negatywnie na nie wpływają. Co za tym idzie, wzrasta potrzeba korekty wzroku, która jest możliwa dzięki noszeniu okularów. Jednocześnie problemy z oczami powodują wzrost rynku optycznego, dzięki czemu zawód ten zawsze jest potrzebny. Co należy do codziennych obowiązków optyka? Jakie jest wynagrodzenie na tym stanowisku? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Optyk. Kim on właściwie jest?

W Polsce problemy optyczne, czyli wszelkie wady wzroku, ma około połowy osób w wieku produkcyjnym. Do całości wykresu należy dołączyć jeszcze pozostałe grupy wiekowe, a zatem osoby starsze oraz dzieci, co w wyniku daje nawet miliony osób wymagających korekcji wzroku. Metodą, dzięki której jest to możliwe, jest noszenie okularów, które należy wykonać, dopasować do twarzy, a następnie podjąć się wymiany czy naprawy w razie potrzeby. Wszystko to należy do obowiązków optyka.

Rodzajów optyków jest kilkoro, jednak zajmiemy się najpopularniejszym, jakim jest optyk okularowy. Jest wyspecjalizowany w konkretnej branży, a jest nią tworzenie szkieł przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych, dzięki którym następnie powstają okulary. Optyk w dniu codziennym musi się liczyć także z klientami, którzy przychodzą po porady w związku z doborem szkieł czy soczewek kontaktowych. Warto wspomnieć, że specjalista dobiera okulary według tego, co dostaje w recepcie od okulisty.

Optyk nie wykonuje żadnych badań związanych ze wzrokiem – to leży w kompetencjach okulisty. Może jednak wykonać komputerowe badania, o ile uzna, że są niezbędne do doboru odpowiednich okularów. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu badania powinny potwierdzać wcześniejszą diagnozę – a nie dopiero ją stawiać.

czym zajmuje się optyk
fot. pixabay.com

Jak zostać optykiem?

Przede wszystkim należy przygotować się na ścieżkę edukacyjną, która może rozpocząć się już w technikum. Wówczas absolwent otrzymuje tytuł zawodowy lub dyplom w zawodzie optyka. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego profilu podczas rozpoczęcia kształcenia. Alternatywą jest ukończenie szkoły policealnej.

Największą wiedzę teoretyczną można jednak przyswoić na studiach kierunkowych. Posiadanie wykształcenia wyższego to także atut, który można wykorzystać jako autorytet wobec przyszłego pracodawcy czy zbudowanie własnej marki i dobrych opinii klientów. Do wyboru pozostają kierunki takie jak optyka i optometria, a następnie specjalności: inżynieria optyczna czy optyka okularowa.

Choć samo stanowisko optyka bazuje na technicznym przygotowaniu, to jednak można spodziewać się niejednokrotnie zagadnień medycznych. Warto przygotowywać się do zawodu od jak najwcześniejszego etapu nauczania, czyli maksymalnie w liceum. Wówczas można dobrać przedmioty ścisłe, na których należy się skupić: matematyka, fizyka czy biologia.

Poza ukończeniem ścieżki edukacyjnej trzeba posiadać także zdolności manualne, które będą niezbędne podczas tworzenia okularów. Warto zatem przykładać uwagę do tego, co robimy. Co więcej, optyk nieustannie pracuje z klientem – dobrze jest zatem popracować nad kompetencjami w zakresie rozmowy z ludźmi, dzięki czemu osoby te będą do nas wracać i polecać dalej. 

Warto mieć na uwadze także to, że okulary nie są wyłącznie sprzętem medycznym, choć w tym leży duża ich wartość. To przede wszystkim przedmiot, który będzie noszony przez klientów na co dzień, dlatego dobrze jest poćwiczyć nad zmysłem estetycznym, by wykonywane produkty były modne.

co robi optyk
fot. pixabay.com

 

Ile zarabia optyk?

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wynagrodzenie optyka trudno jest ustalić odgórnie bez najważniejszych informacji, takich jak rodzaj umowy, miejscowość pracy czy prestiż placówki. Uśredniona wartość wypłaty na tym stanowisku jednak to 2500-3000 zł w skali miesiąca, przy czym zdecydowanie większych zarobków można spodziewać się podczas prowadzenia własnego salonu. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami, co niejednokrotnie odstrasza potencjalnych optyków od podjęcia ryzyka.