Spłacaj swoje długi mądrze

Jeśli dokonasz płatności kartą kredytową lub pożyczką po terminie lub całkowicie przegapisz płatność, zwykle będziesz musiał uiścić opłatę za zwłokę. Może to również wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, co oznacza, że w przyszłości pożyczanie pieniędzy może być trudniejsze.

Co zrobić, aby spłata kredytu nigdy nie została pominięta?

Jeśli martwisz się, że zapomnisz o płatnościach, rozważ ustawienie polecenia zapłaty dla swojego pożyczkodawcy lub dostawcy. Jeśli Twoje dochody różnią się z miesiąca na miesiąc, dokonywanie płatności ręcznych może być lepszym sposobem zapewnienia, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby dokonać płatności.

Opłaty za przekroczenie limitu kredytowego

Jeśli przekroczysz ustalony limit kredytowy na karcie kredytowej, będziesz musiał również uiścić opłatę. Może to również wpłynąć na Twoją zdolność kredytową i może doprowadzić do obniżenia limitu kredytowego. Ważne jest, aby wiedzieć, ile środków pozostało na Twojej karcie każdego miesiąca – sprawdź saldo online lub telefonicznie, a będziesz wiedział, czy kredyt gotówkowy który zaciągnąłeś nie jest zagrożony. Jeśli wystawca Twojej karty kredytowej próbuje przyjąć płatność za pomocą polecenia zapłaty lub czeku, ale nie masz wystarczających środków na jej pokrycie, zostaniesz obciążony opłatą za zwrot.

Ważne jest, aby upewnić się, że wiesz, kiedy przypada miesięczny termin spłaty, i że masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby ją pokryć. Jeśli martwisz się, że na koncie nie masz wystarczającej ilości środków, lepszym rozwiązaniem może być dokonywanie płatności ręcznych. Tak samo, gdy zaciągniesz chwilówki z poleceniem automatycznej spłaty – konieczne jest zawsze również upewnienie się, że posiadasz odpowiednią ilość środków na koncie.

Jak obniżyć koszty pożyczek osobistych?

Możesz być zaskoczony tym, ile możesz zaoszczędzić na kosztach kredytu, przenosząc go lub spłacając – nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Jeśli więc już wiesz, jak powinna wyglądać wzorowa spłata kredytu warto w następnej kolejności przyjrzeć się swoim potencjalnym możliwościom obniżenia kosztów niezabezpieczonych pożyczek i zorientować się, jeśli chodzi o narzędzia, które pomogą Ci porównać koszty.

Spłacaj pożyczki z oszczędnościami. Prawie zawsze ma sens spłacanie niespłaconych pożyczek za pomocą oszczędności – po prostu upewnij się, że opłaty za wcześniejszą spłatę nie są zbyt wysokie. Zawsze najpierw spłacaj swoje najdroższe długi kredytowe. Twój dostawca pożyczki musi umożliwić ci wcześniejszą spłatę pożyczki osobistej. Jednak może pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę w wysokości około jednego do dwóch miesięcy odsetek.

Wszelkie opłaty za wcześniejszą spłatę należy określić w umowie pożyczki. Jeśli na umowie pożyczki pozostał więcej niż jeden rok, maksymalna opłata pieniężna jest przeważnie ograniczona do 1% kwoty spłacanej wcześniej. Jeśli jesteś w ostatnim roku umowy pożyczki, kara za spłatę jest zwykle ograniczona do 0,5%. Warto jednak zorientować się w szczegółach dokładniej u swojego kredytodawcy.