fot.unsplash.com

Jeśli jesteś zainteresowany pracą z domu z pewnością słyszałeś już o pracy wirtualnego asystenta lub asystentki. W dzisiejszych czasach większość działań administracyjnych może być wykonywana tylko i wyłącznie przy użyciu laptopa – kto więc powiedział że taka praca musi odbywać się w nudnym biurze? Do jej zadań należeć mogą sprawy związane z marketingiem, zajmowaniem się stroną internetową lub też zadaniami administracyjnymi. W zależności od firmy lub biznesu który nas zatrudni set umiejętności którzy będzie od nas wymagany może się bardzo różnić. Praca asystentki wirtualnej to z pewnością zawód dla osób dobrze zorganizowanych i posiadających dużo samodyscypliny, a w dodatku lubiących pracę z domu. Jak więc rozpocząć podążanie tą ścieżką kariery i zostać dobrym pracownikiem w tej branży? Odpowiadamy!

Jak zacząć pracę jako wirtualny asystent lub asystentka?

Jeśli zdecydujesz się na otworzenie swojej własnej firmy związanej z zawodem który planujesz wykonywać istotne będzie zdeterminowanie jaki zakres umiejętności posiadasz. Kluczowe będzie opisanie wszystkich zadań jakie jesteś w stanie wykonać jako wirtualna asystentka a także powiadomienie potencjalnych pracodawców o tym jakie posiadamy wykształcenie i czy ukończyliśmy jakieś szkolenia. Bardzo ważna może być znajomość języka angielskiego. Zaletą otworzenia własnej firmy są zdecydowanie większe zarobki którymi nie będziemy musieli dzielić się z podmiotem zatrudniającym nas. Do wad możemy zaliczyć to, że cały zakres pracy będziemy musieli organizować sobie samodzielnie. Nikt nie wyszuka za nas ogłoszeń pracy, ani żadna firma nie poświadczy za nasze umiejętności.

fot.unsplash.com

Dobrym rozwiązaniem jest zdobycie doświadczenia w jakiejś firmie a dopiero potem rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej. Gdy jednak zdecydujemy się na opisanie zakresu działalności własnej firmy ważne jest doprecyzowanie czym jesteśmy gotowi się zajmować. Warto jest więc przemyśleć co będzie naszą domeną. Prowadzenie mediów społecznościowych? A może działania związane z administracją lub też marketingiem? Możliwe też że jesteśmy gotowi na wykonywanie każdej z tych rzeczy i wielu innych – to wszystko należy uwzględnić w opisie tego czym będzie zajmować się nasza firma. Plusem wypisania usług jakie oferujemy jako wirtualny asystent jest to, że w zależności od wymiaru usługi możemy ustalić konkretne ceny. Pozwala nam to na o wiele szybszą i bardziej klarowną pracę i kontakt z przedsiębiorcą lub biznesem chcącym nas zatrudnić. Inną opcją niż wycena w zależności od rodzaju wykonywanej usługi jest cena pobierana za godzinę personalnej pomocy.

Co więc musimy zrobić aby mieć pewność dostania pracy jako wirtualna asystentka?

fot.unsplash.com

Dobrym wyborem będzie ukończenie studiów lub też szkoleń administracyjnych – następnie zdobywanie jak największej ilości doświadczenia poprzez praktyki lub pracę. Może nam się udać zatrudnić bez potrzeby ukończenia szkoły wyższej – jednak posiadanie magistra lub tytułu licencjata zdecydowanie nam pomoże i pozwoli na wyższe wycenienie swoich usług. Mało który pracodawca będzie chciał zatrudnić kogoś bez świadectwa tego, że posiadają odpowiednie umiejętności żeby dla niego pracować. W przyszłości możemy poprosić swoich klientów aby za nas świadczyli i zdobywać więcej znajomości w branży – jednak na początku nie posiadanie żadnego wykształcenia lub doświadczenia może być ogromna przeszkodą. Natomiast jeśli skończyliśmy jakiś kierunek związany z administracją, marketingiem lub świetnie znamy się na mediach społecznościowych – drzwi do pracy jako wirtualna asystentka stoją przed nami otworem! Jeśli więc uważasz, że to jest właśnie to co chcesz robić w przyszłości, możesz rozpocząć działania w tym kierunku już teraz! Praca w domu przed komputerem brzmi w końcu bardzo zachęcająco – dla wielu jest to na pewno lepsza perspektywa niż praca w biurze!