optyk jak zostać

Wady wzroku dotyczą wielu osób właściwie w każdym przedziale wiekowym. W Polsce największą ilość stanowią osoby w wieku produkcyjnym, jednak duży odsetek można spotkać także u starszych oraz dzieci. Jedno jest pewne: okulary może nosić każdy. Wszystko to za sprawą telefonów, komputerów i konieczności korzystania z nich codziennie. Nic dziwnego, że coraz chętniej szukamy informacji na temat tego, jak zostać optykiem – to perspektywiczny zawód w dzisiejszych czasach, gdzie każdy może potrzebować porady związanej z wadą wzroku.

Optyk. Co robi w dniu codziennym?

Warto zacząć od tego, czym właściwie optyk zajmuje się w ciągu dnia. Wiele osób myli pojęcie okulisty z optykiem, sądząc, że ten drugi dokona badań i dobierze odpowiednie okulary. Nic bardziej mylnego!

Od wykonywania badań jest okulista – to on dociera do zakamarków naszej wady, oceniając, jaka jest jej wysokość. Następnie spisuje receptę z informacjami na temat odpowiednich do naszego wzroku szkieł, a reszta pracy należy do optyka. 

W salonie optycznym możemy również spodziewać się badań, jednak wyłącznie komputerowych. Trzeba mieć świadomość, że nie są one do końca wiarygodne – powinny stanowić etap końcowy doboru okularów, a nie dopiero diagnozę wady. Z tego względu do optyka należy przyjść po odbytej wizycie u okulisty, podczas której została stwierdzona wada wzroku o konkretnej wysokości.

Oczywiście, rodzajów optyków jest więcej niż jeden, jednak do najpopularniejszych należy ten, do którego najczęściej się udajemy, czyli optyk okularowy. To osoba, która w dniu codziennym produkuje szkła korekcyjne i przeciwsłoneczne dla swoich klientów.

Co więcej, do obowiązków należy także rozmowa z osobami, które przychodzą po porady dotyczące soczewek kontaktowych czy szkieł.

jak zostać optykiem
fot. pixabay.com

Umiejętności i ścieżka edukacyjna, dzięki którym zostaniesz optykiem

Ogromną rolę w rozpoczęciu kariery jako optyk odgrywa przygotowanie teoretyczne na wcześniejszych etapach życia. W jaki sposób można dostać się na to stanowisko pracy?

  • kończąc technikum o odpowiednim profilu
  • kończąc szkołę policealną o odpowiednim profilu
  • kończąc studia kierunkowe

Wszystkie te trzy opcje pozwalają na rozpoczęcie działań jako optyk. Po ukończeniu technikum można spodziewać się tytułu zawodowego lub dyplomu, który uprawni nas do pracy w zawodzie, podobnie w przypadku szkoły policealnej.

Największych korzyści pod kątem zdobywanej wiedzy można się jednak spodziewać na studiach – ich ukończenie będzie wiązać się także z większym autorytetem w oczach potencjalnego pracodawcy czy przyszłych klientów. Kierunki, jakie pozwolą Ci na rozpoczęcie kariery jako optyk, to optyka i optometria.

Z założenia studia tego typu są technicznym kierunkiem, można się jednak spotkać z kilkoma zagadnieniami medycznymi, niezbędnymi do zrozumienia tematu.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie przygotowywania do zawodu jest liceum – wówczas dobieramy przedmioty, które będziemy zdawać na maturze rozszerzonej, a w przypadku stanowiska, o którym mówimy, niezbędne będą matematyka, biologia czy fizyka.

Warto mieć na uwadze także to, że podczas studiów, zwłaszcza dziennych, niezbędne jest odbycie pewnej ilości godzin w postaci zajęć praktycznych. To dzięki nim możemy poznać tajniki zawodu optyka, widząc, czy ta specjalność rzeczywiście przypadnie nam do gustu.

To także świetna okazja na zdobycie cennego doświadczenia, które następnie możemy umieścić w swoim życiorysie i pokazać podczas rozmowy o pracę.

optyk jak nim zostać
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie. Ile zarabia optyk?

Z pewnością ważną kwestią, niezależnie od zawodu, jest wynagrodzenie, jakiego można się spodziewać. Nie powinno jednak dziwić, że to zalezy od wielu czynników, w tym między innymi:

  • rodzaj umowy
  • prestiż miejsca pracy
  • miejscowość
  • ustalona kwota podczas rozmowy o pracę.

W zależności od rodzaju umowy możemy spodziewać się zupełnie innego wynagrodzenia. Największe koszta dla pracodawcy generuje umowa o pracę ze względu na odprowadzanie składek, jednak jest jednocześnie największym zabezpieczeniem dla pracownika.

Podobne różnice generują pozostałe wymienione czynniki, dlatego określenie średniego wynagrodzenia optyka może nie pokrywać się z rzeczywistością.