fot.unsplash.com

Z czym kojarzy ci się praca botanika? Zapewne od razu przychodzi ci do głowy znawca i miłośnik roślin. Na ten zawód wiele osób patrzy z góry, myśląc, że botanik zarabia nie wiele, a wszystkie jego obowiązki zaczynają i kończą się nad podlewaniu kwiatów. Praca marzenie, prawda? Wstajesz, jedziesz, podlewasz, wracasz do domu i się obijasz, a jeszcze jak dobrze zapłacą to czego chcieć więcej od życia? Niestety, nie ma to pokrycia z rzeczywistością. Jeśli kochasz kwiaty i sam chciałbyś w przyszłości wiązać z nimi swój zawód, zapnij pasy i czytaj, mamy dla ciebie naprawdę sporo ważnych informacji. 

Praca botanika. Kim właściwie jest botanik i czym się zajmuje?

Zacznijmy od odpowiedzeniem na pytanie „czym właściwie zajmuje się botanik?”. Z pewnością kojarzy ci się ten zawód z opieką nad roślinami i masz absolutną rację. Wiele osób nie zdaje jednak sobie sprawy ile roboty jest przy roślinach i taka praca wcale nie należy do czystych i schludnych. Nie raz będziesz musiał ubrać kalosze, nieprzemakalną odzież i wyjechać w teren, nie raz będziesz z siebie ściągać robactwo, kleszcze, komary. Bez względu na warunki pogodowe (zima, wiosna, lato, jesień) musisz pracować. Ten zawód wymagać będzie od ciebie naprawdę dużego wkładu zarówno fizycznego, jak i psychicznego, ale także i umiejętności korzystania z elektroniki (GPS, aparat fotograficzny). Każde zdjęcie, dane, wszystko trzeba uzupełnić, a co za tym idzie poza pracą w terenie, musisz przygotować się także i na wielogodzinne siedzenie przed komputerem. Nie spodziewałbyś się, prawda?

fot.unsplash.com

Co w takim razie robi botanik? Schemat jest prosty. Budzi się on o określonej godzinie, tak jak każdy z nas, ubiera, szykuje do pracy, przygotowuje sobie śniadanie i świeżo mieloną kawę, a następnie rusza w trasę. Gdzie? Wszystko zależy od zlecenia. O jakich zleceniach mowa? Przede wszystkim chodzi tutaj o ekspertyzy przyrodnicze. Jako botanik masz dbać o każdy gatunek roślin, nie tylko te, które mogłyby wyginąć. Na swojej drodze z pewnością spotkasz wiele utrudnień, nie tylko bolące oczy od ekranu komputera, ale także i zamknięte trasy, tereny wojskowe czy inne miejsca, w które jakoś musisz się dostać, a jednak prawo czy tabliczka, jawnie informuje cię, że wcale nie powinna tam pojawić się ani twoja noga, ani opona twojego samochodu. Warto już na tym etapie zaznaczyć, że botanik raczej nie jeździ piękną, luksusową limuzyną, a autem terenowym, które jest brudne, wielkie i ciężkie do ogarnięcia.

fot.unsplash.com

Czy praca botanika się opłaca, czyli jak jest naprawdę?

Na pracę botanika ludzie patrzą z góry, myślą sobie „a ten chłop to tylko jeździ, ogląda jakieś krzaczki i pewnie co miesiąc prosi mamę o przelew”, jak to wygląda w rzeczywistości? Cóż, jak w każdym zawodzie wiele zależy od stażu pracy, twojego wykształcenia, tego, jakim jesteś człowiekiem (zmotywowanym, sumiennym itp.) oraz tego, w jakiej lokalizacji pracujesz. Z pewnością studia, na które musisz pójść ułatwią ci nieco znalezienie pracy, zatem już na tym etapie warto zwracać uwagę na znajomości oraz ewentualne kontakty, które mogłyby ci naprawdę bardzo mocno pomóc w przyszłości znaleźć odpowiednią pracę. Według danych dostępnych w sieci, średnie wynagrodzenie botanika to 2100 złotych (netto). 

Pamiętaj, że praca ma być dla ciebie nie tylko dorobkiem, który umożliwia ci poprawienie swojego bytu, ale także i przyjemnością. Kierując się na studia czy aplikując na dane stanowisko w pracy, zastanów się, czy jest to miejsce, w którym widzisz się za kilka lat. Nie słuchaj opinii innych, nie pozwól sobie wmówić, że coś, co chcesz robić, jest bez sensu, nie jest tego warte czy cokolwiek innego. Kochasz rośliny? Chcesz być botanikiem? Do szkoły i do dzieła! Szkoda tracić czas na „lepiej płatne” zawody, w których po prostu nie czujesz się dobrze. Zachęcamy cię także do przejrzenia reszty naszych tekstów, jeśli nie botanika to z pewnością znajdziesz coś dla siebie.