fot.unsplash.com

Zawód botanika (biologa) jest często wybierany przez osoby, które interesują się biologią, ale także i te, które po prostu lubią roślinność. Nie ma w tym nic dziwnego. Pisaliśmy już o tym czym zajmuje się botanik (biolog), ale także i jak nim zostać, teraz czas na ostatnią, ale równie ważną kwestię, czyli zarobki botanika. W końcu coś trzeba jeść, a mieszkanie czy rachunki same się nie zapłacą. W jakimś celu idziemy na studia. 

Studia, a wypłata, czyli czy studia się opłacają?

Zawód botanika ma to do siebie, że wiele osób wychodzi z założenia, iż nie jest to opłacalna praca. Patrzy się na niego z góry, mimo że rzeczywistość jest zupełnie inna i wcale nie jest to takie łatwe i „przyjemne” jak mogłoby się wydawać. Botanik (biolog) nie raz musi się pobrudzić. Na nogach ma kalosze, na sobie ubrania, które są wodoodporne, czapkę, a wsiada w takim stanie do auta terenowego i zmierza na drugi koniec województwa w poszukiwaniu określonej rośliny. Nie jest to raczej spacerek po lesie, po wydeptanej przez innych ścieżce. Na pewno zdarzy ci się pobrudzić i to naprawdę mocno.

Poza wyprawami terenowymi konieczne jest także i wprowadzanie wszystkich danych, informacji, dokumentacji i całej reszty do komputera. Musisz zatem mieć także i elektronikę w małym palcu. Poza laptopem, warto, abyś także nie miał problemu z aparatem cyfrowym czy urządzeniem GPS. Z pewnością nie raz nawigacja wyprowadzi cię w pole, jako że nie działa ona w lesie czy na polanie. Musisz wtedy poradzić sobie samodzielnie. Nie tylko i tak musisz znaleźć poszukiwany okaz, ale także i postarać się nie zgubić. Metoda na Jasia i Małgosie, jak wszyscy wiemy nie do końca się sprawdza.

fot.unsplash.com

Skąd więc bierze się przekonanie, że botanik (biolog) nie zarabia dużo i jest to osoba, która raczej żyje od pierwszego dnia miesiąca do kolejnej wypłaty? Wynika to ze złego podejścia. Z jednej strony opieka nad roślinnością nie wydaje się być niczym ciężkim, z drugiej studia, które pozwolą ci na podjęcie pracy jako botanik (biolog). Ten zawód, chociaż wydaje się to być prostym zajęciem, który będzie wymagał od ciebie wyłącznie dobrego podejścia do roślin oraz dużo cierpliwości, nie kończy się wyłącznie na tym. Już na etapie edukacji musisz dokonywać odpowiednich wyborów i zastanowić się, czym jesteś tak naprawdę zainteresowany. Istnieje wiele opcji, a właściwie wiele różnych kierunków: mikrobiologia, botanika, zoologia lub biotechnologia. Po samej nazwie powinieneś już wiedzieć, że te kierunku nie należą do najłatwiejszych, dlatego jeśli marzysz o takiej karierze, warto zrobić krok naprzód i już na etapie wyboru liceum wybrać klasę o profilu biologicznym. Nie zapomnij także o maturze, która nie tylko będzie miała wysoki wynik, ale także i napiszesz rozszerzenie z biologi.

Ile zarabia botanik (biolog)?

Przejdźmy do konkretów, czyli ile właściwie zarabia botanik? Wszystko zależne jest oczywiście od lokalizacji, w której pracujesz. W większym mieście możesz liczyć na większe zarobki, natomiast koszty utrzymania się, wynajem mieszkania, ceny w sklepach i cała reszta również wynoszą swoje. Warto zatem dokładnie wszystko rozplanować, tak aby nie zostać na lodzie. Według danych w sieci botanik (biolog) zarabia średnio 2100 złotych netto. Należy jednak pamiętać, że jest to mediana, czyli wartość dzieląca wszystkie dane na dwa równe zbiory. Tak więc liczą się do tego zarówno te zarobki, które są wysokie, jak i te stażowe czy dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie, który sobie wybrali.

fot.unsplash.com

Po takich studiach możliwości jest naprawdę sporo, wcale nie musisz zostawać botanikiem, dlatego jest to dobra opcja dla tych, którzy nie sa jeszcze w 100% przekonani co chcą dokładnie w życiu robić, jednak już na tym etapie wiedzą, że będzie to coś związanego z biologią. Jeśli marzy ci się tego typu zawód, warto od razu wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Skup się na nauce biologi, przystąp do rozszerzonej matury, zdaj ją na wysokim poziomie i drzwi na studia i uczelnie masz tak naprawdę otwarte. Im więcej z siebie dasz, tym lepiej.