fot.unsplash.com

Stolarz to z pewnością nie jest nowy zawód. Stolarzy mamy od wielu, wielu lat i zapotrzebowanie na nich wciąż rośnie. W końcu każdy z nas ma w domu meble, szafy, kuchnię na wymiar czy inne. Te wszystkie kwestie oczywiście załatwione są przez stolarza. Nie tylko przychodzi on do nas, mierzy, konsultuje projekt, ale także i składa wszystko do kupy. Meble robione na wymiar są oczywiście nieco droższe, niż te sklepowe, jednak z pewnością będą znacznie trwalsze, a efekt? Powalający!

Praca stolarza – jak wygląda. Czym właściwie zajmuje się stolarz?

Stolarz jest rzemieślnikiem. To zawód naprawdę stary, jak świat, a mimo to wciąż bardzo potrzebny. Ma bardzo długą tradycję i wymaga od osoby naprawdę sporej wiedzy. Stolarz zajmuje się wykonywaniem mebli i innych elementów potrzebnych we wnętrzach. Oczywiście pracuje on z drewnem. Tak naprawdę po stolarza możemy zadzwonić w wielu różnych przypadkach. Większość osób kojarzy sobie ten zawód z wykonywaniem mebli na wymiar np. do kuchni, gdzie muszą one przylegać idealnie do ściany, być odpowiednio ustawione, zabezpieczone i ogólnie całość musi być nie tylko funkcjonalna, ale także i ładna i estetyczna.

fot.unsplash.com

Meble kuchenne to jednak niejedyne czym zajmuje się stolarz. Do jego najważniejszych prac można zaliczyć także wykonywanie innych przedmiotów z drewna do codziennego użytku, mniejszych mebli, ławek, także tych tarasowych czy nawet półek lub regałów. Dodatkowo wykorzystuje się stolarza także w budownictwie np. do stworzenia schodów na piętro, parapetów, jeśli te mają być drewniane, okien itp. Kolejnym aspektem bycia stolarzem może być renowacja. Bardzo często nie chcemy się pozbywać starych mebli, bo mamy do nich sentyment czy zwyczajnie wciąż się nam podobają. Zamiast trzymać taki fotel czy szafę, który nie wygląda już najpiękniej, wystarczy, że oddamy go do stolarza i ten załatwi sprawę za nas.

fot.unsplash.com

Umiejętności stolarza, czyli co musi posiadać każdy kto chce pracować w tym zawodzie?

Obróbka, jak i cała praca z drewnem z pewnością nie należy do łatwych. Deski nie tylko ważą swoje, ale także i często mają naprawdę spore rozmiary. Aby przygotować jakikolwiek mebel, musisz najpierw wymierzyć pomieszczenie, w którym ma on się znajdować. Następnie konsultujesz się ze swoimi klientami, prosisz ich o wytyczne, rady, wskazówki i przygotowujesz projekt, po akceptacji czas przystąpić do pracy. Drewno zamawiasz lub korzystasz z tego, które masz już na stolarni. Musisz je oczywiście najpierw wyszlifować. Do tego konieczna będzie szlifierka. Później zaczyna się frezowanie, heblowanie, postarzanie drewna, docinanie go na wymiar, wycinanie kilku otworów, jeśli jest taka potrzeba. Drewno musisz oczywiście pomalować, zabejcować lub polakierować, bez ego ani rusz. Ostatnimi krokami jest właściwie złożenie mebli do kupy. Oczywiście na stolarni robisz to raz, testowo, po czym rozkładasz je do transportu, jedziesz do klienta, wnosisz na górę i zaczyna się proces montażu.

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z drewnem z pewnością wiesz, że nawet kilka milimetrów może zrobić ogromną różnicę. Potrzebne jest więc dobre oko, skupienie i niesamowita precyzja, bez tego nawet nie zaczynaj zabawy ze stolarką. W końcu meble na wymiar muszą idealnie pasować do pomieszczenia, a nie pomieszczenie do mebli. O ile z szafką, wieszakiem, półkami czy regałem nie będzie to problem, jeśli zajdzie pomyłka i pólka będzie o pół centymetra większa, w przypadku np. kuchni sprawy się nieco komplikują. W końcu blat musisz dociąć idealnie na wymiar. Jeśli tego nie zrobisz, konieczne będzie uzupełnianie, docinanie lub nawet stworzenie absolutnie nowego blatu od podstaw. Liczy się efekt końcowy, przynajmniej dla klienta.

Jeśli interesuje cię zawód stolarza, rozpocznij swoją zabawę już dziś. W końcu nie musisz od razu tworzyć mebli do swojego pokoju czy do łazienki. Zacznij od półek, regałów, prostych konstrukcji z listewek itp. Z czasem możesz przejść o krok dalej i dalej, aż do momentu, w którym zaczniesz pracować z większymi elementami i meblami. Zacznij od praktyki i nauki, potem myśl o wypłacie, zleceniach czy własnej firmie.