fot.unsplash.com

Chciałbyś być aktorem, ale nawet nie wiesz, od czego zacząć? Ten tekst jest właśnie dla ciebie. Z nami dowiesz się wszystkiego i będziesz mógł zacząć spełniać swoje marzenia! Złap byka za rogi i do dzieła, w końcu w życiu chodzi o to, aby żyć tak, jak tylko chcesz. Niezależnie od tego czy marzysz o byciu copywriterem, adwokatem czy też psychologiem, zrób to lub przynajmniej spróbuj. Dziś wytłumaczymy ci, jak spróbować swoich sił jako aktor. Z pewnością nie będzie to proste, ale spokojnie, wierzymy w ciebie! 

Kto nadaje się na aktora? Aktor – wymagania

Do pracy aktora nie ma konkretnych wymagań co do wieku, koloru skóry, płci, wyglądu, sylwetki itp. w końcu w role wcielają się naprawdę różne osoby, a my, gdy oglądamy serial nie widzimy tylko chodzących kopii, które łudząco są do siebie podobne. Chcąc pracować jako aktor, nie musisz zmieniać nic w swoim wyglądzie, aż do momentu, w którym nie zostaniesz zaakceptowany do swojej roli, wtedy z pewnością będziesz musiał stawić temu czoła. Co jednak z resztą wymagań? Czy jakieś istnieją i jeśli tak to jakie? Na co musisz się przygotować?

W aktorstwie liczy się talent i elastyczność, jednak to nie jedyne rzeczy, które powinny cechować dobrego aktora. Ważna jest pracowitość, często przyjdzie ci pracować podczas deszczu, ulewy, mrozu czy upału, ale także i o różnych godzinach. Mówi się, że dobrze, gdy aktor jest pracoholikiem, wtedy ta praca pozwoli mu na spełnienie swoich pragnień, ale mimo wszystko i tak zostanie mu troszkę czasu wolnego, który może spożytkować jakkolwiek tylko chce. Aktor, podobnie, jak i adwokat, całe życie musi się kształcić. Ważna jest także dobra pamięć, w końcu opanowanie roli od A do Z nie będzie trwało kilku minut, a nawet i kilku godzin. Jeśli masz więc problemy z zapamiętaniem kilku zdań, możliwe, że praca aktora nie jest dla ciebie.

fot.unsplash.com

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest różnica między aktorem, który gra w teatrze, a aktorem, który gra na planie filmowym. Zasadniczą różnicą jest oczywiście miejsce, w którym dana rola musi stać się rzeczywistością. Niezależnie jednak od tego gdzie pracujesz, będziesz podróżować. Czy to w trasę wraz z ekipą, czy to na drugi koniec świata, aby tam nagrać scenę, która potrzebna jest do filmu, podróże będą nieodłączną częścią twojego życia. Warto także nad tym się zastanowić. Typowy domator, może nie odnaleźć się w takim zawodzie i jeśli szuka pracy kreatywnej, warto, aby zastanowił się na copywritingiem.

Szkoła aktorska, czyli wiedza to nie wszystko

Od aktora oczekuje się nie tylko wyżej wymienionych cech, ale także i umiejętności i wiedzy. Wiele osób, które marzy o takiej pracy decyduje się na studia w szkole aktorskiej. Takie szkoły znajdują się np. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi, choć w Polsce jest ich jeszcze kilka. Zdecydowanie nie należą one do prostych uczelni. Musisz przygotować się na naukę z wiedzy o dziedzinie literatury, filmu i teatru. Będziesz szkolił swoją dykcję, umiejętność zapamiętywania tekstów. Ważny jest także i język obcy. Poza swoim ojczystym warto znać także inne.

fot.unsplash.com

Aktorstwo, a sprawność fizyczna, czy ma to powiązanie? Z pewnością nie raz słyszałeś o aktorach, którzy dla roli całkowicie zmienili swój wygląd. Przytyli, schudli, wyrzeźbili sylwetkę. Jest to oczywiście duże poświęcenie, jednak ono się opłaca. Jeśli jesteś osobą szczupłą, a do roli przyjdzie ci przybrać nawet kilkadziesiąt kilogramów, wiele zależy od twojej psychiki i samooceny. Niestety z pewnością będziesz zmagał się z kompleksami. Grunt to ustawić sobie cel i do niego dążyć.

Trudne początki w aktorstwie

Na samym końcu chcielibyśmy zaznaczyć, że bycie aktorem to jedno, a otrzymanie zatrudnienia to drugie. Często nawet i większość absolwentów szkół, nie znajduje zatrudnienia, o jakim marzyli. Jest to absolutnie normalne, co nie oznacza, że przyjęcie takiej wiadomości „na klatę” należy do prostych. Tutaj również kluczową rolę gra determinacja. Na castingach powinieneś się pojawiać i pojawiać. Walcz o swoje, jednak do pewnego stopnia. W przypadku odrzucenia, nie załamuj się, głowa do góry. Nie ta, to inna. Powodzenia!