Marzysz o pracy za kierownicą? Jeśli lubisz prowadzić samochód, zastanów się nad tym, jakie masz opcje i jaki dokładnie zawód związany z kierowaniem pojazdu możesz wykonywać. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca kierowcy oraz na co musisz się przygotować, jeśli chcesz pracować w ten sposób, teraz chcielibyśmy poruszyć kolejną, bardzo ważną kwestię, jaką jest sama ścieżka kariery do tego zawodu. Gotowy? No to zaczynajmy.
Wybierz odpowiedni zawód dla siebie, czyli ile możliwości niesie zawód kierowcy
Istnieje wiele różnych zawodów, które możesz wykonywać i wciąż być kierowcą. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakiej formie chcesz pracować, ile zarabiać, ale także ile czasu chcesz spędzać w pracy a ile poza nią. W przypadku, w którym jesteś młody i szukasz raczej czegoś dorywczego lub szybkiego zastrzyku gotówki, dobrą opcją może być ogłoszenie się na grupach przejazdowych. Odbierasz wtedy osoby np. z imprezy i zawozisz je do domu, oczywiście swoim prywatnym samochodem. Kolejną opcją jest praca jako kierowca na aplikacjach takich jak uber, freenow, bolt, mytaxi itp. gdzie głównie to twoje auto musi spełniać konkretne wymogi, a nie ty sam.
Oczywiście, możesz także pracować jako kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego, czyli TIRA, kierowca dostawca, zarówno jedzenia z restauracji takiej jak np. KFC, pizzeria itp. lub na aplikacji Uber Eats. Dostawca to także osoba, która, jak sama nazwa wskazuje dostarcza towar np. do sklepów ogólnospożywczych. Możliwości jest naprawdę sporo. To, jaką opcję wybierzesz, ma ogromny wpływ na to, jak się właściwie dostać do danego zawodu. Inne wymogi masz na taksówkarza, inne na dostawcę, a jeszcze inne na kierowcę TIRA. Ciężko będzie opisać każde z nich, dlatego skupimy się na kilku, aby dać ci pogląd na całą sytuację.
Jak zostać kierowcą samochodu ciężarowego/TIRA?
Z pewnością myśląc o zawodzie kierowcy, jako pierwsze przychodzi ci do głowy właśnie zawód kierowcy TIRA/samochodu ciężarowego. Na pewno nie jest to łatwa praca. Musisz naprawdę lubić to co robisz. Predyspozycje to jedno, a wymogi to coś zupełnie innego. Jakie musisz spełniać, aby zacząć swoją pracę w tym zawodzie? Przede wszystkim musisz zrobić kurs prawa jazdy kategorii C i C+E, a on również kosztuje. Ile przyjdzie ci zapłacić? Za kurs z teorią e-learning (20h teorii i 20h jazdy bez przyczepy + 25h z przyczepą) zapłacisz około 5 300 złotych, natomiast za kurs teorią stacjonarną (20h teorii i 20h jazdy bez przyczepy + 25h z przyczepą) zapłacisz około 5 200 złotych. Aby móc się ubiegać o prawo jazdy C, trzeba posiadać dokument kategorii B, lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Warunkiem uzyskania uprawnień do kategorii C+E jest posiadanie prawa jazdy C, lub dokumentu zaświadczającego zdanie egzaminu państwowego tej kategorii. Dodatkowo warunkiem koniecznym do przystąpienia do kursu na prawo jazdy C i C+E jest ukończenie 21 roku życia.
Jak zostać kierowcą dostawcą lub kierowcą ubera?
Inna sytuacja jest w przypadku kierowcy dostawcy lub kierowcy na aplikacji typu uber. Tam zazwyczaj, jedyne co od ciebie wymagają to posiadanie prawo jazdy kategorii B. Czasem, choć nie zawsze, konieczne jest posiadanie własnego samochodu, który spełnia określone normy (ilość drzwi, stan pojazdu, rok produkcji itp.). Tak naprawdę wystarczy więc przygotować ładne CV, poszukać odpowiednich ofert np. na OLX, pracuj.pl czy grupach na Facebooku i zacząć składać aplikację. Z pewnością prędzej czy później ktoś się odezwie, aby przedstawić ci warunki potencjalnej współpracy. Jeśli chcesz pracować na uberze, wystarczy, że wejdziesz na ich oficjalną stronę lub ściągniesz dedykowaną aplikację, wypełnisz kwestionariusz, gdzie odpowiesz na wszystkie kluczowe pytania, a następnie cierpliwie poczekasz na telefon z wszystkimi istotnymi informacjami. Brzmi prosto, prawda? Bo takie właśnie jest! Także głowa do góry, z pewnością ci się wszystko uda.