fot.unsplash.com

Fascynujesz się biologią lub botaniką? Świat roślin nie jest ci obcy i chętnie byś poświęcił swoje życie dla odkrywania ich i pielęgnacji? Panuje przekonanie, że nie jest to zawód do końca opłacalny pod względem finansów, jednak wcale nie jest ono prawdziwe. Jeśli lubisz rośliny, być może jest to zawód właśnie dla ciebie. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć ten poradnik. Spokojnie, wszystko ci wyjaśnimy, krok po kroku. Jak zostać botanikiem (biologiem)? 

Kim jest botanik (biolog)? Praca botanika

Botanik (biolog) to zawód, który jest stricte naukowy. Polega na badaniu otaczającego nas świata, ale także i skupia się na roślinach, odkrywaniu nowych gatunków, opieką nad tymi obecnie występującymi i wiele więcej. Choć wydaje się być prostym zawodem, do którego wiele nie trzeba, a właściwie samego podejścia i „dobrej ręki” do roślin, wcale tak nie jest. Już na etapie szkolnictwa, musisz dokonać wyboru i zastanowić się nad tym, jaka specjalizacja cię interesuje. Opcji jest wiele: mikrobiologia, botanika, zoologia lub biotechnika. Po samych nazwach powinieneś już wiedzieć, że żaden z tych kierunków nie należy do łatwych. Jeśli więc marzysz o takim zawodzie, warto zrobić krok do przodu i już na etapie wyboru szkoły średniej i udać się do klasy o profilu biologicznym, gdzie ten przedmiot będziesz mieć na rozszerzeniu.

fot.unsplash.com

Ważne są także twoje zainteresowania. Dla których osób temat interesuje, znacznie łatwiej będzie przebrnąć przez egzaminy, zadania, testy, kolokwia itp. Zazwyczaj jest tak, że gdy coś lubimy, nauka tego przychodzi nam z łatwością. Botanik musi mieć także i podejście do roślin na tym samym poziomie co wszystkie babcie, które w teorii podlewają kwiaty tylko raz na tydzień, a jakoś te rosną im super. Warto także zaznaczyć, że do pracy botanika konieczne będzie prawo jazdy. Mimo że dużą częścią twojej pracy będzie przesiadywanie przed komputerem, konieczne jest także jest także i jeżdżenie po terenach nierównych, błotnistych. Z pewnością nie jest to praca dla czyścioszków, którzy boją się pobrudzić sobie ręce i na widok komara czy kleszcza, uciekają gdzie popadnie. Pamiętaj, że rośliny również mogą mieć szkodniki, które niestety, nie zawsze są piękne i urocze.

Jak zostać botanikiem (biologiem)?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, studia na tym kierunku nie należą do prostych, im wcześniej postanowisz, tym lepiej dla ciebie. Wtedy już wiesz, że na etapie podstawówki czy gimnazjum powinieneś zwracać szczególną uwagę na przyrodzie, biologii, później, gdy wybierzesz się do szkoły średniej, celuj w taką klasę, która ma profil związany z twoim kierunkiem studiów w przyszłości. To będzie już zależne od miasta, w którym mieszkasz, ale także i profili w szkołach. Nie każda szkoła będzie miała każdy profil. Im dokładniej wybierzesz, tym lepiej. Ważna jest także matura, w końcu musisz ją nie tylko dobrze zdać, ale także i napisać rozszerzenie z biologi. Jest to wymóg na większości uczelniach.

fot.unsplash.com

Później, gdy uporasz się z egzaminem maturalnym, czas na dalsze kroki, czyli wybór odpowiedniej uczelni. Tutaj ograniczają cię wyłącznie chęci, jak i finanse. Możesz zdecydować się na uczelnię na drugim końcu polski lub taką, która znajduje się w niedalekiej odległości od twojego miasta rodzinnego. Im większą uwagę poświęcisz nauce na studiach, tym lepiej. Właściwie już na tym etapie powinieneś zacząć rozglądać się za przyszłym miejscem pracy. Utrzymuj dobre kontakty z ludźmi z twojego rocznika, jak i osobami starszymi, wykładowcami. Staraj się zawsze pokazać się z jak najlepszej strony, co może w przyszłości zagwarantować ci staż lub też stałą pracę.

Jakie cechy powinien posiadać botanik (biolog)?

Jakie cechy powinna posiadać osoba, która decyduje się na ten zawód? Przede wszystkim, jak już wyżej wspominaliśmy, nie jest to praca przy biurku. Oczywiście, z pewnością przed laptopem spędzisz wiele godzin, jednak w przerwach od pracy biurowej, będziesz jeździć, podróżować. Narażony jesteś na śnieg, upały, deszcze, grad czy błoto. Na taki wypad ubierasz kalosze, odpowiednie ubranie, które jest nieprzemakalne, czapkę na głowę i wsiadasz do auta terenowego.