fot.unsplash.com

Świat modowy niejednemu z nas może kojarzyć się z wysokimi zarobkami. Wybiegi, modelki, nazwiska znane na całym świecie kojarzą się z ogromną ilością pieniędzy, Jednak wiadomo, że nie każdy zostanie topowym projektantem – jak więc wyglądają przeciętne zarobki, których możemy się spodziewać na tym stanowisku? Czy praca w samodzielnej firmie, lub też projektując ubrania dla sieciówek jest w ogóle opłacalna? Dowiesz się tego w naszym artykule!

Na jakie zarobki może liczyć początkujący projektant mody?

Dopóki nie wyrobimy sobie marki i nasze nazwisko nie jest jeszcze znane zarobki jako projektant mody nie są aż takie wysokie jak mogłoby się wydawać. Szacowane są one od 2907 złotych miesięcznie na rękę do 4989 złotych. Daje to medianę w wysokości 3804 zł. Jeśli jednak naszą pasją jest projektowanie i czujemy, że wyróżniamy się na rynku i mamy szansę stworzyć coś przełomowego nie warto się tym zniechęcać! Jeśli założymy swoją własną firmę, która będzie odnosiła sukcesy będziemy w stanie pozwolić sobie na bardzo wygodne życie. Oczywiście w takim wypadku trzeba opłacić pracowników – ale właściciele Burberry czy też Chanel na pewno na to nie narzekają. Warto mierzyć wysoko – jeszcze nikt niczego nie osiągnął bez próbowania! Jesteś ciekawy jak wyglądają zarobki projektanta mody za granicą? Jak podaje strona careerexplorer.com zarobki projektanta mody w stanach zaczynają się na 16.74 dolarów za godzinę a kończą na nawet 65.66 dolarach za godzinę. Brzmi to już o wiele bardziej optymistycznie niż zarobki w Polsce. W końcu wiadomo – realizacja naszych pasji jest w życiu najważniejsza ale przyjemnie też na nich dużo zarobić.

Ile zarabia projektant mody
fot.unsplash.com

Jakie są więc największe wady i zalety pracy projektanta?

Do największych wad możemy zaliczyć długie godziny spędzone na tworzeniu projektów. Nie jest to praca, w której możemy się zrelaksować po odsiedzeniu za biurkiem ośmiu godzin. Często może być tak, że musimy robić całą kolekcję zupełnie od nowa, żeby w ogóle nam i naszemu klientowi się spodobała. No właśnie, klienci. Wielu projektantów narzeka też na kontakt z klientami – niektórzy wymagają wiele z małym limitem czasowym a jeszcze gorsi są tacy, którzy w zasadzie sami nie wiedzą czego chcą. W takim wypadku musimy być charyzmatyczni i poprowadzić ich w kierunku, który nam się podoba. W karierze jako projektant odzieży musimy też się liczyć z ogromną konkurencją. Ten zawód robi się coraz bardziej popularny i znajduje się obecnie na świecie wiele osób, które chciałoby zaistnieć w świecie mody. Marzeniem wielu jest ubieranie ludzi w swoje kreacje czy posiadanie nazwiska znanego na cały świat. Ogromną satysfakcję możemy odczuć gdy zobaczymy modelką w naszej wizji ubrania. To kompletnie inne odczucia niż patrzenie na kartkę papieru. Zobaczenie finalnego produktu i słyszenie komplementów na jego temat to niezapomniane uczucie!

Ile zarabia projektant mody
fot.unsplash.com

Co musimy więc wiedzieć, żeby być dobrze zarabiającym projektantem?

Na pewno nie możemy trzymać się rutyny. Musimy wciąż szukać nowych rzeczy i inspiracji i dowiadywać się, jakie są najnowsze trendy – a najlepiej je wyprzedzać. Nieszablonowość i kreatywność to coś, co będzie od nas wymagane na każdym kroku. W tym przypadku ciężka praca się opłaca i im więcej robimy, tym większy sukces osiągniemy na świecie. Nie każdy jest gotowy na to jak wyczerpująca psychicznie może być praca w tym zawodzie – ciągły wyścig szczurów, zgadywanie co zostanie kolejnym trendem wykonywanie projektów w taki sposób, aby zachwycić wszystkich krytyków, może być bardzo męczące i w najgorszym wypadku może prowadzić do wypalenia zawodowego. W najlepszym – do wysokich zarobków i bycia znanym na całym świecie dzięki naszym cudownym i niepowtarzalnym projektom. Oczywiście nie każdy musi mierzyć w projektowanie mody artystycznej – o wiele łatwiej będzie znaleźć pracę jako projektant mody użytkowej. Wiążę się to z niższymi zarobkami ale za to większą z=stabilnością na rynku pracy i mniejszą ilością pracy. Jeśli czujesz, że projektowanie to coś dla ciebie i posiadasz potrzebę samorealizacji – możesz osiągnąć wiele jako projektant!