fot.unsplash.com

Ile może zarabiać aktor? Wydawać by się mogło, że mowa tutaj o kwotach naprawdę wysokich, w końcu kupują oni super wille z basenem, jeżdżą szybkimi i nowymi samochodami, a dodatkowo ich social media przepełnione są zdjęciami z wakacji i innych fajnych miejsc. Jak jest w rzeczywistości? Pisaliśmy już o pracy aktora, o tym, kto do tego się nadaje, a kto nie. Poruszaliśmy kwestię nauki, szkoły i umiejętności, które musi posiadać taka osoba, czas na ostatnie, czyli zarobki. W końcu w życiu nic nie jest za darmo.

Ile zarabiają aktorzy, czyli jak mydli się nam oczy

Musisz pamiętać, że to, co dzieje się w social media, nie zawsze ma pokrycie z rzeczywistością. To, że widzisz swoją ulubioną aktorkę w nowym samochodzie, bo wrzuciła ona zdjęcie na Instagram, nie od razu oznacza, że kupiła ona to auto, że nie jest wzięte w leasing czy wypożyczone. To, że aktor wrzuca fotki z super wakacji, nie oznacza, że pojechał tam za swoje pieniądze. Niestety, ale rzeczywistość potrafi być brutalna, zatem warto już na samym starcie to zaznaczyć, tak abyś nie wkraczał w ten zawód ze złym nastawieniem.

fot.unsplash.com

Podobnie jak w przypadku psychologa, copywritera, adwokata i innych zawodów, z początku twoje zarobki będą niższe. Wynika to z braku doświadczenia, małego stażu pracy i też konieczności przeszkolenia cię. Nawet najlepsza szkoła nie jest w stanie przygotować cię na to, co stanie się w pracy, zatem głowa do góry. Wszystkie braki da się jeszcze nadrobić, choć oczywiście, im mniej ich, tym lepiej dla ciebie i pracodawcy. Początkujący aktorzy mogą liczyć na zarobki rzędu 1500-2500 złotych w skali, ci, którzy są już bardziej dowiadczeni zarabiają około 4000-5000 złotych miesięcznie. Wszystko jednak zależy od twojego miejsca pracy.

Ile zarabia aktor filmowy lub serialowy?

Inne zarobki ma aktor, który gra w filmach czy serialach, a jeszcze inne ten, który pracuje w teatrze. Z pewnością kojarzysz paradokumenty jak np. „Nieprawdopodobne, a jednak…”, „Pamiętniki z Wakacji”, „Dlaczego ja?” czy „Trudne Sprawy”. Aktorzy, którzy tam grają, za całe nagranie otrzymują wynagrodzenie rzędu 200-250 złotych, nie jest to dużo. Dla większości jest to po prostu fajna przygoda, jednak inni wiążą większe plany i liczą na rozeznanie w sieci i wśród filmowców. Oczywiście w miarę kolejnych ról, rośnie twoja stawka. Im jesteś bardziej rozpoznawalnym aktorem, tym więcej zarobisz na planie filmowym w ciągu jednego dnia. Popularni aktorzy mogą liczyć nawet na dniówkę wynoszącą 5000 złotych (netto).

fot.unsplash.com

Należy jednak pamiętać, że aktor, który pracuje przy filmach i serialach, nie ma pracy „stałej”. Nie jest tak, że każdego dnia na planie filmowym spędzasz 8 czy 12 godzin. Jednego dnia będziesz siedział tak długo, że dosłownie zasypiasz na krześle, a innego jest to jedynie szybka scena i przenosicie się w inne miejsce. Często będziesz walczył ze zmęczeniem, brakiem snu i brakiem ochoty na cokolwiek. Tutaj kluczową rolę gra twoja determinacja i to jak radzisz sobie w takich sytuacjach. Zdecydowanie bardziej opłaca się grać w serialach niż w filmach dlaczego?

Początkujący aktor zarobi nawet 1000 złotych za jeden dzień kręcenia, a ten, który jest już popularny może otrzymać kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Seriale są też dłuższe, niż filmy. Jeśli jeden odcinek trwa 40 minut, a tych odcinków w sezonie masz 20, jest to stały dochód, przynajmniej przez określony czas. Nagrania również są znacznie częstsze.

Ile zarabia aktor w teatrze?

Inaczej jest w przypadku aktora, który gra w teatrze. Pracując jako aktor w takim miejscu, na samym początku swojej kariery otrzymasz zapewne od 1500 złotych netto do 2500 złotych, w miarę z doświadczeniem i stażem pracy, rośnie twoje wynagrodzenie. Według danych, które sa dostępne w sieci, teatr krakowski Groteska oferuje doświadczonym pracownikom od 4500 złotych do nawet 6000 złotych. Zarobki będą się jednak różnić w zależności od miasta, lokalizacji oraz ilości sztuk, w którym zagrasz i jest to absolutnie normalne.