fot.unsplash.com

Bycie strażakiem to bardzo odpowiedzialny zawód. Właściwie nie tylko walczysz o życie swoje i innych, ale także i pomagasz, ratujesz, opiekujesz się remizą i wiele więcej. Mimo to, że bycie strażakiem to bardzo wdzięczny zawód, niewiele osób się na niego decyduje i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, w końcu nie jest to praca dla każdego. Jeśli jednak ty chcesz zostać strażakiem, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Sprawdź sam i przeczytaj, wszystko ci opowiemy krok po kroku. Gotowy? No to zaczynajmy!

Jak zostać strażakiem? Służba w PSP, czyli Państwowej Straży Pożarnej

W przypadku, w którym marzysz o pracy strażaka i chciałbyś wstąpić w szeregi Państwowej Straży Pożarnej musisz spełniać kilka następujących wymogów. Przede wszystkim musisz być obywatelem Polski, korzystać w pełni z praw publicznych, posiadać conajmniej wykształcenie średnie oraz zdolność zarówno psychiczną, jak i fizyczną do pełnienia tej służby. Podobnie, jak w przypadku policjanta, nie możesz być karany za przestępstwo (także te skarbowe). Tak naprawdę, aby dostać się do PSP, masz dwie opcje: służba przygotowawcza lub też służba kandydacka. Jaka jest między nimi różnica? Już wszystko tłumaczymy.

Służba przygotowawcza

Aby dostać się do straży poprzez służbę przygotowawczą, zacznij od monitorowania ogłoszeń odnośnie otwartego naboru. Znajdziesz je na stronach poszczególnych jednostek organizacyjnych PSP (Państwowa Straż Pożarna). Na taki nabór musisz mieć ze sobą dokumenty związane z postępowaniem kwalifikacyjnym, następnie przejdziesz przez test sprawności fizycznej. Kolejne czeka cię rozmowa kwalifikacyjna, a po niej ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby PSP (Państwowa Straż Pożarna). Czasem konieczne będzie zrobienie dodatkowych testów jak np. test wiedzy, kompetencyjny, sprawdzian z lęku wysokości oraz z pływania.

Jak zostać strażakiem
fot.unsplash.com

Służba kandydacka

Służbę kandydacką odbywałbyś w jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej, natomiast samo kształcenie kadr oficerskich odbywa się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Jej absolwenci uzyskują tytuł inżyniera pożarnictwa lub magistra inżyniera pożarnictwa i stopień służbowy młodszego kapitana PSP (Państwowa Straż Pożarna). Aby dostać się do służby przygotowawczej w szkole OSP (Ochotnicza Straż Pożarna), konieczne jest nieukończenie 25 roku życia, posiadanie świadectwa dojrzałości, czyli matura oraz przystąpienie do pisemnej części egzaminu dojrzałości z matematyki, wybranego języka obcego oraz dodatkowego przedmiotu: fizyki, chemii, informatyki lub biologi.

Jak zostać strażakiem? Służba w OSP, czyli Ochotniczej Straży Pożarnej

Jak sprawa wygląda w przypadku OSP czyli Ochotniczej Straży Pożarnej, cóż, znacznie prościej. Głównym wymogiem jest wiek. Musisz mieć ukończone minimum 18 lat. Następnie wypełniasz deklaracje wstąpienia i ten papier zanosisz do lokalnej jednostki OSP. Odbywasz okres kandydacki, podczas którego musisz zadbać o to, aby uzyskać pozytywną opinię członków zarządu jednostki. Jeśli tak będzie, pozostaje ci tylko złożyć ślubowanie i odbyć szkolenie pożarnicze i gotowe. Bułka z masłem, prawda?

Jak zostać strażakiem
fot.unsplash.com

Czy praca strażaka to odpowiedni zawód dla każdego?

Musisz pamiętać, że praca strażaka nie jest dla każdego, podobnie jak praca policjanta czy jakiegokolwiek innego mundurowego. Zakładając na siebie mundur, nie możesz pozwolić sobie na żadne niestosowne sytuacje po alkoholu, złe zachowanie, łamanie prawa itp. w końcu reprezentujesz nasz naród i o to w tym wszystkim chodzi. Ważne, abyś już zawczasu zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji, w której się znajdujesz i absolutnie tego nie lekceważył. W przeciwnym wypadku tak szybko jak cię przyjęli tak szybko cię eksmitują. Właśnie dlatego bardzo dokładnie zastanów się nad tą decyzją, przemyśl wszystkie za oraz przeciw i postanów tak, aby było dla ciebie dobrze.