fot.unsplash.com

Czy każdy z nas, za dzieciaka, nie marzył kiedyś o zostaniu aktorem? Brzmi cudownie prawda? Kasy jak lodu, a dodatkowo możesz podróżować, zwiedzać świat, bawić się, żyć, wcielać w różne role. Zawód aktora, podobnie jak zawód strażaka czy policjanta, jest bardzo popularny wśród dzieci, co jednak dzieje się z czasem? Odchodzi to w zapomnienie i tylko nieliczni pozostają przy swoich wyborach. Wcale nie musi tak być. Jeśli kiedyś chciałeś być aktorem lub nadal chcesz, ten tekst jest właśnie dla ciebie! Głowa do góry, wszystko da się zrobić. 

Praca aktora – oczekiwania a rzeczywistość

Należy tak naprawdę zacząć od najważniejszego, czyli od tego, jak naprawdę wygląda praca aktora. Zupełnie inaczej ten zawód wygląda w Stanach Zjednoczonych np. w Los Angeles, Hollywood czy Kalifornii, a zupełnie inaczej w Polsce w Warszawie, Wrocławiu czy Radomiu. Z tego musisz sobie zdawać sprawę. Różnić się nie będą tylko i wyłącznie zarobki, ale także i konkurencja czy sama produkcja (film, serial itp.). Kolejnym aspektem, który często nie jest, aż tak oczywisty, są oczekiwania a rzeczywistość. Wydaje ci się, że pieniądze po prostu zaczną spływać na twoje konto. Będziesz ich miał naprawdę całą masę. Luksusowe samochody, wille z basenem, wakacje na Hawajach w pięciogwiazdkowym hotelu. Jak to wygląda w rzeczywistości? Cóż zupełnie różnie. Wiele zależy od tego gdzie będziesz występować. Aktor, który gra w teatrze to zupełnie inna osoba, niż ten, który gra w paradokumencie, a seriale w telewizji czy polskie filmy to także inna bajka.

fot.unsplash.com

Kolejną kwestią jest rozpoznawalność. O ile uda ci się dużo osiągnąć, musisz liczyć się z tym, że ludzie będą do ciebie pochodzić na ulicach. Portale plotkarskie śledzą twój każdy ruch. Ubierzesz dziurawą skarpetkę, a już na drugi dzień lądujesz na okładkach magazynów. Nie możesz także zapomnieć o hejterach, czyli o osobach, które po prostu nie będą cię lubić. Naturalnie, w życiu nie jest tak, że każdy będzie nas kochał i szanował. Trafisz lub nawet już trafiłeś na ludzi, którym po prostu nie przypadłeś do gustu. Nawet jeśli cię obgadują, to zazwyczaj za twoimi plecami, czyli nie wiesz o tym. Hejter napisze ci przykry komentarz tuż pod zdjęciem, które ostatnio wrzuciłeś. Ma on przekonanie, że w sieci jest anonimowy, a ty nie wydajesz się dla niego realną osobą, a jedynie zbiorem pikseli, które widzi na ekranie telefonu, laptopa czy telewizora.

Aktor – talent a wygląd. Co liczy się bardziej?

Praca aktora to zawód, którego ciężko się wyuczyć. Oczywiście do jakiegoś stopnia jest to możliwe, jednak tutaj liczą się głównie umiejętności, talent. Aktor oczywiście gra, wciela się w różne role. Nie każda rola będzie pasować do tego, jaką osobą jesteś w życiu prywatnym. Może przyjść ci zagrać absolutnie nienormalną i psychiczną kobietę, która w swojego męża rzuca talerzami i garnkami, podczas gdy osobiście jesteś osobą skrytą. Grając bandziora, który lata z bronią i bawi się w gangstera, także musisz „wejść w jego buty”, mimo że ty zamiast biegania z nielegalnymi przedmiotami, wybierzesz raczej drzemkę przed telewizorem. Mówi się, że najważniejszy jest talent oraz wygląd. Czy jest to prawda? Jak powinien wyglądać aktor?

fot.unsplash.com

Nie ma jasnych wymogów co do wyglądu, wieku, wzrostu czy koloru włosów aktora. W końcu oglądając serial czy film na ekranie ukazują nam się ludzie zupełnie różni. Możesz mieć inną karnację, kolor skóry, różowe czy zielone włosy. Możesz być niski, wysoki, gruby, chudy i wysportowany. Nie ma to żadnego znaczenia. Idąc na casting, to reżyser decyduje czy widzi cię w danej roli. Może okazać się nawet, że aplikujesz na rolę X, a sam reżyser zaproponuję ci role Y, bo do takiej mu lepiej pasujesz. W końcu to jego dzieło i to on najlepiej wie, kto nada się do konkretnej produkcji i ekranizacji.

Musisz także pamiętać, że praca aktora absolutnie nie należy do stałej pracy, gdzie otrzymasz umowę o pracę i codziennie jesteś tam 8 godzin. Zatem zastanów się, czy aby na pewno to wszystko ci odpowiada. Plan zdjęciowy w skali dnia może zająć nawet kilkanaście godzin. Często byłbyś zmuszony do pracy w trudnych warunkach, po nieprzespanej nocy i na kompletnym zmęczeniu.